פוליטי

משרדי האוצר והדתות מקדמים תחרות במערך הכשרות

במסגרת תכנית שאמורה להתחיל בעוד כשנה, שוק תעודות הכשרות יפתח לגופים פרטיים. בנוסף נקבעה הוראת מעבר שתסמיך את הרבנים המקומיים לתת אישור כשרות

אילוסטרציה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בצעד דרמטי שעורר סערה בעולם הדתי בישראל, משרד האוצר בראשות אביגדור ליברמן הודיע היום (שלישי), כי בשיתוף פעולה עם שר הדתות, מתן כהנא, ליברמן מקדם שינויים במערך הכשרות בישראל שיקודמו במסגרת חוק ההסדרים.

על פי התכנית שמקדמים משרדי האוצר והדתות וצפויה להתחיל בעוד כשנה, שוק הכשרות יפתח לתחרות חופשית, זאת לטענתם, לצורך הפחתת יוקר המחייה והיקף ההוצאה הפרטית על מזון. במסגרת התכנית, יוענק היתר לגופים פרטיים לתת תעודות כשרות לכלל בתי העסק, בניגוד למצב הנוכחי בו רק לרבנות הראשית יש היתר כזה. הגופים הפרטיים יקבלו היתר ממשרד הדתות לאחר מכן יפעלו באופן חופשי.

הרבנות הראשית תוסמך לקבוע סטנדרטיים בסיסיים בנושא הכשרות אך גופי הכשרות יוכלו להרחיב עליהם. כמו כן, גופי כשרות שיבקשו לקבוע סטנדרטים ייחודיים יקבלו מענה כך שיוכלו גם לפעול וגם לתת תעודות הכשר.

עד להחלת התכנית החדשה, תקבע "הוראת מעבר" שתאפשר לכל רב מקומי לתת אישור כשרות גם מחוץ לתחום אחריותו.

"יצירת תחרות בשווקים השונים היא אבן יסוד אותה אני מקדם במספר תחומים", אמר שר האוצר ליברמן. "גם בתחום הכשרות, המשפיע ישירות על עלות המזון ויוקר המחיה בישראל, יש הכרח להביא לשינוי מהותי לביטול המונופול הקיים היום. צעד זה יביא בראש ובראשונה לשיפור השירות לאזרחי מדינת ישראל, מכלל הזרמים, וכן יביא להוזלת מחירים. אני מודה לשר לשירותי דת, מתן כהנא, על גיבוש החלטה משותפת שתביא לשינוי שישפיע על אזרחי מדינת ישראל כבר בשנה הקרובה".

התכנית זכתה לביקורת מצד חברי הכנסת הדתיים והחרדיים. יו"ר יהדות התורה, ח"כ משה גפני, תקף: "בהמשך למדיניות האנטי דתית של הממשלה הרעה הזאת, הם רוצים לחסל את מערך הכשרות בישראל. ליברמן וכהנא רוצים להפוך את מדינת ישראל למדינה ככל המדינות בעולם, למחוק כל זיק של יהדות, ולמנוע מהאזרחים היהודים לאכול כשר. נעשה הכל להעביר אותם כמה שיותר מהר מן העולם ולהחזיר את הממשלה היהודית והדמוקרטית".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "זה שגופים פרטיים ולא רבניים יעניקו כשרות על פי סטנדרטים אחידים - זה לא רפורמה אלא עקירת הכשרות. הנסיון להפריט את עולם הכשרות היא כמו הפרטת מערכת המשפט והבריאות לפי סטנדרטים. ובעצם לבטל את הכשרות לגמרי. זה רמיסת הכשרות מבלי שום דבר הלכתי מאחוריהם. אנו נעשה הכל כדי שאנשים שהם צרכני הכשרות שאינם רוצים כשרות מזויפת שאין בה ממש ידעו כי מדובר בזריית חול בעיני הציבור ואחיזת עיניים - אין כשרות ללא הרבנות וההלכה המסורה".

ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית): "אם באמת יש כוונה לשפר את מערך הכשרות, כבר היום, בתוך הרבנות ישנם מודלים שהוכיחו את עצמם. הבולט שבהם מודל הכשרות של הרבנות פתח תקווה שהצליחה לשמור על זכויותיהם של המשגיחים ולהעלות את הרף של הכשרות בעיר. מצער שמי שטוען כי הוא בן הציונות הדתית פועל כנגד ערכיה וכנגד מי שהקים את הרבנות הראשית הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל".

תגובות