בעולם

פולין: נוצריה מקומית משמרת קברי יהודים בבית קברות נוצרי

על רקע העלייה באנטישמיות בפולין, תושבת העיר יאסלו החלה לטפח קברים של יהודים שנספו בשואה לאחר שארונותיהם הועברו לבית קברות נוצרי לשם סלילת כביש

בולקה ואינגה על קברם של 11 היהודים לצד המצבה הזמנית ועליה הכתובת תנצב"ה
צילום: באדיבות המצולם

דווקא על רקע האנטישמיות הגוברת בפולין, המתבטאת בתהלוכות אנטישמיות והעלאה באש של העתקי מסמכים היסטורים המקנים זכויות ליהודי פולין, מעוררת הערכה פעילותה של נוצריה מן העיר יאסלו בפולין, שנטלה על עצמה משימת שימור וטיפוח קברם של 11 יהודים שהועברו ממקום קבורתם שעליו נסלל כביש, לבית קברות אחר, נוצרי, בעירם.

מדובר בקברם של יהודים שניספו בשואה ונקברו עם יהודים אחרים בקבר אחים בעיר יאסלו בפולין. זה מכבר הם הוצאו מקברם לשם סלילת כביש חדש על פני השטח, וארונותיהם הועברו ע"י השלטונות לקבורה מחדש בבית הקברות הנוצרי של העיר. 

משנודע על כך לאשה פולניה תושבת יאסלו ושמה אינגה מרקזינסקה, היא החלה לפקוד מידי יום את קברם החדש, לטפח אותו, ואף התקינה על הקברים מצבת עץ ועליה חרוטות בעברית האותיות תנצב"ה, צבועות בזהב.

מאיר בולקה, יוזם עמותת דור לדור J-nerations, שגילה את פעילותה בביקור מקרי בבית הקברות הנוצרי, מכנה אותה 'המלאכית של יאסלו'. הוא מספר כי אינגה הופתעה מטמינתם בבית הקברות הנוצרי, והחליטה לטפח את קברם החדש. בולקה: "יד מקומית מרושעת וחוסר אחריות של הממונים, גרמו לכך שהם יקברו כנוצרים בבית עלמין לקורבנות הנאצים, לא הרחק מעירם. מאז, אינגה פוקדת את קברם. מגיעה לשם כמעט בכל יום. מדליקה נר, מנקה ומסדרת מסביב ודואגת שמנוחתם תהיה מכובדת וראויה. אולם היא לא מסתפקת בכך ומבטיחה לא לנוח ולא לשקוט עד אשר יוכרזו מחדש כיהודים". 

בולקה מספר שבעקבות פעילותה ההומניסטית של אינגה, החלו להגיע לקברם של היהודים משלחות מבתי הספר באזור ולחלוק להם את הכבוד הראוי.

בולקה: "יצא לי לפגוש את אינגה ולא יכולתי שלא להתפעם. אינגה פועלת הן בגלוי והן מאחורי הקלעים, במסירות וברגישות, כשהיא משלבת את השקט האישי שלה ועיניה בוערות אש של עשיית צדק ורצון לפעול להעניק את הכבוד האחרון הראוי. לאחר שפגשתי את אינגה, נסעתי לטארנוב וגם שם נתקלתי בטביעות האצבע שלה. אינגה פעלה במשך חמש שנים להביא לקבורה יהודית את שתי הילדות רחלה וסלומיה, שנרצחו באוקטובר 1942 ונטמנו בחצר של בית. במשך שנים אלו נאבקה אינגה להביא את שתי הילדות לקבר ישראל, כפי שראוי וצריך וכך היה". 

לגמרי במקרה השתתף בולקה באותו יום בהלווייתו בפולין של הכומר היהודי יעקב צבי גרינגר, שבעקבות השואה המיר את דתו והיה לכומר נוצרי. לימים עבר להתגורר במנזר ביפו, ועם מותו הוטס ארונו לפולין על פי בקשתו והוא נקבר בהלוויה בעלת צביון יהודי, עם אמירת קדיש ופרקי תהילים. בולקה, ישראלי המתגורר בארץ, הביא עימו להלוויה של הכומר היהודי רגבי אדמה מירושלים על מנת להניחם בקברו. "לשמחתי נותרו במכוניתי רגבי אדמה מירושלים שהובאו לקבורתו של גרינגר. סיפרתי על כך לאינגה והיא כל כך שמחה שגם שתי הילדות האומללות הללו, שקברם היה בסכנת הרס, יזכו להיטמן גם הן באדמת ארץ הקודש".

תגובות