מדיני

זעם ביו"ש: שר-הביטחון מונע מסיבות פוליטיות קידום תוכניות של 1721 בתים שמת"ע אישרה בישיבתה הקודמת

השר גנץ מתכנן 'להלבין' בניה פלשתינית לא חוקית בכפר שממנו יצא המחבל שחדר השבוע לתקוע וחוסל

היישוב אלון מורה בשומרון – גנץ מעכב בניית 102 יח"ד ביישוב שאושרו במת"ע
צילום: חגי הוברמן

בעוד גורמי הימין למיניהם מתווכחים אם מספר הדירות שהיו אמורות להיות מאושרות היום במועצת התיכנון העליונה במינהל האזרחי (מת"ע) מספק או לא, מסתבר ששר הביטחון בני גנץ מצליח בשיטות שלו לעכב גם קידום תוכניות שאושרו בישיבה הקודמת של מת"ע.

למרות האישור המקצועי של המת״ע, שר הביטחון מעכב פרסום של 1,721 יחידות דיור שאושרו להפקדה מ, שהתקיימה בכ"א בחשוון השנה, 27 באוקטובר 2021. ללא פירסום לא ניתן לקדם את התוכניות.

באותה ישיבה אושרו 3,144 יחידות דיור. כאמור, 1,721 יחידות דיור מתוכן מעוכבות בגלל העיכוב בפירסום. בין היתר, מהמת"ע הקודמת תקועות 100 יח״ד ביישוב סנסנה בדרום הר-חברון, 381 יח״ד ברבבה ממערב לאריאל, שתי תכניות של 138 יח״ד בגבעת זאב מצפון לירושלים, 102 יח"ד באלון מורה בלב השומרון על גב ההר, 45 יחידות דיור בוורד יריחו בדרום בקעת הירדן מול יריחו – כל אלו אושרו להפקדה, ועוד 56 יחידות דיור בבית אל שאושרו לתוקף.

דוד אלחייני, יו״ר מועצת יש״ע וראש מועצה אזורית בקעת הירדן אמר ל'מצב הרוח': ״הרצחת וגם ירשת? בזמן שהערבים מבצעים פיגועים ותושבי מדינת ישראל נמצאים בעיצומו של גל טרור, הרשות הפלשתינית מקבלת משר הביטחון של מדינת ישראל אישורים לבניית יחידות דיור. גנץ מייצר משוואה מסוכנת שמעולם לא הייתה כאן - במקום להילחם בהשתלטות הבלתי חוקית, הוא מאשר יחידות דיור לתושבי הרשות הפלשתינית. זה מצטרף להפרה הבוטה של ההסכם שעליו הוקמה הממשלה, שהבנייה ביהודה בשומרון תימשך. ביום שישי שעבר, שוב הממשלה הפרה את הסכמתה וקיצצה עוד יחידות דיור, שמצטרפות ל-1,712 יחידות הדיור שאושרו במת״ע והקופאו על ידי שר הביטחון. תושבי יהודה ושומרון הינם כלי למיקוח פוליטי ולא נעצור עד שהממשלה תוחלף״.

בתוך כך נודע ל'מצב הרוח', ששר הביטחון בני גנץ עמד 'להלבין' בניה פלשתינית בלתי חוקית במזרח גוש-עציון, במספר כפרים פלשתינים. מדובר בין היתר בכפר חירבת כיסאן שבין מעלה-עמוס לתקוע, שבו מתגורר אחד מבכירי הרשות הפלשתינית ולכן אבו-מאזן ביקש להלבין את הבניה שם, ובכפר חרמלה הסמוך לתקוע, שממנו יצא השבוע המחבל שחוסל בעת שחדר ליישוב תקוע. בניה נוספת היא בכפר חרבת פוקיקיס שממזרח ליישוב נגוהות, על הציר המחבר את נגוהות עם אדוריים. בכל המקרים מדובר בבניה פלשתינית לא חוקית בשטח C שהפלשתינים בנו כחלק מהמאמצים שלהם להשתלט על שטחי יו"ש שבשליטה ישראלית.

תגיות:

תגובות