פוליטי

בנט: "יש להגביל את ההשפעה הפוליטית של החרדים"

זעם במפלגות החרדיות בעקבות הנאום של בנט בוועידת ג'רוסלם פוסט: "ידע להתחנן לעזרתה של 'ההשפעה החרדית' כשהיה צריך אותה"

צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, נפתלי בנט, נאם הבוקר (שלישי) בוועידה של הג'רוסלם פוסט ואמר כי יש להגביל את ההשפעה הפוליטית של החרדים. הדברים עוררו סערה בש"ס וביהדות התורה: "כשהיה זקוק ל'השפעה החרדית' הוא ידע להתחנן לעזרתה".

"יש לנו במדינה שלושה כוחות פוליטיים: כוח לאומי, שהייתי אומר שהוא הימין, הגישה הגלובלית ההומניסטית שהיית מכנה אותה השמאל והדתיים - חרדים ואורתודוכסים. במציאות, אנו זקוקים למעשה לשלושת הווקטורים", אמר ראש הממשלה.

"אנחנו המדינה היהודית", טען בנט והוסיף: "אני שמח שיש חרדים, אבל אנחנו צריכים להגביל את ההשפעה הפוליטית שלהם. לא הייתי רוצה ישראל בלי שמאל. למרות שאנחנו לא מסכימים, אני שמח שיש את הנגד הזה כדי שנוכל להתווכח עליו. אתם לא רוצים את ישראל בלי כוח לאומי. אז הנקודה שלי היא שלא מדובר רק בפשרה, שבה אם נזוז לכיוון אחד, הצד השני מפסיד. מדובר על מציאת הנקודה הנכונה בין הכוחות האלה. אני גאה להוביל ממשלה שנמצאת שם".

"להתנצל או להתפטר"

הדברים כאמור עוררו סערה בקרב הפולטיקאים החרדים. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר בתגובה: "החרדים נמצאים פה כבר מאתיים שנה, עוד מימי התורכים. עליית החסידים, עליית תלמידי הגר"א והעליה התימנית כולם היו חרדיים. הוריו של בנט היגרו לכאן מסן פרנסיסקו. תארו לעצמכם שנשיא ארצות הברית היה אומר שהוא מאוד שמח שיש יהודים באמריקה אבל צריך להגביל את ההשפעה הפוליטית שלהם. הכל יודעים מה ההשפעה הפוליטית של המיעוט היהודי בארצות הברית. העולם היהודי היה מזדעזע. יש לבנט שתי אפשרויות: להתנצל או להתפטר".

"מייצגים מיליון איש". דרעי
"מייצגים מיליון איש". דרעי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) בתגובה: "כשבנט מדבר על הצורך להגביל את ההשפעה החרדית הוא שוכח כמה הוא השתמש בה לצרכיו הפוליטיים ולמען הציבור שהוא ייצג בעבר. בשעתו, בעבר הלא רחוק כשהוא היה זקוק ל'השפעה החרדית' הוא ידע להתחנן לעזרתה. על זה נאמר אתה אומר 'פן ירבה', ואנחנו אומרים 'כן ירבה'".

ח"כ אריה דרעי, יו"ר ש"ס, תקף: ‏"ראש ממשלה לא לגיטמי עם שישה מנדטים, שבכל הסקרים מגרד את אחוז החסימה ומייצג רק את עצמו, רוצה להגביל את השפעת החרדים המייצגים מיליון איש. בנט, לכל הונאה יש סוף. עוד יגיע היום שתוקם ממשלה שתייצג את רצון העם, כולל הציבור החרדי שקיבל בבחירות האחרונות 16 מנדטים".

תגובות