משפט ופלילים

כתב אישום הוגש נגד המחבל שרצח את יהודה גואטה הי"ד

חודש וחצי לאחר שנתפס המחבל מותנצר שלבי, הוגש נגדו כתב אישום, ממנו עולה כי ניסח צוואה, התאמן בירי ותכנן לבצע את הפיגוע ביום שישי אך דחה אותו לאחר שלא חש בטוב

המחבל מותנצר שלבי. בקטן: יהודה גואטה הי"ד
צילום: תמונה יהודה - באדיבות המשפחה

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד המחבל מונתצר שלבי, בן 44 מהכפר תורמוס עיא, בגין רצח יהודה גואטה הי"ד וניסיונות רצח נוספים בפיגוע ירי לפני כחודש וחצי בצומת תפוח.

כזכור, ב-2 במאי הגיע גואטה (19), תלמיד ישיבה באיתמר, לטרמפיאדה בצומת תפוח עם שניים מחבריו. גואטה נפצע אנוש ונפטר ארבעה ימים לאחר מכן נפטר מפצעיו, בניה פרץ נפצע באורח בינוני ועמיחי חלא נפצע קל. באותו היום בו נפטר גואטה - נלכד המחבל בתום ימי מרדף, לאחר שהתחבא בכפר סילואד שבאזור רמאללה.

הלוויתו של יהודה
הלוויתו של יהודה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כתב האישום כולל סעיף של גרימת מוות בכוונה, שלושה ניסיונות של גרימת מוות בכוונה, החזקה ושימוש בנשק ללא היתר ושיבוש הליכי משפט בעת שנמלט מכוחות הביטחון. מכתב האישום עולים הפרטים כיצד תכנן המחבל לבצע את הפיגוע: שלבי ניסח צוואה, הודיע לאשתו על קיומה, החליט לבצע את הפיגוע בצומת תפוח עקב הנוכחות הרבה של חיילים ואזרחים והחל להתאמן באקדח שהיה ברשותו.

תחילה תכנן המחבל לבצע את הפיגוע ביום שישי ה-30.4 אך לאחר שלא חש בטוב דחה את התכניות ליום שבת ולאחר מכן דחה שוב ליום ראשון.

עוד עולה מכתב האישום כי בשעות אחר הצהריים מילא המחבל את מחסנית האקדח בכדורים חיים ולקח עימו עשרות כדורי תחמושת. לאחר מכן הכניס את המחסנית לאקדח, דרך אותו, שם אותו על המושב הסמוך לנהג וכיסה בשטיח תפילה. בסביבות השעה 18:00 הגיע שלבי לצומת תפוח, עצר בסמוך לתחנת האוטובוס, נטל את האקדח וירי דרך חלון הרכב כדורים רבים לעבר העומדים בתחנה, תוך שהוא קורא "אללה אכבר". שלבי הפסיק את הירי רק לאחר שקנה האקדח התפוצץ והאקדח חדל מלפעול.

צומת תפוח לאחר הפיגוע
צומת תפוח לאחר הפיגוע
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

המחבל נפצע מהירי שביצעו לעברו החיילים בצומת אך הצליח להימלט. במשך ארבעה ימים הסתתר בכפר עקרבה בסיוע של אנשים להם סיפר על הפיגוע שביצע. במשך אותם הימים הסתתר שלבי במספר מקומות מסתור, תוך שהוא מנסה לחטא את פצעיו ולשנות את מראהו כדי להקשות על תפיסתו. שלבי נתפס על ידי כוחות הביטחון זמן קצר לאחר שחברו שכנע אותו להסגיר את עצמו.

כתב האישום הוגש בבית משפט הצבאי יהודה, מחנה עופר. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המסייע למשפחה כנפגעי עבירה מסר: "היום מתחיל רשמית משפטו של המחבל הנאלח בבית המשפט של צה"ל. הגיע הזמן לעשות צדק ולשפוט את המחבל למוות. גם דרישה זו הינה רק חלק קטן משנדרש כדי להילחם באותם טרוריסטים שמקדשים את המוות.

"במקביל למשפטו של המחבל יש לשפוט את כל הסייענים ונותני המקלט לעונשים כבדים כדי לייבש את ביצת הטרור, כמו כן מוכרחים להגדיל את סל צעדי ההרתעה כנגד ביתו ומשפחתו של המחבל. הגיע הזמן שכל מחבל שפוגע בנו יידע שהוא ממיט אסון עליו ועל משפחתו".

תגובות