פוליטי

השר אופיר סופר ל"מצב הרוח": "לעצור את החקיקה"

שר העליה והקליטה אופיר סופר בראיון חג ל'מצב הרוח', מסכם את מהלכי הרפורמה המשפטית בראייתו: "אם היינו נוהגים אחרת, בשיטה יותר מפא"י'ניקית, עם פחות רעש, היינו מצליחים יותר. שחקנו את המנדט הציבורי שקיבלנו בצורה משמעותית"

צילום: דוברות

אם יש דבר שמייחד את שר הקליטה והעליה אופיר סופר משאר חברי הממשלה, זו העובדה שהוא אולי המפא"י'ניק האחרון בממשלה, או אולי המפד"ל'ניק האחרון. כך גישתו לכל ניהול המדינה. לא מפתיע, לכן, שהתשובה הראשונה לשאלה הראשונה ששאלתי אותו, הזכירה את המפא"י'ניקים לשעבר.

אופיר סופר נולד במושב עלמה, לרחל ולבן ציון סופר. אמו הייתה מורה, ואביו שעלה לישראל מלוב היה מנהל בית ספר וראש מועצה אזורית מרום הגליל. האב נהרג בתאונת דרכים כאשר היה אופיר בחטיבת הביניים. אופיר בוגר מדרשית נעם וישיבת שבי חברון.

בצבא שירת בצנחנים ועבר קורס קציני חי"ר. בדיוק לפני 27 שנה, ערב חג סוכות תשנ"ז, 1996, בקרבות מנהרת הכותל, כאשר היה קצין בגדוד חרוב, נפצע קשה כשחילץ פצועים מקבר יוסף במהלך מהומות מנהרת הכותל. בעקבות הפציעה הוא סובל מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ונחשב נכה צה"ל. על פועלו ואומץ הלב שהפגין באירוע זכה בצל"ש אלוף.

למרות הפציעה הקשה, לאחר שנתיים שיקום חזר לתפקוד מלא, ובהמשך היה מפקד פלוגה וסגן מפקד גדוד 202. בשנת 2003 כיהן בתפקיד סגן מפקד גדוד חרוב ונלחם בזמן אירועי האינתיפאדה השנייה בגזרת שומרון. בשנת 2007 פרש משירות קבע בדרגת רב-סרן.

עם שחרורו מצה"ל בשנת 2007 מונה למנהל פרוייקטים במשרד הנגב והגליל. בשנת 2014 החליף את נחי אייל בתפקיד מזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי–תקומה, והחזיק בתפקיד עד 2018, עד שהוחלף על ידי יהודה ולד. בשנת 2019 התמודד על מקום ברשימת תקומה לכנסת העשרים ואחת, וזכה במקום השני. המפלגה התמודדה ברשימת איחוד מפלגות הימין, וסופר, שהוצב במקום הרביעי ברשימה המאוחדת, נבחר לכנסת.

בבחירות לכנסת ה-22 וה-23 רצה המפלגה במסגרת ימינה, והוא הוצב במקום השישי ברשימה המאוחדת ונבחר לכנסת לקדנציה שנייה.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע שוריין סופר בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו במקום ה-28 ברשימת הליכוד. שיריון זה בוצע בעקבות סיכום של נתניהו עם בצלאל סמוטריץ' שקבע כי בתמורה לריצת מפלגת עוצמה יהודית של איתמר בן גביר ברשימת הציונות הדתית הליכוד ישריין נציג של האיחוד הלאומי. ביוני 2021 חזר רשמית לסיעת 'הציונות הדתית'.

לקראת הבחירות לכנסת ה-25, התמודד בבחירות המקדימות במפלגת הציונות הדתית, והגיע למקום הראשון בין המתמודדים לרשימה. הוא הוצב במקום השלישי ברשימה משותפת עם מפלגת עוצמה יהודית, ונבחר לכנסת פעם נוספת. בממשלה הנוכחית הוא מכהן כשר העלייה והקליטה.

הוא אב לשבעה ילדים ומתגורר במושב טפחות שבגליל. אחיו עמית סופר, מכהן אף הוא, כמו האב המנוח, בראשות המועצה האזורית מרום הגליל.