משפט ופלילים

בג"ץ קבע: סבסוד המעונות ימשך עד סוף השנה

שופטי העליון דחו בשנה את קיצוץ הסבסוד למעונות היום. סיעת ש"ס בירכה: "הוכח כי ליברמן פעל מתוך שיקולי נקמה פוליטיים", ליברמן תקף: "פוגע באזרחי המדינה המשלמים מיסים"

צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בית המשפט העליון קבע היום (רביעי) כי סבסוד מעונות היום לאברכים ימשך עד לסוף שנת תשפ"ב. חברי הכנסת הדתיים וחרדים בירכו, ליברמן תקף: "פוגע באזרחי המדינה שמשרתים בצה"ל, עובדים ומשלמים מסים".

במסגרת הדיון השלישי בעתירתם של מספר ארגונים כנגד החלטת שר האוצר לקצץ בסבסוד המעונות, הוחלט ברוב של שני שופטים (גרוסקופף ושטיין) כי ההחלטה תדחה לשנת הלימודים תשפ"ג.

"כיצד ניתן לעשות שינויים שכאלו באבחה אחת באמצע שנת הלימודים וללא שניתן להורים זמן סביר בכדי להערך בהתאם", תהו השופטים. בהחלטתם של השופטים נכתב כי "הוחלט פה אחד כי הוראת המעבר במבחני התמיכה לסבסוד שכר הלימוד במעונות היום לא עולה בקנה אחד עם כללי המשפט המינהלי".

"פוגע באזרחי המדינה המשלמים מיסים"

בתגובה להחלטה מסר שר האוצר, אביגדור ליברמן: "אנחנו מצרים על החלטת בג"ץ בעניין שינוי הקריטריונים לקבלת סבסוד על מעונות יום שפוגעת באזרחי המדינה שמשרתים בצה"ל, עובדים ומשלמים מסים. נמשיך לפעול בכל הכוח לשילוב כל אזרחי המדינה בשוק התעסוקה".

"ההחלטה המבורכת מהווה אות קלון לממשלה"

יו"ר איגוד האברכים בישראל, מאיר רפאל חי ביטון, מסר בתגובה: "ה' יתברך שלח את בית המשפט העליון לבטל את גזירת ליברמן חודש לפני גזירתו של המן הרשע על העם היהודי ועולם התורה, חודש שבט הוא החודש שמתבשרים בבשורות טובות.

"ברוך ה' במשך כחצי שנה של אי ודאות הצטרפו מעל 7 אלף אברכים שהתאגדו לארגון. לצערי הסכנה הגדולה רק זמנית ונדחתה לשנה הבאה, אבל כולנו בטוחים בה' יתברך שיבטל בשנה הבאה את הגזירה ואת הממשלה המסוכנת הזאת שלא מפסיקה לפגוע בעולם התורה".

סיעת ש"ס מסרה בתגובה: "ההחלטה המבורכת של בית המשפט העליון לבטל את גזירת המעונות בשנה הנוכחית, מהווה אות קלון לממשלה ועדות נוספת לאופן השרירותי והמתעמר של שר האוצר ליברמן כנגד נשות האברכים.

"הוכח כי ליברמן פעל מתוך שיקולי נקמה פוליטיים ולהיטות לפגוע בלומדי התורה, כאשר אפילו את זמן ההיערכות המינימלי לא ניתן להם. אנו מקווים כי פסיקה זו תסלול את הדרך לביטולה הסופי של הגזירה ולהסרת החרפה על מהלך שכולו עיוות הצדק והתעמרות קשה בנשים היוצאות לעבודה. סיעת ש"ס תמשיך להיאבק בכלים המשפטיים ובכל האמצעים כדי לטרפד את גזירות הממשלה, בתקווה שעד השנה הבאה היא תיפול".

ח"כ ניר אורבך (ימינה) בתגובה: "אני מברך על החלטת בג"ץ על דחיית הפסקת הסבסוד למעונות היום לאברכים עד סוף שנת הלימודים. ההחלטה מאפשרת לנו להמשיך בניהול השיח המקצועי מול שר האוצר ואנשי משרדו כפי שעשינו בחודשים האחרונים עד להגעה להחלטה מוסכמת. מבחינתנו התורה היא תורת חיים והיא הבסיס שנמשיך לפעול למענו".

ח"כ אורית סטרוק מסרה: "עצוב שבסוף שופטי בג"צ הם שמבטלים את גזרות ליברמן-לפיד, ולא מבטיחי ההבטחות מ"ימינה" שחיזרו בקלפיות אחרי קולות המשפחות הצדיקות האלה. נתפלל שעד סוף השנה האזרחית הממשלה המסוכנת הזו תושלך לפח האשפה של ההיסטוריה, יחדעם גזרותיה."

תגובות