משפט ופלילים

היועמ"ש מנדלבליט: מח"ש תפתח בבדיקה

בצל התלונות על כשלים בהתנהלות המשטרה באירוע שהסתיים באסון, היועמ"ש הודיע כי בשלב זה לא יגבו עדויות משוטרים. המשטרה: "משטרת ישראל תסייע למח"ש ככל שתדרש"

פעילות המשטרה לאחר האסון
צילום: דוברות המשטרה

טענות רבות נשמעו כנגד התנהלות משטרת ישראל בשמירה על הסדר בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון הלילה (בין חמישי לשישי). עדי ראיה שהשתתפו באירוע סיפרו בראיונות לתקשורת כי פנו לשוטרים וביקשו מהם לטפל בעומס הכבד, אך מספר דקות לאחר שאלו לא עשו זאת, החלה הקריסה ההמונים של עשרות המשתתפים אחד על השני.

מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נמסר כי בתום התייעצות דחופה בראשותו יחד עם ממלא מקום פרקליט המדינה, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים ומנהלת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), הוחלט כי מח"ש תתחיל מיידית בבדיקה "על מנת לברר האם עולים חשדות לפלילים מצד שוטרים במסגרת אירוע האסון במירון.

"בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה הנחה כי משטרת ישראל לא תגבה בשלב זה עדויות משוטרים המעורבים באירוע, במסגרת חקירת המשטרה שכבר נפתחה. אנשי מח"ש כבר פועלים במסגרת הבדיקה, ונמצאים בזירת האירוע. היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ פרקליט המדינה יקיימו הערכות מצב נוספות ויקבלו את ההחלטות המתאימות על-פי התקדמות הבדיקה של מח"ש", כך נמסר מטעמו של היועמ"ש.

תיעוד ההילולה לפני האסון
תיעוד ההילולה לפני האסון
צילום: דוברות המשטרה

ממשטרת ישראל נמסר: "לאור בקשת מ"י, בדיקת האירוע הטרגי במירון יועבר למח"ש, היום בשעות הבוקר פנה ר' אח"מ ניצב יגאל בן שלום ליועמ״ש לממשלה ופרקליט המדינה, בבקשה לבחון את העברת הבדיקה של האירוע הטרגי במתחם ההילולה במירון למחלקה לחקירות שוטרים (גוף חיצוני שנמנה על משרד המשפטים ואינו קשור למ"י). לפני זמן קצר הודיעו כי קיבלו את עמדת מ"י ובדיקת האירוע בכל הנוגע לתפקודם של השוטרים, תועבר למח"ש. משטרת ישראל תסייע למח"ש ככל שתדרש".

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, מסר: "אסון נוראי אירע אמש במירון. ברור שיהיה צורך בבדיקה עצמאית ובלתי תלויה לכלל ההיבטים הנוגעים לתכנון האירוע, היערכות, אחריות, תשתיות וכדומה.

"אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחות ומתפלל להחלמתם המהירה של הפצועים. בשלב זה כוחות הביטחון וההצלה מרכזים מאמץ בסיוע לזיהוי הקורבנות, הודעה למשפחות, מציאת מנותקי קשר והשבת הציבור לבתים".

תגיות:

תגובות