משפט ופלילים

המשטרה פתחה בחקירה נגד יהודה משי זהב

לאחר פרסום התחקיר אמש ב"הארץ" על טענות שיו"ר זק"א שלכאורה פגע מינית, משטרת ישראל פתחה בחקירה לבחינת הטענות. מירב מיכאלי: "להשהות לאלתר את מתן פרס ישראל עד לסיום החקירה"

יהודה משי זהב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משטרת ישראל פתחה בחקירה לבדיקת הטענות שפורסמו אמש (רביעי) ב"הארץ", לפיהן יו"ר זק"א יהודה משי זהב פגע מינית בילדים, נערים, נערות נשים במשך שנים רבות, כך דווח ב-N12.

ראש אגב החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יגאל בן-שלום, קיבל את ההחלטה על פתיחת החקירה. במשטרה מדגישים כי לא התקבלה פנייה מצד אף גורם בבקשה לפתוח בחקירה. בבחינת הטענות ייתכן ויתברר כי חלה התיישנות על חלק מן המקרים כיוון שהתרחשו לפני עשרות שנים.

הרשת סערה מאז פורסם התחקיר. רבים הזדעזעו, היו שטענו כי ידעו על המקרים והיו שקראו לשלול את קבלת פרס ישראל למפעל חיים אותו עתיד לקבל. התחקיר הביא שש עדויות, בהן סיפר גבר בשם נ' שבשנות ה-90 כשהיה בן 16, משי זהב הטריד אותו מינית ובצורה סדרתית. בחורה חרדיה בשם צ' סיפרה שמשי זהב עזר שלה כשהיתה במצוקה כלכלית, וכשנפגשו הוא כפה את עצמו עליה ואיים אותה שאם תספר "ג'יפ של זק"א ידרוס אותך".

בחור בשם ע', כיום בן 26, סיפר כי הכיר את משי זהב כשהיה בן 5: "הוא למד איתי בבית הכנסת. הוא היה מושיב אותי על ברכיו והיה נוגע באיבר המין שלי".

מן העדויות עולה כי בשכונת סנהדריה שבירושלים ידעו על מעשיו של משי זהב, והוא אף התרברב באזניהם על כיבושיו המיניים, אך אלו לא פנו למשטרה בנושא. עוד עולה מהעדויות כי הוא פגע ברבים במשך עשרות שנים, מאז שנות ה-80, ואף ניצל את מעמדו כיו"ר זק"א כדי לפגוע באותם ילדים, נערים ונשים.

חברת הכנסת מרב מיכאלי קראה לשר החינוך יואב גלנט להשהות לאתר את פרס ישראל למפעל חיים למשי זהב: ח"כ מיכאלי: "טוב שמשטרת ישראל מגיבה במהירות, אני מקווה שהחקירה תמוצה בהקדם. כך צריכה המשטרה לנהוג בכל מקרה של חשד לפגיעה מינית. העדויות שהוצגו הן עדויות קשות ומזעזעות ואנחנו מאמינות לנפגעות ולנפגעים שחשפו את הפגיעה בהןם באומץ רב. דרישתי משר החינוך להשהות את מתן פרס ישראל היא הצעד ההכרחי לאור פרסום התחקיר ועד סיום חקירת המשטרה בנושא".

והוסיפה: "כמי שנאבקת כבר למעלה מ-30 שנה נגד פגיעה מינית, זוהי החובה שלנו לייצר תשתית להבטחת הביטחון האישי של כל אחת ואחד במרחב הציבורי ובמרחב הפרטי. למפלגת העבודה בראשותי יש תכנית מפורטת למיגור האלימות המינית בארץ וזו תוצג בתחילת השבוע".

תגובות