התיישבות

מיזם חדש: תיעוד מוסרט של מאות ותיקי ההתיישבות ביו"ש ובגליל

הפרויקט הוקם כחלק מרצון לתעד את מפעל ההתיישבות ולהעמיק את המורשת ואת ההיכרות עם סיפורי ראשית ההתיישבות של הוותיקים.

השקת פרוייקט תיעוד ותיקי ההתיישבות השבוע בכפר-עציון עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ'.
צילום: דוברות

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', השתתף השבוע בהשקת פרוייקט תיעוד ותיקי ההתיישבות ביהודה ושומרון, הגולן והמצפים.

המיזם כולל תיעוד של מאות ותיקי ההתיישבות באמצעות וידאו, הקמת אתר אינטרנט והקמת מרכז מורשת שיכלול הקמת ארכיון של ותיקי ההתיישבות מעל גיל 70, וכן מרכז שיוציא לאור ספרים. הוא נועד להביא את ההיסטוריה של ההתיישבות והסיפור הציוני של העלייה לקרקע וההיאחזות ביהודה, שומרון, הגולן והמצפים בגליל.

בהשקה השתתפו גם ראש המועצה האזורית גוש עציון ירון רוזנטל, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים עמרי שלמון והסמנכ"ל שלה אלעד בצלאלי, אורה רוטנברג (קנוהל) - הילדה הראשונה של כפר עציון ובעלה אריה רוטנברג מוותיקי אלון שבות ומראשוני בית ספר שדה כפר עציון, ראש צוות ההיגוי של הפרוייקט מאירה דולב, הבמאי מורדי קרשנר מפיק הפרוייקט, יהודה עציון אשר כותב ספר על ההתיישבות, שוקי שריר  מנהל ארכיון כפר עציון, ומנכ״ל ביה"ס שדה כפר עציון עובד גמלא. את התחקיר ההיסטורי לתיעוד בווידיאו יכין היסטוריון ההתיישבות חגי הוברמן (עורך 'מצב הרוח').

יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ אמר באירוע: "הרגע הזה חייב להיצרב ולהיזכר לדורות. כשאנחנו מדברים על תיעוד של ההקמה של ההתיישבות ביו״ש, אנחנו חייבים כל הזמן להרגיש את זה ולזכור את הרגעים בהם הכל התחיל".

ראש מועצת גוש עציון ירון רוזנטל: "בגוש עציון החלה ההתיישבות ביהודה ושומרון כפי שאנו מכירים אותה היום, ובגוש עציון החל גם תיעוד הדור הוותיק והעברת המורשת הלאה, לדורות הבאים. אין מתאים מכך שהשקת הפרויקט החשוב הזה תקרה כאן"

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "ישנה חשיבות רבה לתעד את דור המייסדים ביישובים, המהווים עדות ממקור ראשון של מעשה ההתיישבות, משנות ה-70' ואילך".

 

 

תגובות