מדיני

הדרמה מאחורי הקלעים של הסדרת אביתר: הבית הלבן לחץ, סמוטריץ' איים במשבר – והקבינט אישר

בבית הלבן טענו שמדובר בהפרת הסכם: על פי סיכום שהיה להם עם בני גנץ, כשכיהן כשר הביטחון בממשלת בנט, במקום היתה צריכה לפעול רק ישיבה – וכעת עומדים לאשר אותו כיישוב

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ביישוב אביתר, מקבל תואר 'יקיר אביתר' מראש המועצה יוסי דגן.
צילום: רועי חדי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לדחות את אישור היישוב אביתר בשבוע שעבר, ולהסתפק באישור ארבעת היישובים האחרים, בגלל לחצים כבדים שהופעלו עליו מהבית הלבן. כך מגלה ל'מצב הרוח' מקור פוליטי המקורב לקואליציה.

רק לחצים מצד גורמים בממשלה, תוך איום במשבר קואליציוני, שיכנעו אותו לצרף גם את אביתר לרשימת היישובים.

ביום חמישי שעבר, ביממה שלפני אישור חמשת היישובים בקבינט, קיים ראש הממשלה התייעצויות בנושא, בניסיון לסכם את אישור ארבעת היישובים: שדה אפרים במערב בנימין, אדוריים בהר חברון, חלץ (שם זמני) בצפון גוש עציון, וגבעת אסף ליד בית-אל – יישובים שלכולם חשיבות אסטרטגית מבחינת מיקומם.  

הנושא היה אמור לעלות בקבינט כבר לפני חודש וחצי, ומאז נדחה כמה וכמה פעמים, משיקולים מדיניים. תחילה דובר על ארבעה יישובים, כולל אביתר. בסוף הוחלט לצרף יישוב נוסף – חלץ, המחבר את גוש עציון לירושלים.

למרות הניסיון לשמור בסוד על הדיון המתוכנן, ביום חמישי בבוקר המידע דלף לארה"ב, כנראה מגורמים במערכת הביטחון שהתבקשו לחוות את דעתם, והמימשל לחץ על נתניהו שלא לאשר את היישובים – ובעיקר את אביתר. בבית הלבן טענו שמדובר בהפרת הסכם: על פי סיכום שהיה להם עם בני גנץ, כשכיהן כשר הביטחון בממשלת בנט, במקום היתה צריכה לפעול רק ישיבה – וכעת עומדים לאשר אותו כיישוב.

הדוחף לאישור היה שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. הוא עבד בתיאום מלא עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, שהיישוב נמצא בתחום המועצה שלו, ועם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ. הדיון שהיה אומר להתקיים ביום רביעי שעבר, נדחה לבסוף ביממה, בגלל בקשת שר הביטחון יואב גלנט, שתמך באישור וגם בשאר הצעדים נגד הרשות הפלשתינית, להשתתף בדיון. ההחלטה, כזכור, היתה תגובה ישירה למדיניות של הכרזה על מדינה פלשתינית. החליטו שעל כל מדינה שתכיר במדינה פלשתינית יקום ישוב.

למרות זאת, לשר סמוטריץ' נודע שנתניהו מבקש לאשר רק את ארבעת היישובים, ואת אישור אביתר לדחות לדיון אחר, בעוד כמה שבועות. בהתייעצות מוקדמת של סמוטריץ' עם דגן וישראל גנץ, התקבלה ההבנה שמדובר בעצם ב'מיסמוס' ההחלטה לאשר את אביתר – דווקא בגלל שהיישוב הפך להיות סמל של נחישות להקמת יישוב חדש בלב השומרון.

סמוטריץ' העביר מסרים ללשכת ראש הממשלה, שאם אביתר לא יעלה לדיון, הוא מסיר את כל ההצעה שלו מסדר היום – אבל המשמעות היא משבר קואליציוני. המילים הללו, 'משבר קואליציוני', מהלכות אימים על נתניהו גם אם המשמעות איננה נפילה מיידית של הממשלה. המגעים עם לשכת נתניהו נמשכו מיום חמישי בצהריים עד חצות הלילה. נתניהו ורון דרמר, האחראי על הקשרים עם הבית הלבן, ניסו בכל הכוח להניא את סמוטריץ' מאישור אביתר. נתניהו הכריז על הפסקה בדיון. הוא ודרמר הסתגרו עם סמוטריץ' בחדרו של ראש הממשלה, ולחצו על שר האוצר שיסיר את אביתר מהרשימה. סמוטריץ' סירב בעקשנות. לבסוף אמר נתניהו "לא אתקפל מול האמריקנים", העלה את הנושא לקבינט – וההצעה אושרה.

המודעה רומזת

גורם מדיני אמר בשיחה עם 'מצב הרוח', שרמז לדרמה ולנחישות של סמוטריץ' לקדם את המהלך מול נתניהו שהיסס, נמצאת במודעה שמתפרסמת היום בכלי התקשורת, כולל ב'מצב הרוח', שבו המועצה האזורית שומרון, תנועת נחלה שהקימה את היישוב, ישיבת 'אבינעם' הפועלת באביתר והיישוב אביתר עצמו, מודים לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' על אישור היישוב, ורק מתחתיו, באותיות קטנות יותר, ישנה הבעת תודה גם לראש הממשלה. לדבריהם, מי שמכיר את ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, שהיה מודע ללחצים לכל המגעים מאחרי הקלעים, יודע שלא מדובר במקריות, אלא במהלך מכוון.

בשיחה עם 'מצב הרוח' אמר שר האוצר: "הממשלה הזו אישרה 15 יישובים בשנה וחצי, חלקם חדשים לחלוטין. שחרית, מצפה יהודה, מלאכי השלום, שאושרו בדיון הקודם, וחלץ ושדה אפרים, שאושרו בשבוע שעבר".

בסיור שערך בתחילת השבוע באביתר השר סמוטריץ' יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ח"כ צבי סוכות ממייסדי הישוב וראשי תנועת נחלה צבי אלימלך שרבף ודניאלה וייס, העניקו לסמוטריץ' ראש מועצת שומרון יחד עם הרב לבנון, נציגי היישוב, ח"כ צבי סוכות, יו"ר היישוב מלכיאל בר חי וראשי תנועת נחלה, את אות יקיר הישוב אביתר, על תרומתו האדירה להקמת היישוב. בתעודה נכתב, בין השאר: "על תרומתך המשמעותית, ההובלה והנחישות בהכרת ממשלת ישראל בהקמת יישוב חדש בארץ ישראל- אביתר, היישוב ה-37 של מועצה אזורית שומרון. פועלך מהווה השראה לכולנו ומחזק את ידינו להמשיך ולבנות את ארץ ישראל מתוך אהבה, ציונות ואמונה".

סמוטריץ' אמר במעמד המרגש: "הסדרת אביתר ויישובים נוספים הוא צעד ראשון בשורה של צעדים במסגרת המחוייבות שלנו לסיכול מדינה פלשתינית בלב הארץ שלנו. הסדרת ההתיישבות הצעירה ופיתוח ההתיישבות הן מטרות חשובות שהצבנו לעצמנו וברוך השם זכינו לקיים. משימת חיי בציבוריות הישראלית היא מניעת הסכנה של הקמת מדינת טרור בליבה של ארץ ישראל. ברכות לחולמים, ליוסי דגן, לצבי סוכות, לדניאלה וייס וצבי אלימלך שרבף, לתלמידי הישיבה ולראש הישיבה הרב דוד אמיתי שנלחם ברגעים אלו בעזה, ולמשפחות ולאלפי אוהבי הארץ שחיזקו את אביתר בשנים האחרונות".
יוסי דגן אמר לשר ולתלמידי הישיבה: "אביתר הוא יישוב שהוקם מתוך מאבק ציבורי, מתוך ראייה ציבורית, והוא פירצה אדירה בחומה המדינית האטומה מזה שנים רבות, שאי אפשר להקים יישובים. "באביתר למדנו שארץ ישראל נקנית בייסורים, שארץ ישראל נקנית גם בביזיונות - 3 שנים אחרי ההסכם הקשה שבו משפחות עזבו והמבנים נשארו, אתה בצלאל, זכית יחד עם המשפחות ותלמידי הישיבה, יחד עם תנועת נחלה והמועצה האזורית שומרון, עם כל האנשים האלה איתנו יחד, זכית להוביל את המהלך של הפיכת אביתר ליישוב ה-37 במועצה האזורית שומרון. ישוב מן המניין במדינת ישראל".

 

 

תגובות