פוליטי

שעות ספורות לפקיעת המנדט: בליכוד הורידו את ההצבעה על בחירות ישירות

ימינה כבר הודיעה שתתמוך בקידום החקיקה לבחירות ישירות לראשות הממשלה - אך ברגע האחרון החליט יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר להוריד את ההצעה מסדר היום: "אני דוחה את ההצבעה למחר, כי אין היתכנות"

ללפיד עמדה טובה יותר לקבלת המנדט אחרי נתניהו
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היום (שלישי) בחצות יפקע המנדט להקמת הממשלה שהעניק נשיא המדינה ריבלין, לראש הממשלה נתניהו, ובשעות שנותרו נראה שיתקשה נתניהו במלאכת הקמת הממשלה. בליכוד ניסו לקדם שורת חוקים לפני פקיעת המנדט בוועדה המסדרת, בה אישרו החברים את הפטור מחובת הנחה לחוק ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון.

בין היתר מבקשים בליכוד להעביר בוועדה המסדרת חוק לבחירות ישירות לראשות הממשלה, חוק ביטול תכנית ההתנתקות, חוק עונש מוות למחבלים, חוק מינוי שופטים לעליון, חוק התובע הכללי, חוק איסור כניסת מסתננים, חוק הגבלת זכות העמידה,  חוק להסדרת ההתיישבות הצעירה, חוק פסקת ההתגברות, חוק פסילת ראיה והחוק לביטול ממשלת חילופים.

בליכוד החליטו שלא להעלות את ההצבעה על האישור לפטור מחובת הנחה לחוק הצבעה ישירה לראשות הממשלה לאחר שהבינו שלא יהיה להם רוב להצבעה. חברי מפלגת רע"מ ככל הנראה החליטו להצביע נגד. ח"כ זוהר: "אני דוחה את ההצבעה למחר, כי אין היתכנות".

לפיד או בנט: מי יקבל את המנדט אחרי נתניהו?

למרות שהשניים מנהלים מגעים מתקדמים להקמת ממשלת אחדות אחרי שיפקע המנדט שנמצא בידי נתניהו, גם יו"ר ימינה וגם יו"ר יש עתיד היו רוצים לקבל את המנדט מהנשיא ריבלין. בנט רוצה את המנדט לידיו כדי לשמור את האופציות להקמת ממשלת אחדות ולהקמת ממשלת ימין בידיו. לפיד, שבכל מקרה אמור להיות ראש הממשלה השני ברוטציה אחרי בנט בממשלת האחדות - רוצה את המנדט לידיו כי הוא לא בטוח בנכנותו של בנט להקים את הממשלה המשותפת. 

במידה וראש הממשלה נתניהו אכן לא יצליח להקים ממשלה עד חצות, יצטרך הנשיא ריבלין להחליט תוך כמה ימים האם הוא מעביר את המנדט לאחד מהשניים או שיעביר אותו לכנסת. לפי ההערכות לפיד נמצא בעמדה טובה יותר לקבל את המנדט, אלא אם כן ימליצו בליכוד ובבלוק הימין על בנט אצל הנשיא, מה שיעלה אותו ל-61 ממליצים, וייתכן גם יעניק לו את המנדט.

תגובות