צבא וביטחון

"ירי הטילים הסורים בשבוע שעבר לעבר מטוסינו גרר שורה של ניסים גלויים"

האירוע בשבוע שעבר במהלכו הגיע טיל נ"מ שנורה מסוריה עד לנגב גרר אחריו שורה של ניסים גלויים, כך מגלה הרב אבישי איפרגון, ראש ישיבת 'דרכי תמימים' ת"א, המשמש גם כמומחה ביטחוני ופרשן לענייני צבא ובטחון

אילוסטרציה
צילום: Hassan Jedi/Flash90

באירוע הביטחוני ביום חמישי בשבוע שעבר הגיע טיל נ"מ שנורה מסוריה עד לנגב. ע"פ התחקיר, שחלקו עדיין חסוי, הסורים שיגרו כ-10 טילי נ"מ כבדים מדגם 5 SA-לעבר המטוסים הישראליים. בחסדי שמיים, כולם לא פגעו. כל הטילים המשיכו במסלולם, ולא גרמו לשום נזק.

שרידי הטיל הסורי בתוך בריכת השחיה של סוניה רביבו ביישוב אשלים בנגב
שרידי הטיל הסורי בתוך בריכת השחיה של סוניה רביבו ביישוב אשלים בנגב
צילום: סוניה רביבו

בטילים הללו מורכב מנגנון שגורם לפיצוץ עצמי של הטיל במידה והוא מפספס את מטרתו,  ולכן רוב הטילים אכן פוצצו את עצמם, למעט טיל אחד שהמשיך לנסוק לגובה, והגיע לרום של 40,000 רגל (כ-12 ק"מ), ומשם החל בנפילה לכיוון דרום הארץ.

בשלב זה, מגלה הרב איפרגון, מפקדי ההגנה האווירית היו צריכים להחליט האם לשגר אליו טיל יירוט. ההתלבטות אם לשגר נבעה מכך שהטיל שהיה זמין באותו זמן לא היה טיל שמיועד ליירט טילים כאלו, והוערך שהסיכוי להצליח ביירוט נמוך מ-50 אחוז. למרות זאת, הוחלט לשגר את טיל היירוט, שאכן כשל במשימתו, והטיל הסורי המשיך לטוס בשמי הארץ ללא הפרעה.

המנגנון שהיה אחראי לפוצץ אותו לא עבד בתחילה, אולם בהמשך, הטיל כן התפוצץ, ורסיסים קטנים שלו נמצאו מפוזרים על פני רדיוס גדול. בסופו של דבר, נפל הטיל לא הרחק מדימונה, בישוב אשלים (כ- 35 ק"מ מדימונה).

 בעקבות זאת מונה הרב איפרגן את הנסים הגדולים:

א. שום טיל סורי לא פוגע במטוסינו, זהו נס שב"ה קצת התרגלנו אליו, אבל צריך גם להתרגל להודות עליו לה' יתברך.

ב. הטיל הסורי המשיך לעומק ישראל, ללא כל הפרעה, למרות שטיל יירוט חדיש מופנה אליו, וזאת בשל כישלון טיל היירוט, אולם בסופו של דבר הוא כן פוצץ את עצמו, ובכך נמנע אסון שהיה יכול להתרחש אם ח"ו הוא היה מתפוצץ על היישוב אשלים עצמו.

ג. שרידי הטיל נפלו כזכור בתוך בריכה (ריקה) ובכך נמנע לחלוטין נזק סביבתי.

ד. הטיל במהלך מעופו לא התביית על שום מטוס אזרחי, למרות שראש הביות שלו מסוגל לעשות זאת.

ה. הטיל (או שרידיו לאחר הפיצוץ), לא נפל על מתקנים אסטרטגיים (כפי  שיש באיזור דימונה).

ו. הנס הגדול, אומר הרב איפרגן, הוא שכל זה קרה עכשיו, ולא בעת מלחמה. "כעת יופקו הלקחים הנכונים, ומיירטים בעלי יכולות גבוהות יותר יוקצו להגנה מול טילים מסוג זה או מסוגים אחרים, שיכולים להגיע לאזור הדרום, שבו יש מתקנים אסטרטגיים קריטיים", אומר הרב איפרגון.

 

תגובות