בעולם

מחקר: בורות בהוראת השואה בקרב מורים באנגליה

מחקר מקיף שערך המרכז לחינוך שואה בלונדון מצביע על בורות מטרידה בקרב מורים שמלמדים את הנושא: "כר גידול פורה לתיאוריות קונספירציה, להכחשה ולעיוות ההיסטוריה"

נשים וילדים יהודים ברציף הרכבת באושוויץ, מאי 1944
צילום: Bundesarchiv, Bild 183-N0827-318 / CC-BY-SA 3.0

על פי מחקר חדש שנערך באנגליה, לרוב המורים במדינה אין את הידע הנדרש על מנת ללמד על השואה, כך לפי דיווח שהתפרסם אתמול (שני) ב- BBC.

המחקר, שנערך על ידי המרכז לחינוך שואה של אוניברסיטת קולג' בלונדון, דגם 1,077 מורים, מתוכם 964 לימדו לאחרונה שיעורים בנושא השואה, וכלל גם קבוצות מיקוד מעמיקות בנושא.

ממצאי המחקר עולה כי קיימת בורות בכמה מהעובדות הבסיסיות ביותר על השואה. כך למשל, רוב המורים לא ידעו היכן או מתי החלה השואה או מה היה שיעור היהודים באוכלוסייה הגרמנית בשנת 1933, השנה בה עלה היטלר לשלטון, וגם לא ידעו לומר מה הייתה תגובת הממשלה הבריטית לשואה.

מטרידה לא פחות הייתה העובדה שחמישית מהמורים שלימדו את הנושא לא קיבלו הכשרה ייעודית כל שהיא להוראת השואה.

ד"ר אנדי פירס, פרופסור חבר באוניברסיטת המחקר הלונדונית UCL אמר ל- BBC כי בשל הבורות הזו, ייתכן שלסטודנטים היו "רשמים מוטים ושגויים מיסודם על התקופה הזו".

הוא המשיך וציין כי "כחברה, לא אמורה להיות לנו סובלנות לאי הבנות, מיתוסים ומיתולוגיות בנוגע לשואה. זה יכול להיות כר גידול פורה לתיאוריות קונספירציה, להכחשה ולעיוות ההיסטוריה".

איגוד מנהלי בתי הספר והמכללות ג'וף ברטון הביע אף הוא "דאגה" מממצאי המחקר.

בהודעה מטעם האיגוד נכתב כי "מנהיגי בתי ספר ומורים עובדים קשה מאוד כדי להילחם במגוון מידע ומיתוסים כוזבים על מגוון נושאים המתפשטים בלחיצת כפתור בחברה שעברה מהפכה דיגיטלית מהירה ומוסדרת בצורה גרועה. עם זאת, המציאות היא שבתי ספר ומורים מתמודדים עם מספר עצום של לחצים על זמנם בתכנית לימודים צפופה וכל הזמן צריכים ללהטט בין סדרי עדיפויות רבים. על הממשלה לפעול מול מגזר החינוך כדי לבחון את הציפיות הרבות מבתי הספר ולנהל את הדברים בצורה טובה יותר", לשון ההודעה.

תגובות