התיישבות

כלקח מהמלחמה: שר האוצר תיקצב רכישת 120 רחפנים תרמיים להתיישבות הצעירה והחוות ביו"ש כחלק ממרכיבי הביטחון

משרד האוצר יממן חלוקת עוד 85 רחפנים תרמיים בהתיישבות הצעירה ביו"ש, בנוסף ל-32 רחפנים תרמיים שכבר חולקו בשנה האחרונה. מדובר ברחפן שמאפשר לראות גם בלילה.

צילום: Freepik

כך עולה מדו"ח מפורט של משרד ההתיישבות והחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית. הדו"ח חושף שלמעלה מ-75 מיליוני שקלים הועברו בשנתיים האחרונות לצורך תקצוב מרכיבי ביטחון בהתיישבות הצעירה ובחוות החקלאיות ביהודה ושומרון.

התקציב הועבר ל-44 ישובים צעירים ול-83 חוות בכל רחבי יהודה ושומרון, ונועד לספק להם מרכיבי ביטחון בסיסיים, שהיו חסרים בהם עד היום.

בין מרכיבי הביטחון שתוקצבו: התקנת אמצעי תאורה היקפיים לצרכי ביטחון בסכום כולל של כ-8 מלש"ח, בניית 30 שערי כניסה לישובים בסכום של כמיליון וחצי שקלים, והצטיידות ב-117 רחפנים תרמיים בעלות של כ-4.5 מיליון.

במסגרת התקציב ניתן מענה מיוחד גם לגל טרור ההצתות הלאומניות ממנו סובלים ביישובי ההתיישבות הצעירה והחוות, ובתוכו כ-4 מיליון ₪ לעשרות נגררי כיבוי, ומפוחים לכיבוי שריפות.

נוסף על ציוד הביטחון ייבנו ביישובי ההתיישבות הצעירה 7 מרחבים מוגנים חדשים, בישובים בהם לא היה מענה עד היום, והוסדרו צירי ביטחון בעלות של כ-8 מיליון שקלים.

מסירת רכבי שטח ונגררי כיבוי לרבש"צים ביו"ש. צילום: דוברות

חשוב לציין כי התקציבים האלו הם חלק ממהלך שמוביל השר סמוטריץ' לתמיכה בהתיישבות וחיזוק מרכיבי הביטחון כלקח מאירועי המלחמה האחרונה. בשיחה עם 'מצב הרוח' אמר השר סמוטריץ': "מתיישבי ההתיישבות הצעירה אינם אזרחים סוג ב', ותקציבי הביטחון עוברים אליהם בזכות ולא בחסד". שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק הוסיפה: "בשיתוף פעולה מלא של פיקוד המרכז, ושל היעוץ המשפטי לממשלה, וכמובן של משרד האוצר שתיקצב, בנינו תכנית להגנת המקומות הללו, בפרוייקט ראשוני מסוגו. המחוייבות שלנו ושל צה"ל היא לספק ביטחון מקסימלי בכל מקום ישוב, גם המרוחק ביותר, בשלל אמצעים התואמים את תנאי השטח המיוחדים, ומתוך אחריות זו אנו פועלים".

 

 

תגובות