פוליטי

חגואל: אם אנשי 'אלטלנה' לא היו מקשיבים לבגין המדינה היתה מסתיימת לפני 74 שנים במלחמת אחים

יעקב חגואל (משמאל) וישראל שולדינר עם הזרים שהושלכו לים במקום טביעת אלטלנה
צילום: חגי הוברמן

"אין ספק שאם לוחמי האצ"ל שהיו על 'אלטלנה' עם הרבה נשק ותחמושת לא היו מקשיבים לפקודה של מפקד האצ"ל דאז מנחם בגין, והיו משיבים באש, היינו מסיימים במלחמת אחים שבועות בודדים אחרי הכרזת העצמאות. היתה כאן החלטה אמיצה, החלטה מתבקשת של מנחם בגין, שאמר 'לא למלחמת אחים' למרות שירו על הספינה והרגו לוחמים".

כך אמר יו"ר הסוכנות היהודית ויו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל, בטקס זיכרון לאניית הנשק 'אלטלנה' שנערך בים מול חוף פרישמן בתל-אביב, המקום בו הוטבעה 'אלטלנה' השבוע לפני 74 שנים, בט"ו בסיוון תש"ח (22 ביוני 1948). הספינה נרכשה על ידי האצ"ל בקיץ 1947 והוטבעה על ידי צה"ל בפקודת בן-גוריון כיוון שהבאת הנשק לא תואמה עם הנהגת המדינה הצעירה.

חגואל הוסיף כי הספינה "הוטבעה בהחלטה שגויה ולא חכמה של הנהגת היישוב כאן. אנחנו מציינים את היום הזה, כיום שצריך ללמוד ממנו על אחדות עם ישראל. כולנו צריכים ללמוד מאותה החלטה אמיצה שאומרת 'עם אחד אנחנו, אחים אנחנו'. אנחנו צריכים להבין אחרי 74 שנים שזו החלטה שאנחנו צריכים ללמוד ממנה, ש'עם אחד' הזה זה משהו שצריך לשמור עליו, ולהשקיע בזה".

באירוע השתתפו כ-120 איש מכל הארץ, מכל הגילאים, מוותיקי האצ"ל שעדיין איתנו, אנשי המחנה הלאומי ועד תלמידים מבית הספר 'יבנה' בחיפה. האירוע אורגן על ידי ההסתדרות הציונית העולמית יחד עם ארגון התאחדות ברית חיילי האצ"ל. בהפלגה הושלכו למים שלושה זֵרֵי פרחים בידי יו"ר הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית יעקב חגואל, יו"ר חזון לאומי ישראל שולדינר, ונציג ותיקי האצ"ל.

תגובות