צבא וביטחון

מצ"ח פתחה בחקירה; הרמטכ"ל הורה על עוצר פעילות בצה"ל

בעקבות האסון בו נורו למוות שני קצינים מאגוז בשל טעות בזיהוי - הרמטכ"ל יקים צוות מומחים בראשות אל"מ במיל' נעם תיבון. ביום ראשון יערך עוצר פעילות מטכ"לי לצורך למידת האירועים האחרונים בצה"ל

צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בעקבות האירוע הטרדי שארע במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) בו נהרגו סר"ן אופק אהרון וסר"ן איתמר אלחרר ז"ל מאש של קצין שטעה בזיהוי, הרמטכ"ל הורה על עוצר פעילות בכל יחידות צה"ל. המשטרה הצבאית פתחה בחקירת האירוע.

הבוקר דווח כי שני מפקדי פלוגה מיחידת אגוז נורו למוות על ידי קצין אחר שטעה וחשב שמדובר באירוע פח"ע. על פי דיווחים, האירוע החל לאחר שאהרון ואלחרר ז"ל יצאו לרדוף אחר גנב אמל"ח ללא תיאום וכך מצאו את עצמם תחת אש. השניים נפצעו אנוש ומותם נקבע בבית החולים. היום בצהריים תערך הלוויתם.

בתוך כך, הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, הורה על הקמת צוות מומחים בעקבות האירוע, בראשות אלוף במיל' נעם תיבון. בנוסף, הוא הורה על עוצר פעילות מטכ"לי בכל היחידות ביום ראשון לצורך למידת אירוע הבטיחות האחרונים בצה"ל. כזכור, לפני כשבוע וחצי נהרגו סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל ז"ל בהתרסקות מסוק סמוך לחופי חיפה.

בנוסף, כאמור, המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות האירוע ובסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.

בראיון לרדיו 103FM אמר דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, כי האירוע התרחש סמוך לשעה 23:00 בסיומו של אימון מפרך של יחידה מיוחדת מחטיבת הקומנדו בבקעת הירדן: "שני מפקדי הכוח יוצאים בעצם למשימת אבטחה מסביב למחנה, כשהם חמושים כמובן. בשלב מסוים במהלך אותו סיור, מזהים דמות חשודה, מתחילים לבצע לעברה נוהל מעצר חשוד ויורים באוויר".

אותה הדמות, כך התברר, היא אותו קצין שירה לעברם לאחר שטענה וזיהה כי מדובר פעילות חבלנית עוינת. לאחר מכן התצבע ירי משני הצדדים אשר כתוצאה ממנו נהרגו שני הקצינים. לדבריו של כוכב זהו "אירוע מורכב מאוד, קשה מאוד. כואב הלב. מדובר בקצינים מצוינים, מטובי בנינו. הדמות שירתה, הוא קצין מאותה יחידה, חבר של אותם קצינים".

כוכב הוסיף כי במהלך הלילה מפקד הפיקוד, מפקד האוגדה ומפקד החטיבה הגיעו למקום והחל בתחקור האירוע. הרמטכ"ל הגיע גם הוא כדי לבחון את האירוע מקרוב: "אני מניח שתהיה גם חקירה וגם תחקיר פיקודי, או ועדת מומחים ואנחנו נדע מה בדיוק קרה".

בנוגע לקצין שירה בקצינים אמר דובר צה"ל: "נצטרך לחבק אותו, לטפל בו, לראות שאנחנו שומרים עליו. הוא כמובן עשה את זה בטעות טרגית. נטפל בו פיקודית, משפחתית ומקצועית אם נדרש. אני חושב שכולם טועים, משני הצדדים, באותו אירוע. גם הם מזהים אותו כנראה באופן מוטעה ומבצעים לעברו נוהל מעצר חשוד, וגם הוא לעברם. התוצאה היא טרגית".

תגובות