קורונה

מספר שיא: למעלה מ-16 אלף מאומתים ביממה האחרונה

עליה של 47% במספר החולים הקשים תוך שבוע. 16,115 מאומתים חדשים לנגיף, מתוכם כשליש הם תלמידים. הלילה בחצות יחל מתווה הבדיקות החדש

מתחם דרייב אין לבדיקות, אתמול
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שיא חדש של מאומתים ליממה: הבוקר (ה') נודע כי אמש נרשמו 16,115 מאומתים חדשים, מתוך 206,258 נבדקים לגילוי הנגיף. מדובר ב-7.89% מהנבדקים. גם מקדם ההדבקה עלה ועומד על 1.99.

נכון לשעה זו ישנם 134 חולים שמצבם מוגדר קשה, 41 מונשמים. מדובר בעלייה של 47% במספר החולים הקשים בתוך שבוע. 132 אלף איש התחסנו עד כה במבצע החיסון הרביעי שהחל השבוע.

כשליש מהמאומתים שהתגלו אמש הם תלמידים במערכת החינוך ומספרם עומד על 5,903 מתוך קרוב ל-99 אלף בדיקות. אחוז החיוביים בקרב התלמידים עומד על 6.2% מהנבדקים, נמוך מהנתון הארצי אך גבוה מאחוז הנדבקים אמש במערכת החינוך. 

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, ומנכ״לית משרד החינוך, דלית שטאובר, שוחחו לפני זמן קצר וסיכמו על "חיזוק שיתוף הפעולה בין המשרדים לטובת בריאות ילדי ישראל".

מתווה הבדיקות החדש

אתמול התפרסם מתווה הבדיקות החדש שייכנס לתוקף הלילה בחצות, לפיו אזרחים בני 60 ומעלה ואוכלוסיות בסיכון ימשיכו להיבדק בבדיקת ה-PCR. יתר האוכלוסייה תיבדק באמצעות בדיקות אנטיגן ביתיות - במימון הנבדק ועל כך ישנו צפי למחסור, ומוסדיות - במימון המדינה.

משך הבידוד לאחר חשיפה לחולה מאומת ייקבע בהתאם לסטטוס מחלים, מחוסן או מי שאינו מחלים ואינו מחוסן, ובהתאם לתוצאות הבדיקה.

ביקורת רבה נשמעה בשל חוסר האמינות של בדיקות האנטיגן, שעלולה לגרום לחולים מאומתים להבין שהם שליליים לנגיף ולצאת מבידוד. ביקורת נוספת נשמעה בשל הטלת האחריות על האזרחים, ללא פיקוח של משרד הבריאות, מה שנתפס כניסיון מלאכותי להוריד את מספר החולים המאומתים ולהציג שליטה במגיפה. 

מחוסן /מחלים (לפי הגדרת משרד הבריאות)

בני 60 ומעלה ואנשים בסיכון - יבצעו בדיקת PCR:

• תוצאה שלילית – פטור מבידוד
• תוצאה חיובית –שהייה בבידוד במשך 10 ימים. שחרור רק באישור רופא (אין צורך בבדיקה נוספת)

כלל האוכלוסייה (מחוסנים) יבצעו בדיקת אנטיגן ביתית או בדיקת אנטיגן מפוקחת:

• תוצאה שלילית – פטור מבידוד
• תוצאה חיובית (במקרה ותוצאה חיובית התקבלה מבדיקת אנטיגן ביתית, תבוצע בדיקת אנטיגן מפוקחת) - שהייה בבידוד במשך 10 ימים. שחרור רק באישור רופא (אין צורך בבדיקה נוספת)

כמו כן, אדם מחוסן/מחלים, המטפל בקטין מתחת לגיל 12 או חסר ישע שאומת לקורונה, ישהה בבידוד עד לקבלת תוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן מפוקחת שתבוצע החל מהיום האחרון לבידוד של החולה בו הוא מטפל.

במשרד הבריאות מבהירים כי מי שחוסן בחיסון אחד בלבד, אינו מוגן ועל כן נחשב כלא מחוסן/לא מחלים במקרה של חשיפה למאומת ואינו פטור מבידוד.

לא מחוסן / לא מחלים (לפי הגדרת משרד הבריאות)

בני 60 ומעלה ואנשים בסיכון יבצעו בדיקת PCR:

• תוצאה שלילית – שהייה בבידוד במשך 7 ימים. שחרור בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת PCR שבוצעה ביום האחרון לבידוד.
• תוצאה חיובית – שהייה בבידוד במשך 10 ימים. שחרור רק באישור רופא (אין צורך בבדיקה נוספת)

כלל האוכלוסייה (מי שאינם מחוסנים/מחלימים) יבצעו בדיקת אנטיגן מפוקחת:

• תוצאה שלילית - שהייה בבידוד במשך 7 ימים. שחרור בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן מפוקחת שבוצעה ביום האחרון לבידוד.
• תוצאה חיובית - שהייה בבידוד במשך 10 ימים. שחרור רק באישור רופא (אין צורך בבדיקה נוספת).

כמו כן, אדם שלא חוסן /לא החלים, המטפל בקטין מתחת לגיל 12 או חסר ישע שאומת לקורונה, יכנס לאחר סיום הטיפול, לבידוד, למשך 14 יום עם אפשרות לקיצור בידוד עם תוצאת בדיקה אנטיגן מפוקחת שתבוצע ביום ה-7.
תגובות