משפט ופלילים

ישועה: "הבקשות של שרה נתניהו הן בין הזויות למטורפות"

עורך וואלה לשעבר הוסיף במהלך החקירה הנגדית של צוות ההגנה כי הורדו ידיעות על משפחות שכולות לבקשת נתניהו. משפחת גולדין בתגובה: "לאיזה עוד תהומות ההנהגה שלנו תידרדר. בושה וחרפה" | הדיון הסתיים ויימשך מחר

אילן ישועה
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

הבוקר החל פרק נוסף בשלב ההוכחות בתיקי נתניהו (המכונים תיקי האלפים), בו החלה החקירה הנגדית של עד התביעה המרכזי, מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה. עד כה הפרקליטות (התובעת) חקרה את ישועה על דוכן העדים, והיום עוברת החקירה לידי הסנגורים של הנאשמים.

נזכיר, בשבועות הקודמים העיד ישועה על הלחצים שהגיעו מכיוון בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', בעלי חברת בזק והאתר וואלה, בעקבות דרישות שהגיעו לכאורה מכיוון ראש הממשלה בנימין נתניהו. הלחצים גברו לדבריו של ישועה, כשאלוביץ' ניצב לפני חתימת עסקה חשובה הקשורה בבזק.

בפתח הדיון הציג סנגורו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, לישועה עם העובדה שהתגלתה על ידי ההגנה אפליקציית הקלטת שיחות בטלפון הנייד שלו, שלא נמסרה לידי החוקרים בחקירה. עו"ד הציג מזכר שכתבה אחת החוקרות ואמרה כי יש הקלטה של פגישה עם צד ג', בניגוד למה שהעיד ישועה.

ישועה השיב כי לא זכור לו שהקליט שיחות, ובוודאי לא עם בני הזוג אלוביץ'. עו"ד שאל אותו אם הקליט שיחות אחרי שהיה בפרקליטות. ישועה השיב שוב שלא זכור לו שהקליט: "יכול להיות שזה קשור אולי לסחיטה שניסו לעשות לנו".

"כל השבת לוחצים אותנו להעלות כתבה על שמירת כשרות של אשתו של בנט"

במהלך החקירה של עו"ד של הזוג אלוביץ', אמר ישועה על הסיקור המוטה שנגע לנפתלי בנט ולאשתו גילת: ""נפתלי בנט היה מאמץ מיוחד וחריג, זכרתי את זה באופן מיוחד". ישועה הוסיף: "לגבי אבא של בנט אני זוכר שדי מהר אמרו לנו 'תעזבו את זה'. לגבי אשתו היה קרב מאוד גדול שנמשך שלושה ימים ולחץ של שאול שזה יעלה. זה היה די אירוני, במשך כל השבת לוחצים אותנו ומטלפנים אליי בקשר לכתבה על שמירת כשרות של אשתו. בסוף זה לא עלה".

ישועה הוסיף בנוגע לכתבה על אשתו של בנט: "היה לחץ דרך שאול לנסות בכל מחיר להעלות את הכתבה על השפית (גילת בנט)".

 

"ההתנהלות של שרה נתניהו היא הזויה ועם בקשות הזויות"

ישועה אמר את הדברים בהקשר של בקשות שהגיעו מצדה של אשת ראש הממשלה: "ההתנהלות של שרה נתניהו היא הזויה ועם בקשות הזויות. זה הקונטקסט. הבקשות הן בין הזויות למטורפות. ככה אני דיברתי על זה. אני כותב את הדברים האלה מהזווית של משרת בתוך חצר ביזנטית".

בעדותו התייחס ישועה לכתב האישום לפיו התקבלו במערכת וואלה דרישות לשינויים ועריכת תיקונים בכתבות שנגעו לשמלה שלבשה שרה נתניהו בהשבעת הכנסת ה-19. לפי ישועה הבקשות הגיעו מצדו של ראש הממשלה נתניהו, באמצעות רובינשטיין ובמעורבות של הנאשם שאול אלוביץ' - ונענו. ישועה אמר: " היה מאמץ לשפר את התדמית, שנוריד את הידיעות".

תחקיר "העין השביעית" וההתערבויות משיקולים עסקיים

עו"ד ז'ק חן הציג בבית המשפט תחקיר שפורסם באתר "העין השביעית" מה-18 ביולי 2013 בו העידו מעל ל-30 עובדי האתר בעבר ובהווה כי במקביל לבניית מחלקת התוכן באתר, החלו התערבויות וצנזורים עבור האינטרסים של האתר. בתחקיר נכתב כי ישועה מתחייס אל עצמו כאל מו"ל.

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בתגובה ישועה האשים את שאול אלוביץ' שהתחקיר התפרסם 8 חודשים לאחר שהחל להפעיל את הלחץ שלו. עו"ד חן השיב כי לא ניתן להאשים בדברים את אלוביץ' כי העובדים מדברים על צנזורה משיקולים עיסקיים ולא פוליטיים. ישועה: "כשאומרים מסחרי זו הכוונה. העיתונאים יודעים דבר אחד: הטיימינג הוא חשוב".

עו"ד חן אמר כי "בכתבה נכתב כי העומד בראש החברה התעצם וחולש על תחומים נוספים של החברה", והוסיף כי "בראיון מקביל הסביר ישועה את הרציונל מאחורי הכפפת המערכת".

ישועה: "בריאיון לא רציתי להכחיש, כי כולם עושים את זה. אמרתי כי שיקולי המערכת צריכים לגבור על האינטרסים המסחריים. מנכ"לים מתערבים לעיתים מסיבות מסחריות, אבל זה לא דומה במינון ובכמות למה שהיה בוואלה".

לאחר מכן עו"ד חן הפנה לדברים שאמר בחקירה עורך האתר לשעבר, אבירם אלעד, לפיהם לפני כל פרסום כתבה על בזק נערכה "ישיבה מיוחד" האם לפרסם או לא. ישועה: "לא הייתה ישיבה מיוחדת". עו"ד חן שאל האם זה לגיטימי בעיניו. ישועה השיב: "בעולם אידאלי לא. ככה זה עובד. זו הנחיה שקיבלתי משאול אבל גם בלעדיו הייתי אומר את זה. וקיבלתי כמה פעמים הערות משאול לא להעלות כתבות נגד בזק".

עו"ד חן חזר לתחקיר וציין כי אחד העובדים אמר שישועה הוא גם העורך של האתר: "האם מעורבותך בתוכן קיימת?". ישועה השיב: "לא חושב שהתערבתי מעבר למנכ"ל, לא הייתי עורך".

"95 אחוז מההתערבות הייתה פוליטית"

בשלב זה עו"ד חן המשיך בתחקיר "העין השביעית" וציין כי הכתבות שהוסרו מהאתר הן למשל ביקורת על חברה שיש לאתר עמה שיתוף פעולה או מסיבות שאינן ברורות ויוחסו למנכ"ל, כמו כתבה ביקורתית על הליכוד, כתבה על ביגוד, ביקורת טלוויזיה וסקר על תכנית "המקור". ישועה נשאל האם הוא מסכים עם התיאור.

עורך האתר לשעבר, ינון מגל
עורך האתר לשעבר, ינון מגל
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ישועה: "אני לא מסכים לתיאור. זה ביולי 2013. באותה תקופה המעורבות היא יום יומית ואינטינסיבית ברמה שכבר ינון מגל כתב לי: 'אני לא מבין מה ההשתלטות המטורפת של העריכה באתר'. זה הייתה הרוח הרעה. העורכת הראשית טלי בן עובדיה פוטרה, ינון רוצה להתפטר שלוש פעמים. הוא כתב לי: 'השתגעתם לגמרי, השתלטתם לגמרי על המערכת', זה יצר תסיסה.

"אנחנו שבעה חודשים עמוק במעורבות האינטנסיבית של העריכה באתר על רקע הלחצים של שאול. רוב השינויים נבעו מלחצים פוליטיים שהסתרנו אותם בתוך המערכת. מנכ"ל מתערב מעת לעת גם משיקולים מסחריים - אבל 95% מההתערבות הייתה פוליטית. העובדים לא ידעו את ההקשרים הפוליטיים".

"הורדנו ידיעות על משפחות שכולות בעקבות בקשות נתניהו"

עו"ד חן הפנה לחקירה בה אמר ישועה "המוטו שלי במערכת היה שביבי הורס את המפעל הציוני, אז ידעו את זה". ישועה הגיב: "זו בהחלט אמירה קשה. זה היה אחרי תקופה ארוכה של abuse שעשו לנו ואין לי מה להגיד לאנשים. לכן אמרתי לעיתונאים שאני אישית חושב שהוא הורס את המדינה אבל שאין לי ברירה. רציתי שידעו שזה בא ממנו, שתהיה צנזורה עצמית".

בהמשך אמר ישועה: "את הדעות שלי הם ידעו. הם גם ידעו שאני מצביע לבוז'י הרצוג", והוסיף: "נאלצתי לתרץ את מה שהיה במערכת. היו מקרים שהיינו צריכים להוריד ידיעות על משפחות שכולות בעקבות בקשות של נתניהו".

משפחת גולדין הגיבה על העדות בנושא הידיעות על המשפחות השכולות ובהודעה שהוציאה כתבה: "שנים שאנחנו זועקים על ההשתקה הממסדית המכוונת מלמעלה בכל הקשור להחזרת הדר גולדין. כעת בבית המשפט אילן ישועה מודה שקיבל הוראות להוריד כתבות על משפחות שכולות.
לאיזה עוד תהומות ההנהגה שלנו תידרדר. בושה וחרפה. השיבו את החיילים מעזה מיד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט
צילום: OREN BEN HAKOON/POOL

ישועה נשאל: "אתה מתנצל על הביטוי?" (שביבי הורס את המפעל הציוני). ישועה השיב: "לא, אני מתנצל על המעשים". עו"ד חן: "אתה עדיין בדעה שרה"מ הורס את המפעל הציוני?". ישועה: "כן".

ניצל את קשריו עם מנכ"ל גלובס כדי 'לדרדר' כתבה ראשית

עו"ד ז'ק חן הציג דוגמאה לכתבה ראשית ב"גלובס" שביקרה את בזק וישועה השתמש בקשריו האישיים עם מנכ"ל גלובס דאז, איתן מדמוני, כדי "לדרדר אותה".

כשנשאל האם הוא זוכר את המקרה השיב ישועה: "אני בפירוש זוכר ששאול דיבר איתי בהקשר הזה כי זה אירוע חריג".

בשלב זה נערכה הפסקה בדיון וחודשה לאחר כמה דקות.

תגובות