פוליטי

בן גביר עתר לבג"ץ נגד החלטת המפכ"ל לאסור עליו לצעוד בשער שכם

בעתירתו טען חבר הכנסת כי החלטת המפכ"ל לקתה בפגמים מנהליים חמורים הכוללים בין היתר חריגה מסמכות. בן גביר: "אם שבתאי לא מסוגל לטפל התפרעויות, עליו להניח את המפתחות"

בן גביר, ארכיון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר סיעת עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית), הגיש היום (חמישי) עתירה לבג"ץ בבקשה לבטל את החלטת המפכ"ל האוסרת עליו לצעוד בשער שכם היום.

כזכור, צעדת הדגלים שתוכננה להיום נדחתה לשבוע הבא בהחלטת הדרג המדיני, זאת לאחר המלצת השב"כ והמשטרה שאין לקיים את הצעדה במתווה אותו הציעו המארגנים. למרות זאת, הודיעו חברי הכנסת בן גביר (הציונות הדתית) ומאי גולן (הליכוד) כי יצעדו ביום חמישי ויעברו בשער שכם וברובע המוסלמי.

אמש הודיעו מפכ"ל המשטרה, רבי ניצב קובי שבתאי, וקצין הכנסת כי נאסר על חברי הכנסת לצעוד בשער שכם מחשש למהומות בקרב הערבים, זאת על אף החסינות שניתנת להם מעצם תפקידם ומאפשרת להם חופש תנועה ללא הגבלה. בתגובה הודיע הבוקר בן גביר כי הגיש עתירה לבג"ץ בבקשה לבטל את ההחלטה.

במסגרת העתירה דורש חבר הכנסת להוציא צו על תנאי המורה למשטרה לנמק מדוע החלטה בעניין שנבעה מחשש לסכנה לביטחון המדינה לא תינתן על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון אלא בהחלטת המפכ"ל, זאת על מנת למנוע מצב חוקתי חמור בו, לדבריו, המפכ"ל - פקיד בכיר ככל שיהיה - מונע גישה למקום ציבורי מחברי כנסת, ולא מאפשר לחברי הכנסת לפעול לצורך פעילותם ולמלא כראוי את תפקידם.

המפכ"ל, רנ"צ קובי שבתאי
המפכ"ל, רנ"צ קובי שבתאי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כמו כן, נטען בעתירה כי החלטת המפכ"ל לקתה בפגמים מנהליים חמורים, בהם היעדר סמכות, חריגה מסמכות ואי מתן זכות טיעון.

ח"כ בן גביר מסר בתגובה: "החלטות על הגבלת תנועה מטעמים של ביטחון המדינה צריכות להינתן על ידי מי שמופקדים על ביטחון המדינה - ראש הממשלה ושר הביטחון - ולא על ידי מי שאחראי לסדר הציבורי. ההחלטה של המפכ"ל היא חסרת תקדים, כאשר בפעם הראשונה מחליט המפכ"ל על דעתו למנוע גישה מחברי כנסת בניגוד לחוק החסינות, ובהעדר סמכות חוקית לכך.

"מפכ"ל המשטרה בהחלטה חסרת תקדים פגע לא רק בי, אלא בדמוקרטיה הישראלית כולה. המדובר במפכ"ל שנכשל בהתמודדות עם המתפרעים בלוד, ברמלה, בעכו ובכבישי הנגב, ועכשיו פוגע בחופש התנועה של חבר כנסת ובריבונות ישראל בירושלים. אם יש איומים של בריונים באלימות, על המשטרה לטפל באותם מתפרעים, ולא להיכנע לאיומים. אם שבתאי לא מסוגל לטפל התפרעויות, עליו להניח את המפתחות".

תגובות