צבא וביטחון

בלעדי: בוטל קיצוץ תקן הרב הצבאי באוגדת עזה

בעקבות הפרסום ב'מצב הרוח': הרב של אוגדת עזה יישאר בתקן של רב סרן. גורמים ברבנות הצבאית: "יש לברך על ביטול הקיצוץ, שנעשה באמצעות לחץ מבחוץ"

ארכיון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפרסום עובד: ידיעה שפורסמה בלעדית ב'מצב הרוח' אודות החלטת מפקד אוגדת עזה, לשנמך את תקן הרב האוגדתי מרס"ן לסרן, עוררה סערה ציבורית בקרב חיילים וקצינים בסדיר ובמילואים, ואף מחוץ לצה"ל, וזו הניעה את האחראים בצה"ל לחשיבה מחדש של תקינות המהלך ולהקפאתו לפי שעה.

בגיליון 'מצב הרוח' לפני שלושה שבועות (גליון 650) פורסם כי מפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני נתבקש, כמפקדי שאר היחידות בצה"ל, לבצע צימצומי כוח אדם ולבטל מישרות של רבי סרנים. בניגוד להחלטות מפקדים בכירים אחרים, החליט תא"ל אלוני לשנמך את תקן הרב האוגדתי – כיום ממלא את התפקיד רס"ן הרב יעקב הניג – לדרגת סרן בלבד.

בדובר צה"ל הסבירו אז ששינמוך מעמדו של הרב האוגדתי לא יפגע בשירותים הדתיים לחיילים הזקוקים להם, מפני שבשתי החטיבות המשרתות באוגדה, מכהנים שני רבנים צבאיים בדרגת סרן, כך שלמעשה לא תיגרם כל תקלה בשינוי דרגתו של הרב האוגדתי. לעומת זאת טענו קצינים במילואים כי לשינמוך מעמד הרב משמעות לא רק ערכית אלא גם מעשית, מפני שדרגת רס"ן נחשבת לדרגה בכירה ובעלת סמכות בהירארכיה הצבאית, ומכוח מעמד זה כפופים לו  הרבנים החטיבתיים בדרגת סרן – מה שלא יוכל להיעשות בעוד הוא עצמו יישב על תקן של  סרן.

הסערה שחולל הידיעה חרגה מעבר ליחידות הצבא. ח"כ משה ארבל מש"ס הציג שאילתה בנושא זה לשר הביטחון בני גנץ וטען כי לא ייתכן שכאשר מתבקשים צימצומים בצה"ל, ייפגע בראש וראשונה השירות הדתי לחיילים שומרי המצוות.

מאחורי הקלעים נמשכו ההתרוצצויות במגמה למנוע את הפגיעה במעמדו של רב האוגדה, ובימים אלה שיגר בשמחה  אל"מ אבנר כהן, רמ"ט הרבנות הצבאית, הודעה זו לרבנים הצבאיים: "לאחר עבודה מאומצת משותפת של חיל הרבנות הצבאית ופיקוד הדרום, קיצוץ תקן רב אזח"ע בוטל! רב האוגדה יישאר רס"ן כפי שפשוט לכולנו שצריך להיות. יישר כהן לכל  התורמים להצלחת המשימה". 

הודעה זו, אגב, זכתה לביקורת בקרב רבנים במילואים, שטענו שהרבנות הצבאית נוטלת לעצמה קרדיט בעניין שמלכתחילה לא הצליחה לכאורה למנוע. 

גורמים אחרים ברבנות הצבאית, אמרו כי "יש לברך על ביטול הקיצוץ, שנעשה באמצעות לחץ מבחוץ. זו אינה הפעם הראשונה שניסו לקצץ את רב אוגדת עזה ונקווה שהפעם זה ירד מהפרק אחת ולתמיד,  את הרבנות בחזית צריך לחזק ולעבות ולא לקצץ. מצער שהצבא לא שומע ומקבל את חוות הדעת המקצועית של הרבנות הצבאית; ולעומת זאת רק מספר ימים לאחר פניה תקשורתית הקיצוץ בוטל. הדבר משקף חולשה קשה של לשכת הרבצ"ר הנוכחי שאינה הולמת את העשייה והעוצמה של הרבנים הצבאיים בשטח".

תגובות