פוליטי

בעקבות הביקורות: מאיר שטרית מוותר על החברות בוועדה לאיתור יועמ"ש

על רקע הביקורת הציבורית בעקבות הטענה שהטריד מינית עוזרת, שטרית הודיע לשר המשפטים כי הוא מוותר על המינוי. סער: "צר לי על עוגמת הנפש שנגרמה לו"

צילום: פלאש 90

שר המשפטים לשעבר, מאיר שטרית, הודיע הבוקר (שני) לשר המשפטים, גדעון סער, כי הוא מוותר על תפקידו בוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה: "נדהמתי מההשתלחות הבוטה בי תוך הסתמכות על עלילה שקרית". סער: "צר לי".

כידוע, שטרית הוא נציג הממשלה בוועדה ופרישתו מהתפקיד צפויה לעכב את מינוי היועמ"ש הבא, זאת כאשר היועמ"ש הנוכחי - אביחי מנדלבליט - צפוי לסיים את תפקידו בתחילת 2022. בדיון שנערך בממשלה לאישור מינויו של שטרית התנגדו מספר שרים בשל הטענה שהשר לשעבר הטריד מינית עוזרת ושילם לה דמי שתיקה.

על אף הביקורת הציבורית, מינויו אושר ברוב קולות אך שטרית החליט שלא לכהן כחבר בוועדה. "סיימתי לפני למעלה משש שנים מסלול ארוך של עשרות שנים כאיש ציבור", כתב שטרית במכתב ששלח אמש לשר המשפטים סער, "סיימתי מסלול זה כפי שהתחלתי אותו: ללא רבב".

"המתקפות הפרועות עליי וגם עליך, שלא פסקו גם אחרי החלטת הממשלה מיום ראשון, העלו אצלי הרהורים נוגעים וצער", הסביר השר לשעבר. "חוששני כי באווירה שנוצרה ללא שום הצדקה, ייפגע תהליך המינוי. אני מעוניין כי ייבחר האדם המתאים ביותר לתפקיד חשוב במעלה זה".

לדבריו של שטרית, "נדהמתי מההשתלחות הבוטה בי תוך הסתמכות על עלילה שקרית שאין בה אמת. ותוך שימוש בשקרים ממש כדי להגביר את המתקפות. כגון שהפסדתי את הבחירות לנשיאות בסיבוב ראשון, ועוד.

"דמי אינו הפקר. אני בז לכל המתחסדים והמתחסדות אשר בלי לבדוק לגופו של עניין התנפלו בעיוורון, כמוצאי שלל רב על נושא שנדוש כבר ונידון לפני כ-8 שנים. שכולו שקר ועלילת שווא. מצער שגם שרים ושרות שחלקם מכיר את עבודתי זה שנים רבות הצטרפו למקהלה, בלי לשוחח איתי ובלי שום בדיקה".

"צר לי על עוגמת הנפש שנגרמה לו". שר המשפטים סער
"צר לי על עוגמת הנפש שנגרמה לו". שר המשפטים סער
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

לסיכום כתב: "רציתי להעלות תרומה לבקשתך בהליך המינוי לתפקיד חשוב זה. אבל באווירה הציבורית הלא עניינית והפוגענית שנוצרה החלטתי לוותר על כך. אין שום סיבה שהיום, כשאיני איש ציבור, אשלם מחיר זה. אני שב ומודה לך לראש הממשלה ולממשלה כולה על האמון ועל ההחלטה".

בתגובה להודעתו של שטרית מסר סער: "אני מכבד את החלטתו של השר לשעבר מאיר שטרית. צר לי על עוגמת הנפש שנגרמה לו בשל היענותו לפנייתי".

יו"ר נעמת, חגית פאר, על החלטתו של שטרית לפרוש מהוועדה: "טוב עשה מאיר שטרית שפרש - מי ששותף לבחירת היועץ המשפטי חייב להיות נקי מכל עננה ערכית שמרחפת מעליו. טוב יעשו גם מקבלי ההחלטות שיפיקו לקחים מהאירוע הזה ויבינו שהמבחן במדינת ישראל של שנת 2021 הוא לא רק המבחן הפלילי אלא גם זה הערכי ציבורי - קל וחומר מקום בו מדובר בוועדה שתבחר את אחד משומרי הסף החשובים של הדמוקרטיה ושל שלטון החוק בישראל".

ח״כ נעמה לזימי (העבודה) בתגובה: "פרישתו של מאיר שטרית מהוועדה לאיתור היועמ״ש מתבקשת. על החברים בוועדת האיתור למשרה המשמעותית הזו - להיות אנשים ללא כל רבב. כאן זה רחוק מלהיות המקרה ומינויו היה מטיל דופי על ההליך כולו. כל מי שהצביע בעד המינוי הזה, לקח חלק בהלבנת ההתנהגות הפסולה הזו".

תגובות