פוליטי

הפוליטיקה ה'סרוגה': פלנגות, פלגנות והמון מפלגות

אין נושא מדובר פחות בציבור ה'סרוג' מאשר ה'אחדות' הפוליטית האפשרית. אבל גם כאן, כמאמר העממי, 'דיבורים כמו חול – ואין מה לאכול...' היו"ר החדש של הבית היהודי (יש מפלגה כזו) יוסי ברודני הבהיר שאין לו כוונה להתאחד עם מפלגת הציונות-הדתית, שנערכת לפריימריס ולא מזדרזת להתאחד עם 'עוצמה יהודית' של בן-גביר, שמצידו נערך לריצה עצמאית. ועוד לא הזכרנו את 'ימינה' ואת 'נעם'

הליכודניק לשעבר יוסי ברודני מקבל חיבוק חם מחברי מרכז הבית היהודי, השבוע
צילום: אביחי טבק

בתחילת השבוע, לרגע אחד, נזכר הציבור ה'סרוג' בקיומה של מפלגה ששמה כמעט נשכח בשנה האחרונה: הבית היהודי. מסתבר שיש מפלגה כזו, היורשת החוקית של המפד"ל. המפלגה שהאות המיתולוגית ב' ששימשה בבחירות הקודמות את 'ימינה', שייכת בעצם לה.

השבוע התכנסו חברי המרכז, ובחרו את יו"ר הרשימה לכנסת – ראש העיר גבעת שמואל יוסי ברודני. לפני שנה התחולל קרב אימים בכינוס מרכז המפלגה, כינוס שכלל אף אלימות פיזית בין המשתתפים. חגית משה ניצחה את ניר אורבך, שעבר ל'ימינה' כדי להיות חלק מהמפלגה שהגיעה לראשות הממשלה עם שבעה מנדטים, עד שהפיל בעצמו את הממשלה. בבחירות האחרונות מפלגת 'הבית היהודי' לא התמודדה לכנסת, אך הפעם הם מצפים להתמודד ואף להיות שרים בממשלה הבאה. "אנחנו נהיה הפתעת הבחירות" הכריזה יו"ר המפלגה חגית משה שנשארת עתה כסגנית ראש העיר ירושלים. "יהיו לנו חברי כנסת ושרים" הבטיחה. כתב 'ערוץ 12' עמית סגל לא התאפק וצייץ: "טוב נשמה".

בנאום הבכורה הזכיר ברודני את המציאות העגומה של המפלגה שהוא נבחר לעמוד בראשה: "בשנים האחרונות נעלמנו מהמפה הפוליטית. נוצר ואקום, ורבים מהציבור דתי-לאומי מרגישים שאין להם ייצוג אמיתי בכנסת. היום יש ציבור גדול שמחפש בית. ציבור שצריך שנציגיו בכנסת באמת יהיו שם בשבילו וישקפו את ערכיו. בית שייתן מקום אמיתי למגוון דעות".

ברודני בנאומו: "אין אצלנו מקום לקיצוניות. הבית שלנו מאחד בתוכו פסיפס של צבעים"

מאליה עולה השאלה למה הם לא מתאחדים עם סמוטריץ'? ברודני ענה על זה בנאומו: "אין אצלנו מקום לקיצוניות. הבית שלנו מאחד בתוכו פסיפס של צבעים שביחד. אנחנו הרוב התורם של המדינה וזאת הקריאה האחרונה באמת להחזיר את הבית היהודי ללב העשייה הציבורית והפוליטית, לצומת מקבלי ההחלטות - לכנסת ישראל ובעזרת ה' גם לממשלת ישראל. לא יכול להיות שנוביל בתורה, נוביל בהתיישבות, נוביל בחינוך ובערכים, בשירות בצה״ל ובקהילתיות, בהתנדבות, ורק בפוליטיקה הארצית לא נהיה קיימים ולא יהיה לנו ייצוג בכנסת ישראל".

צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

האם אנשי הבית היהודי כולם חזרו למפלגה? נראה שלא. עו"ד אבינעם גואלמן, בעברו יו"ר סניף הבית היהודי בבנימין, אומר ל'מצב הרוח': "בנט ואורבך הרסו את המפלגה. פוררו אותה מתוכן. חגית שקבלה את הגוויה הפוליטית לא הצליחה לעשות דבר. המנגנון והפלטפורמה של מפלגת הבית היהודי איננה קיימת עוד. אבל השטח קיים, ובועט. את הרוח של הציונות הדתית לא יצליחו לכבות. יש היום הזדמנות פז לאחד את השורות של הציונות הדתית כולה תחת מפלגה אחת. פריימריז פתוחים לכולם, כולל בחירת היו"ר. מהחרדלים ועד הלייטים, כולל בן גביר ונועם. אם חפצי חיים אנחנו, צריכים כולם להתאחד יחד ולבחור את נציגנו לכנסת. רסיסי מפלגות לא יקדמו אותנו לשום מקום טוב. אני מקווה שגם הבחירה תהיה בידי כלל המתפקדים, ולכן קורא לכולם להתפקד ולקחת חלק באיחוד הגדול של הציונות הדתית שתקבל מספר דו ספרתי בבחירות ותקבע את עתיד הממשלה הבאה".

מספר מפלגות מגזריות כמספר סבבי הבחירות

גואלמן לא לבד. אין נושא מדובר פחות בציבור ה'סרוג' מאשר ה'אחדות' הפוליטית האפשרית. אבל גם כאן, כמאמר העממי, 'דיבורים כמו חול – ואין מה לאכול...' כשמדברים על אחדות, כדאי לזכור שיש מספר מפלגות מגזריות כמספר סבבי הבחירות, או כמספר שבטי ישראל, אם תרצו. מפלגת 'נעם' ששלחו את נציגת לכנסת ח"כ אבי מעוז, באמצעות 'הציונות הדתית', מפלגת 'הבית היהודי' שהתחדשה השבוע כאמור ביו"ר החדש יוסי ברודני, ח"כ איתמר בן גביר וגם נפלטי או ניצולי 'ימינה' המגזריים.

בבחירות 2019 סמוטריץ' היה יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי. מפלגת הבית היהודי אז היתה המפלגה המרכזית של המגזר הדתי, כאשר האיחוד הלאומי נכנסה על גבה לכנסת. כאז גם היום, בהיפוך היוצרות. חה"כ איתמר בן גביר נכנס לכנסת בזכות ריצה משותפת עם סמוטריץ', ובימים האחרונים בן גביר מוצא עצמו רודף וזועק לסמוטריץ' שיש להתאחד. סמוטריץ' בתורו, מגלם את תפקידו של רפי פרץ מבחירות 2019. "משיח לא בא, משיח גם לא מטלפן".

"מטרת העל שלנו היא אחדות כמה שיותר גדולה, בשבילה פתחנו את המפלגה לפריימריז". מסבירים במפלגת 'הציונות הדתית'. "היינו שמחים שכל מי שמעוניין להיות חלק מערכי הציונות הדתית שישתתף בבחירות המקדימות למפלגה".

הציונות הדתית: "מטרת העל שלנו היא אחדות כמה שיותר גדולה, בשבילה פתחנו את המפלגה לפריימריז"

באשר לעוצמה יהודית אומרים במפלגה שלצערם 'עוצמה יהודית' לא מעוניינים לתת לציבור לבחור את מקומם במפלגה, אך מבטיחים להביא אחדות באופנים אחרים. "הכוונה היא ודאי אחדות כמה שיותר רחבה, כי מטרת העל היא להביא 61 לימין" אמרו ל'מצב הרוח'.

סמוטריץ' מצידו יגיד שהוא מזמין את כולם להתמודד בבחירות המקדימות למפלגה: איתמר מוזמן, מעוז וגם ברודני מוזמנים ואולי גם ניר אורבך יכול להתמודד למפלגה המגזרית.

אורבך לא ממהר להסתער על ההצעה. "'הציונות הדתית' זה ניסיון ניכוס של תנועה שלמה, מורכבת בעלת הרבה רבדים וגוונים וצימצומה לכלי פוליטי, דבר שגם המפד"ל והבית היהודי בימיהם הגדולים לא העיזו לעשות". קובל אורבך, "ולכן זה שהם בחרו לקרוא לעצמם ככה לא אומר שהם מייצגים את האנשים שמזדהים כאנשי ציונות דתית. בטח לא את כולם. יותר מזה, אני חושב שחלק גדול מהאוכלוסייה שלנו לא נמצא במפלגת הציונות הדתית.

צילום: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"מפלגת הציונות הדתית מנסה ללכת בשביל שסללנו בבית היהודי ואני מברך על כך, אבל צריך לזכור שכשהתחלנו את 'משהו חדש מתחיל', באמת הייתה קריאה למפלגה דתית אחת, ותחת כנפיה נכנסות עוד אוכלוסיות שמזדהות עם הערכים של הציונות הדתית, אני לא חושב שמפלגת הציונות הדתית היום מצליחה לעשות את זה והחיבור לעוצמה יהודית הוא חיבור לקצה ולא חיבור לימין הדתי המרכזי".

חבר הכנסת ניר אורבך היה מנכ"ל הבית היהודי בזמן שסמוטריץ' חיזר לאיחוד איתם, ולאחר מכן אף התמודד על ראשות המפלגה עד שהפסיד לחגית משה. בכנסת היוצאת שימש כיו"ר סיעת 'ימינה' ולאחר נפילת הממשלה אמר שהוא מרגיש שהוא נבחר ציבור בלי ציבור. השאלה הבאה היתה הטבעית ביותר.

למה אתה לא אוסף את הציבור שלך ומתמודד למקום במפלגת הציונות הדתית, שתאחד את מגוון הערכים של המגזר?

אורבך: "הצטרפות לפריימריז של מפלגה אחרת אחרי שהם כבר עשו את המיפקד, שהנתונים שלו לא נחשפו, שפילוח המתפקדים והרכבם לא ברור, ושמספר המקומית הריאלים שניתנים למתמודדים הוא קטן, זה מעשה פוליטי לא חכם. גם בן גביר מבין את זה. אתה לא נכנס למגרש של מישהו אחר ומתחיל לשחק. הקהל שלך לא הגיע לשם, והקהל שנמצא שם היה שותף לקמפיין שהופעל כנגד ימינה בכל השנה האחרונה. גם חברי הכנסת של מפלגת הציונות הדתית ושאר מתמודדי הפריימריז מבינים את זה. הם בקרב אמיתי שם. אז אנחנו נכנס פתאום? אחרי שהם עבדו על מפקד וצברו יתרון? זה להיכנס לקרב מיותר וזה גם להיכנס למפלגה שלא מייצגת את סט הערכים של הציונות הדתית. מעולם לא הייתי באיחוד הלאומי. הייתי תמיד במפד"ל, בבית היהודי, ומבחינתי ימינה הייתה אמורה להיות המשך טבעי. מפלגה שמחברת את עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. לא שמתמקדת רק בצלע או שתיים מהמשולש".

ניר אורבך: "מעולם לא הייתי באיחוד הלאומי. הייתי תמיד במפד"ל, בבית היהודי, ומבחינתי ימינה הייתה אמורה להיות המשך טבעי

אז אתה נשאר בימינה ופונה למגזר הדתי?

"יש ואקום מאוד גדול בציונות הדתית המחברת, האוהבת, הקלאסית והמכילה. שהתחנכה על החוט המשולש של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל. אני כל הזמן שומע על אנשים שמרגישים שאין להם היום בית פוליטי. אמרתי לאיילת שאם ימינה מעוניינת להשתקם ולצלוח את הבחירות הקרובות, עליה לפנות ישירות לציבור הדתי-לאומי ולמתג את עצמה כמפלגה שתייצג את המגזר. ניסיון לפנות לקהל 'הימין הרך' תחת מיתוג של מפלגת ימין ממלכתית, חסרת סיכוי אלקטורלי, ולכן צריך לבנות את ימינה עם דמויות מהציונות הדתית ולשקול לחבור לעוד כוחות פוליטיים כמו הבית היהודי. התחמקות משאלת נתניהו רק תרחיק מצביעים אפשריים, ולאור השנה החולפת אנחנו חייבים להבין שהקולות במגזר לא יקבלו עוד דיבורים על 'ממשלת אחדות', כאשר המשמעות היא שוב קואליציה עם רע"מ והמשותפת".

בן-גביר: איחוד עכשיו

אחרונה חביבה נשארה לנו מפלגת עוצמה יהודית שמקבלת סקרים יפים מאד, ואף על פי כן יו"ר המפלגה ח"כ בן גביר הכריז שהוא מוותר לבצלאל על ראשות המפלגה המאוחדת וקורא בכל במה אפשרית לאיחוד בין המפלגות כבר עכשיו. כאמור, בצלצל מוכן לדבר על איחודים רק אחרי הפריימריז אך בן גביר לא מוכן לשמוע על זה, וכנראה בצדק מבחינתו. ההתנהלות והנדיבות של בן גביר מעוררת לכאורה קצת תהיות: למה הוא מוותר על ראשות המפלגה, אם לדעתו כוחו כל כך גדול? מה הלחץ שלו לסכם עכשיו על האיחוד? למה חשוב לו להתאחד עם בצלאל כאשר לפי הסקרים הוא עובר את אחוז החסימה? ובכלל למה רוצה איחוד עם מפלגה מגזרית כאשר רבים רבים מתומכיו אינם משתייכים למגזר אלא מגדירים עצמם חילונים או מסורתיים?

צילום: דוברות

על כל השאלות האלו יש תשובה אחת סבירה: על אף כוחו העצמאי, איתמר לא רוצה להיות זה ששובר את הכלים וחתום על הפירוד.  אך בסופו של יום, וכשלא מותירים לו ברירה, איתמר נערך לריצה עצמאית. לכן הוא ממהר ומשדר לחץ כי הוא צריך כבר לצאת לקמפיין של מפלגה ולא של יחיד, לכן הוא 'מוותר' על מקום ראשון למרות הסקרים, כי הוא רוצה להראות שלא הוא אשם בכך שאין אחדות. בסופו של דבר, לאיתמר עדיפה הריצה הנפרדת. ייתכן שסמוטריץ יצליח לתפוס אותו ולסכם איתו על ריצה משותפת אך נראה שמפלגת הציונות הדתית גם הפעם תרכיב בערך את אותה הרשימה ולא באמת תפתח את עצמה לציבורים חדשים. גם מפלגת הבית היהודי שהכריזה ש'אין מקום אצלנו לקיצוניות', כנראה תרוץ לבד. ברודני כבר הכריז שהוא לא חובר לשקד. וכך המגזר הדתי לאומי מריץ שוב המון מפלגות, המון תככנות ובסוף כוח פוליטי קטן שלא יצליח כנראה להביא את השינויים הנדרשים.

תגובות