בעולם

מאז פלישת רוסיה לאוקראינה עזבו את שתי המדינות 90 אלף יהודים – רק 23 אלף מתוכם עלו לישראל

צילום: Pexels

הפלישה של רוסיה לאוקראינה לפני כשנה וחצי הביאה איתה נטישה המונית של פליטים יהודים ושאינם יהודים, וביניהם כ-23 אלף המגדירים עצמם כיהודים, שנטשו את רוסיה ואוקראינה ועלו ארצה, באמצעות הסוכנות היהודית. כך אמר הדמוגרף היהודי הבכיר פרופ' סרג'יו דלה פרגולה בשיחה ל'מצב הרוח'.

מתוך אלה, 15,000 יהודים עלו ארצה מרוסיה וכ-7,500 עלו מאוקראינה.

לעומת זאת מעריך פרופ' דלה פרגולה את המספר הכולל של יהודים לפי ההלכה או כאלה המגדירים עצמם כיהודים, וכן אלה הנחשבים כיהודים רק לפי חוק השבות, שנמלטו מאוקראינה, רוסיה ובילורוסיה בעקבות המלחמה באוקראינה - בכ-90 אלף . הדמוגרף מדגיש עם זאת שמספר זה הוא אומדן בלבד המתבסס על מקורות מידע שונים ואין בידיו מספרים מוחלטים.

אחוז ניכר מאלה לא הגיעו לישראל אלא היגרו לכמה מדינות באירופה כגון גרמניה, פולין ורומניה, ויש גם כאלה שהגיעו עד ליבשת האמריקנית, בעיקר לקנדה.

מדוע לקנדה ולא לארצות הברית?

דלה פרגולה: "הרבה יותר קל לקבל ויזה, אשרת כניסה, לקנדה מאשר לארצות הברית".

מספר היהודים בעולם כיום הוא כ-15.7 מיליון, מהם 7.2 מיליון החיים בישראל. כך עולה מנתונים שפירסמה הסוכנות היהודית ע״פ המחקר של פרופ' דלה פרגולה.

בהתייחסו לדו"ח אמר יו״ר הסוכנות היהודית האלוף (מיל') דורון אלמוג: ״אני מאחל לקהילות היהודיות ברחבי העולם ולאזרחי ישראל שתהא זו שנה של אחדות, של ריפוי הקרעים שיבטיחו את המשך שגשוגה של מדינת ישראל ואת שלומו של העם היהודי בתפוצות ובישראל".

תגובות