מדיני

הנשיא הרצוג ליהדות בריטניה: "נפעל לכך שכל יהודי ירגיש בבית במדינת ישראל"

נשיא המדינה חזר מביקורו בבריטניה לאחר שנפגש בין היתר עם ראש הממשלה ג'ונסון ומנהיגי יהדות בריטניה: "רעייתי ואני שמנו את נושא היחסים בין ישראל ויהדות התפוצות בראש סדר העדיפויות"

הנשיא עם שליחי הסוכנות היהודית בבריטניה. במרכז: הנשיא, שגרירת ישראל בבריטניה ציפי חוטובלי ומנכלי"ת הסוכנות אמירה רבינוביץ
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג חזר אמש (יום שלישי) מביקור ממלכתי בבריטניה. בעת שנפגש אתמול בבוקר בלונדון עם מנהיגי הקהילה היהודית, אמר בין השאר: "רעייתי מיכל ואני שמנו את נושא היחסים בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות בראש סדר העדיפויות שלנו ובכוונתנו להשקיע זמן ומאמץ רב על מנת להבטיח שכל יהודי באשר הוא, לא משנה לאיזה זרם הוא משתייך ומה היא אמונתו, ירגיש בבית במדינת ישראל. אנחנו רוצים לפנות לקהילה היהודית הבריטית ולומר: אתם הולכים להיות נדבך מרכזי בפעילות הזו כי אתם קהילה למופת".

כתבנו מציין שהנשיא אמנם לא הזכיר בשמותיהם את התנועות הקרויות "ליברליות" כגון הרפורמים והקונסרבטיבים, תנועות הטוענות "שלא תמיד הם מרגישות בבית בישראל", אבל אין ספק שלכך הוא התכוון. לא ברור בשלב זה מה מתכונים הנשיא ורעייתו לעשות באורח מעשי כי בניגוד למצב בארצות הברית, בבריטניה הקהילה האורתודוקסית היא החזקה ביותר והיא הקובעת את מהלך החיים היהודיים ואופים במדינה זו. הרב הראשי האורתודוקסי, כרגע הרב אפרים מירויס, הוא רבה של הקהילה היהודית כולה והוא המוכר על ידי הממלכה כמנהיג הרוחני של הקהילה היהודית.

צילום: קובי גדעון, לע"מ

בהמשך הפגישה דיבר הנשיא על הקשר החזק שבין יהדות בריטניה לבין ישראל וציין שאליהו קיי ז"ל, שנרצח ביום ראשון השבוע בירושלים על ידי מחבל חמאס, אמנם עלה מדרום אפריקה, אך היה נכדם של הרב שלמה והרבנית לינדי לוין מבית הכנסת סאות' המפסטד בלונדון.

בין הארגונים שיוצגו בפגישה היו ועד שליחי הקהילות היהודיות בבריטניה, מועצת ההנהגה היהודית, איגוד הסטודנטים היהודיים UJS, ו-UJIA. כמו כן, השתתפו במפגש שגרירת ישראל בבריטניה ציפי חוטובלי ומנכ"לית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ.

תגובות