מדיני

המחוות של ביקור ביידן: גנץ אישר לפלשתינים בניה בשטח C שיועד בעבר להרחבת הר גילה בגוש-עציון

שר הביטחון בני גנץ, אישר בשבוע שעבר לפלשתינים כמחווה לקראת ביקור ביידן, בניה בשטח C בין גוש עציון לירושלים, צמוד לקו הירוק, שחלקו על אדמות מדינה שיועדו בעבר להרחבת היישוב הר גילה.

מפת איזור חוסן-בתיר. השטח המקווקו בצבע ירוק תחום בשחור, הוא השטח שיועד להרחבת הר גילה. מוקף באדום – החלק מתוכו שאושר לבניה פלשתינית. בצבע ירוק - 'הקו הירוק' (הגבול עד 67)

ממידע שהגיע ל'מצב הרוח' עולה, שבין 6 תכניות המתאר שגנץ אישר לפלשתינים בשטחי יהודה ושומרון כמחווה לביקור ביידן, אושרה להפקדה הלבנת בניה או בניה חדשה על שטח של כ-1160 דונם שטחי C, תוספת לבניה הפלשתינית בשטחי B בכפרים חוסאן ובתיר. 120 דונם מתוכם הם שטחים שהחטיבה להתיישבות קיבלה כבר לפני 25 שנה לצורך הרחבת הר גילה, אך לא מימשה את התוכנית.

בסוף שנות ה-80 הוכרז כאדמות מדינה בידי פליאה אלבק ז"ל, מי שהיתה מנהלת המחלקה המשפטית של משרד המשפטים ואישרה את רוב אדמות המדינה ביו"ש, שטח בן 840 דונם דרומית להר גילה. בשנות ה-90 ניתנה כ-600 דונם מתוכו הרשאה לתכנון לחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית, לצורך הרחבת היישוב הר גילה. כאמור, 120 דונם מתוכם ניתנו כעת לפלשתינים במסגרת המחוות לביקור ביידן. (מסומנים במפה המצורפת בקו אדום).

התוכנית הפלשתינית כולה משתרעת על כ-3000 דונם – כאמור, 1160 דונם מתוכם הם שטח C. בשטחי B אין למדינת ישראל סמכות למנוע בניה, כיוון שעל פי הסכם אוסלו ב' כל סמכויות התכנון והבניה בהם נמצאים בידי הרשות הפלשתינית.

יצויין כי רוב השטח שגנץ אישר לפלשתינים בנוי כבר במאות בתים, כולם בניה פלשתינית בלתי חוקית (בב"חים), שכעת 'הולבנה' בידי שר הביטחון. גורם בכיר במינהל האזרחי ציין כי מדובר בבניה שהתבצעה כולה מאז שנת 2000. "בשנת 1999 לא היו שם בכלל מבנים" אומר הגורם במינהל האזרחי. הוא אישר כי מדובר ברשלנות והזנחה של יחידת הפיקוח במינהל האזרחי, שלא דאגה למנוע את הבניה במקום. "מדובר ב-20 שנות הזנחה של יחידת הפיקוח" ציין.

יצויין כי הבניה הפלשתינית הלא חוקית, שאושרה כעת בידי גנץ, מחברת בפועל את הכפרים בתיר וחוסאן המופרדים לכאורה בשטח C, ונמשכת מהכפר בתיר גם מערבה עד לגדר ההפרדה הבנויה באיזור זה סמוך מאד לקו הירוק ולמסילת הברזל הישנה לירושלים.

תגובות