פוליטי

יאיר גולן: ‏"מתיישבי חומש - תתי אדם", במרצ הוציאו הבהרה

סגן שר הביטחון תקף בראיון את המתיישבים: "קלקולו של העם היהודי". באופוזיציה קראו לפטרו, ובמרצ הבהירו: "הם לא תתי-אדם, הם פורעי חוק ויש לפנות אותם"

צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סערה הבוקר (ה') במערכת הפוליטית בעקבות ראיון בו תקף סגן שר הביטחון ממרצ, יאיר גולן, את מתיישבי חומש. "אלו תתי אדם - קילקולו של העם היהודי, צריך להוריד אותם בכח מהמקום הזה", אמר למגיש יעקב אילון.

כזכור, לפני יומיים כוחות הביטחון בהוראת הממשלה גירשו את המתיישבים, הרסו את המבנים במקום ואף ניתקו אותם מהחשמל. זאת שבועיים לאחר רצח תלמיד הישיבה יהודה דימנטמן הי"ד.

באופוזיציה תקפו את גולן. יו"ר הליכוד וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו קרא לפטר אותו: "המתיישבים ביהודה ושומרון אינם ״תתי אדם״ כפי שכינה אותם היום סגן השר יאיר גולן, חבר ממשלת בנט. המתיישבים הם ציונים חלוצים שמיישבים את נחלת אבותינו. אחרי האמירה המבישה הזו, שלקוחה היישר מהטרמינולוגיה הנאצית נגד העם היהודי, בנט חייב לפטר את יאיר גולן עוד היום".

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "אם חשבנו ששיא הבושה הוא שהשר לבטחון פנים קורא לחצי מיליון אזרחים שומרי חוק ״אלימים״ ומוציא את דיבתם רעה. היום יאיר גולן מכנה את מתיישבי חומש הגיבורים ״תתי אדם״. כינוי שניתן ליהודים על ידי הנאצים. לאנשי המחנה הלאומי בנט ושקד אומרים: ״עופו לנו מהעיניים״, ואת אנשי השמאל הקיצוני האוטו-אנטישמי הם מחבקים. מדינת ישראל בסכנה".

גם בקואליציה מחו על דברי גולן. שר הביטחון, בני גנץ, גינה את דברי סגנו:"‏אני מגנה בתוקף את אמירתו של סגן השר גולן. כמי שביקר את משפחת דימנטמן ופגש בחלק מהאנשים שנמצאים בחומש, אני קובע כי לצד העובדה שיש לנהוג לפי חוק, מדובר באנשים ערכיים שאוהבים את הארץ והמדינה לא פחות מאף אחד אחר. כנבחרי ציבור, מוטלת עלינו החובה לקדם שיח מאחד ולא שיח מפלג."

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי דבריו: "מזעזעים, מכלילים וגובלים בעלילת דם. ההתיישבות ביהודה ושומרון היא החלוציות של ימינו. ״לא ארץ נוכרייה לקחנו… כי אם נחלת אבותינו". 

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי קראה לגולן לחזור בו "על אמירה אומללה ומיותרת. ‏בפורעי חוק יש לטפל כדין".

פינוי חומש, השבוע
פינוי חומש, השבוע
צילום: ישיבת חומש

יו"ר סיעת מרצ מיכל רוזין אמרה:"‏‏מתנחלי חומש הם לא תתי-אדם, הם פורעי חוק ויש לפנות אותם", וחברה לסיעה, ח"כ מוסי רז, הבהיר: "המתנחלים בחומש הם בני אדם. הם טועים וטעותם מזיקה מאוד, הם עוברים על החוק ויש לפנות אותם ולהעמידם לדין".

ח"כ אורית סטרוק מהציונות הדתית מתחה ביקורת על תגובות שרי ימינה: "תגובות מנוסחות היטב. אבל ממשלה נמדדת במעשים, לא בדיבורים. נפתלי, איילת, מתן: הסדירו את הישיבה בחומש. אל תתנו לשותפים שלכם משמאל למחוק אותה. זה בידיים שלכם. תיבחנו במעשים".

"להחרים את הופעותיו של גולן"

גם בארגונים הציוניים תקפו את המילים הקשות של גולן. ארגון "בצלמו" קרא "להקים מיידית ועדת האתיקה באופן זמני ולהשעותו לחצי שנה מהכנסת וכן לשלול משכורתו".

עוד הוסיפו כי "לא ייתכן שכנסת ישראל תשתוק מול מופע הסתה שנאה וגזענות שכזו. ככל שהדבר איננו אפשרי אני קורא לכל חברי הכנסת להחרים את הופעותיו של גולן בכנסת ובכל פעם שיעלה לנאום שהם יקומו ויצאו כמו שנעשה בעבר לגזענים בכנסת".

מתן פלג, יו''ר תנועת אם תרצו, אמר: ''האחרונים שהשתמשו במילים 'תת אדם' כלפי יהודים היו הנאצים. מדובר באמירה נוראה ומחפירה. ההבדל בין מחלוקת לבין דה הומניזציה קיצונית כלפי יהודים ושלילת זכות הקיום שלהם היא מזעזעת. אנו מזמינים את יאיר גולן לבקר ביד ושם ובמוזיאון לוחמי הגטאות כדי לרענן קצת את זיכרונו. בושה''.

בעקבות הסערה ניסה גולן לסייג מעט את דבריו ואמר: "התייחסתי בדברי למשחיתי קברים, תוקפי תמימים, הורסי רכוש לא להם. איך נכון להתייחס לאנשים כאלה, איך נכון לכנות אנשים שכאלה? הגיע הזמן לומר את האמת - זו לא היהדות שלנו".

תגובות