צבא וביטחון

הרבצ"ר קרים: "בנושא הכשרות בפילבוקסים, זוהי מלחמה אבודה"

דובר צה"ל מאשר: "הרב הראשי לצה"ל אמר בכנס המדובר, כי אין אפשרות מעשית לפקח על הכשרות בכל פילבוקס"

עמדת פילבוקס של צה"ל
צילום: ויקיפדיה

קללת הברכה: מאמציו של צה"ל לשפר את תנאי הרווחה של החיילים המשרתים לאורך כבישי יו"ש כדי לאבטח מפני פיגועים את הרכב הישראלי הנע עליהם, חוללה בעיות כשרות מורכבות ביותר בצה"ל, עד כדי הטרפת כלים באמצעות עירבוב חמור של כלים בשריים וחלביים, ללא כל הבחנה ביניהם.

המצב שנתהווה מחמת הכנסת מזון חלבי לצה"ל, אם כי בנפרד, הוביל את הרב הצבאי הראשי תא"ל הרב איל קרים, להתבטא בכנס רבני אוגדות וחטיבות, כי "בנושא הכשרות בפילבוקסים ובטרקלינים, זוהי מלחמה אבודה". 

מדובר בהתבטאות המעידה על חוסר אונים וחוסר יכולתה של הרבנות הצבאית להבטיח מזון כשר למעוניינים, וזאת בניגוד לפקודות מטכ"ל שהיו בבת עינו של שר הביטחון הראשון דוד בן גוריון אשר שקד על כשרות המזון בצה"ל.

בתגובה מסר דובר צה"ל כי "הרב הראשי לצה"ל אמר בכנס המדובר, כי אין אפשרות מעשית לפקח על הכשרות בכל פילבוקס, משום שמדובר על עמדות שאותן מאיישים חיילים אחדים, בהן מבשלים באופן עצמאי".

הדובר הוסיף, שהרבצ"ר ציין, כי "הרבנות הצבאית מציעה פתרונות לחיילים גם במקרים כאלו, ומאפשרת להם לקבל מרבנות היחידה ערכה של כלים כשרים או מזון מבושל ממקור אחר".

המהפכה שהטריפה את מטבחי הפילבוקסים התחוללה בעקבות החלטה חיובית כשלעצמה של צה"ל להציב מבנים יבילים לצד עמדות הפילבוקס (מגדלי שמירה מחלקתיים) שהציב צה"ל לאורך כבישים שונים באיו"ש, ושמם בעגה הצבאית: הטרקלין. בתוך ה'טרקלין' פועלים מזגני קרירים המעניקים ללוחמים תנאים למנוחה ולקריאה, והם מעניקים  לחיילים אפשרות להתפנק במטבח החלבי בלבד שבמיתקן, ולטעום בין משימה למשימה מזון חלבי שצה"ל מספק: פיצות ובורקסים שניתן לחמם במיקרוגל שבמטבח הטרקלין, מעדני חלב וכדומה.

הרעיון כאמור טוב ויפה, אבל הוביל לתוהו ובוהו מבחינת כשרות המזון בפילבוקס ובטרקלין הצמוד. מאחר שבדרך כלל אין ביחידה קטנה שכזו נַגָּד כשרות, ולעיתים גם לא טבח רשמי, מבשלים החיילים את ארוחותיהם בעצמם. כל עוד היה המטבח בפילבוקס בשרי בלבד, לא התעוררו בעיות. אך עם פתיחת המטבח החלבי הנפרד, מתערבבים הכלים הבשריים והחלביים גם יחד, מבלי להתייחס לסימונים הברורים עליהם (כמו ניקוב חור בידית הכלי), וגם חומרי הגלם המשמשים את הבשלנים בטרקלין הם בחלקם בשריים, כך שהמטבח הופך טריפה ואינו מאפשר לחיילים שומרי כשרות למצות את הטוּב הזה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הרב הראשי לצה"ל אמר בכנס המדובר כי אין אפשרות מעשית לפקח על הכשרות בכל פילבוקס, משום שמדובר על עמדות שאותן מאיישים חיילים אחדים, בהן מבשלים באופן עצמאי".

עם זאת ציין דובר צה"ל, ש"הרבנות הצבאית מציעה פתרונות לחיילים גם במקרים כאלו, ומאפשרת להם לקבל מרבנות היחידה ערכה של כלים כשרים או מזון מבושל ממקור אחר".

 

 

תגיות:

תגובות