פוליטי

אלפים השתתפו במבצע עליית הגרעינים של 'נחלה' – אבל דווקא גורמים בהתיישבות ניסו להפריע לפעילות

האם גורמים בהתיישבות ניסו להכשיל את מבצע הקמת היישובים של תנועת 'נחלה' בשבוע שעבר?

אתר 'נופי יהודה' של תנועת נחלה ליד קרית ארבע בשבוע שעבר
צילום: תנועת 'נחלה'

פעילי שטח שהשתתפו בשבוע שעבר במבצע הקמת היישובים ביו"ש, מספרים כי במספר נקודות שהיו מיועדות ליישובים של 'נחלה', הם גילו כי מישהו מיהר להקדים אותם, ולקבוע שהמקום מיועד להקמת יישוב או מאחז מטעמם – ולכן לא ניתן להקים נקודת התיישבות של 'נחלה' במקום.

בקרב הפעילים נחלקו הדעות, האם מדובר ברצון אמיתי של יישובים או מועצות להשתלב בהקמת יישובים חדשים, או שהמטרה היתה הפוכה: לטרפד את הפעילות של 'נחלה', כדי שלא להשאיר את הובלת המהלך בידיה של דניאלה ויס.

לפחות בשני מקומות, ש'נחלה' יועדה להקמת נקודות יישוב, הגרעינים לא עלו בסוף בגלל לחצים של גורמים מראשי ההתיישבות.

במבצע השתתפו ביום רביעי שעבר כ-10,000 איש. חלקם התכנסו בנקודות כינוס עליהם הוכרז מראש: ליד ברוכים במערב השומרון, בצומת גוש עציון, ובשביל המעיינות בין נריה לכרם רעים בבנימין.

בנוסף היו משפחות שנאמר להם לא להגיע לנקודת הכינוס, אלא להמתין בבתיהם ומשם יאספו אותם לנקודות ההתיישבות, לגביהן לא נמסר מידע מראש.

התכנית המקורית היתה לעלות לשלוש נקודות בשלב הראשון של המהלך. אבל בגלל ההתלהבות הגדולה של המשפחות והצעירים נוספו מספר נקודות. בשומרון עלו  כ-5000 איש ל-3 נקודות: בברוכין סמוך לכביש 5, נקודה נוספת סמוך לרבבה, ומעלה יונתן על שם יוני נתניהו בין ברקן לרבבה. במקום יש רכישות היסטוריות משנות ה-80, כשאנשים חילונים ממרכז הארץ ביקשו ביוזמה פרטית להקים יישוב בשם 'מעלה יונתן'.

בבנימין עלו לשתי נקודות. במזרח בנימין עלו כ-2,000 איש לשתי נקודות: יחי"ש ציון ליד פסגות, וגרעין גופנה ליד נחליאל.

בקרית ארבע עלו כ-70 בני נוער ו-55 משפחות לשתי נקודות: גבעה 17 - נופי יהודה (ע"ש יהודה דימנטמן) שפונתה, ומעלה נתנאל (גבעה 26 ע"ש נתי עוזרי, שהקים את המקום ונרצח בפיגוע לפני כעשרים שנה).

הפעילות זכתה לתמיכת גורמים רבים במערכת הפוליטית, מהקואליציה והאופוזיציה, בהם שרת הפנים איילת שקד, שגרירנו בעבר באו"ם דני דנון, היו"ר החדש של 'הבית היהודי' וראש עיריית גבעת שמואל, יוסי ברודני, מנכ"ל ההנהגה העולמית של תנועת בית"ר יגאל ברנד, חברי הכנסת מאי גולן, מיקי זוהר ועוד. גם ‏רבנים בכירים בציונות הדתית, בראשות הרב חיים דרוקמן, פירסמו מכתב תמיכה במבצע המאחזים של תנועת 'נחלה'.

למרות שכל המקומות פונו בידי הצבא עוד באותו לילה, הפעילות נמשכה גם בסוף השבוע שעבר. כ-100 איש עשו את השבת ביחי"ש ציון ליד פסגות. ביום שישי חזרו המשפחות והצעירים לנקודה, וערכו שם שבת מרוממת עם משפחות רבות ובני נוער. בליל שבת הצטרפו אליהם לקבלת שבת מאות מתושבי פסגות השכנה. ל'מעלה יונתן' הגיעו תושבים מהיישוב הסמוך רבבה לסעודה שלישית.

 

 

תגובות