מדיני

גורמים בהתיישבות: בנט וגנץ מונעים בנייה בהתיישבות לדרישת האמריקנים

לדברי הגורמים, ראש הממשלה ושר הביטחון עוצרים את כינוס מועצת התכנון והבנייה עבור הממשל האמריקני. לשכת רה"מ: "פייק ניוז"

בנט וגנץ
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאחר שנחשף כי שרת הפנים, איילת שקד, סיכמה עם שר הביטחון, בני גנץ, על כינוס מועצת התכנון והבנייה כל שלושה חודשים, וגנץ כזכור הכחיש, הערב (שלישי) נחשף כי ראש הממשלה, נפתלי בנט, ושר הביטחון מונעים את כינוסה של המועצה לדרישת הממשל האמריקני בוושינגטון. כך מסרו גורמים בהתיישבות ל"ישראל היום".

מועצת התכנון והבנייה האחראית לאישור תכניות הבנייה ביהודה ושומרון, ומהווה גוף מקביל לוועדה הארצית לתכנון ובנייה. אך המועצה לא התכנסה מאז חודש ינואר, עוד בזמן הממשלה הקודמת, ומשמעות הדבר היא שתכניות בנייה ביהודה ושומרון, כמו פיתוח תשתיות ומבני ציבור, לא מאושרות.

"מדובר בכניעה לתכתיבים אמריקנים", אמרו הגורמים ל"ישראל היום". עוד הוסיפו הגורמים והאשימו את ראשי מועצת יש"ע כי הם שותקים ולא יוצאים באמירה ברורה נגד המצב, זאת לדבריהם בשל היותו של מנכ"ל המועצה, יגאל דילמוני, מקורב לבנט והחלטתו של ראש המועצה, יגאל דילמוני, להצטרף למפלגת תקווה חדשה.

בלשכת ראש הממשלה בנט הגיבו לפרסום באתר ומסרו: "פייק ניוז. לא הייתה שום דרישה אמריקנית בנושא. מועצת התכנון לא התכנסה מאז חודש ינואר. ראש הממשלה בכל החודשים האלו לא היה נפתלי בנט".

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת, בתגובה: "תראו מופתעים, ממשל ביידן לוחץ שלא לקדם בנייה וממשלת ישראל נענת. תראו מופתעים כאילו שלא הזהרנו והתרענו. ניסו להסביר לנו שטראמפ האט את הבנייה כעת היא בכלל לא מתקיימת. ניסו להסביר לנו שהממשלה הקודמת לא בונה מספיק, נראה שזה מבחן לזו הנוכחית, אבל גם להנהגת ההתיישבות".

ח"כ קטי שיטרית (הליכוד): "בנט הבטיח שההתיישבות לא תיפגע אבל כמו בכל ההבטחות שלו גם זאת לא מתקיימת. אנו עדים להתרפסות ולחולשה של נפתלי בנט שהיה מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר והבטיח מעל כל במה לפעול למען ההתיישבות ולהמשך הבנייה.

"הבנייה של האוכלוסייה הערבית באיזור ממשיכה ללא הפרעה וללא אישורים בזמן שבנט בלחץ אמריקאי מקפיא בהתיישבות. לא ייתכן שתהיה אפליה בכל נושא קידום התכנון. ישנן תכניות רבות אשר מחכות כבר זמן רב לאישור".

תגובות