בעולם

מאות מרבני העולם בקריאה לבנט: פתח מחדש את הגבולות

הרבנים חתמו על מכתב שנשלח לרה"מ בבקשה לאפשר כניסת מבקרים מכל מדינות העולם. ראש תנועת המזרחי: "המכתב מביע את הגעגוע והתשוקה שיהודים בתפוצות מרגישים כלפי ישראל"

ראש הממשלה בנט (ארכיון)
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"ליבנו במזרח": כך טוענים מאות מרבני העולם במכתב שנשלח לראש הממשלה, נפתלי בנט, בבקשה לפתוח את הגבולות לכניסת מבקרים מכל מדינות העולם.

במכתבם כתבו הרבנים כי הם מודים על שינוי המדיניות שיאפשר כניסת מחוסנים ומחלימים לישראל בשבוע הבא, אך טוענים כי מיליונים ברחבי העולם עדיין לא יוכלו להיכנס לישראל. הרבנים הוסיפו כי הם תומכים בהנחיות הקפדניות ומתחייבים לשמור על ההנחיות של משרד הבריאות. לסיכום ביקשו מראש הממשלה: "אנו מבקשים שתפעל בכל יכולתך כדי לפתוח מחדש את השערים למולדתנו המשותפת בהקדם".

הרב דורון פרץ, ראש תנועת המזרחי אשר יזמה וריכזה את המכתב תחת הכותרת "לבנו במזרח", הסביר: "המכתב, וכמות האדירה של המוסדות היהודיות שהוא מייצג, מביע את הגעגוע הגדול והתשוקה העמוקה שמליוני יהודים בתפוצות מרגישים כלפי מדינת ישראל. אוהבים את הארץ, תומכים בארץ, גאים בארץ ומוכנים להקפיד על כל ההנהלות של משרד הבריאות. אנחנו חייבים להכיר ברצון החיובי ביותר הזה ולמצאו פתרון בטוח והוגן לאחד את משפחת עם ישראל"

להלן המכתב המלא:

לכבוד ראש ממשלת ישראל
מר נפתלי בנט

כבוד ראש הממשלה,

אנחנו קבוצת רבנים ומנהיגי קהילות יהודיות מרחבי העולם ומייצגים מאות מוסדות ומאות אלפי יהודים שלהם אהבה גדולה למדינת ישראל. יחד עם תנועת המזרחי העולמית, אנו גאים בהערכה של קהילותינו לארץ ולמדינת ישראל, אותם אנו רואים כמרכזיים לזהותינו כיהודים.

אנו הקהילה שלא רק מבקרת בארץ אלא גם מייצרת תמיכה משמעותית ביותר למדינה. רבים מחברינו עולים לישראל, וכל חברינו עוסקים בהסברה ולובינג מול נבחרי הציבור המקומיים שלהם, והנורמה היא שילדינו לומדים בישראל, ורבים עולים ארצה ומשרתים בצה"ל.

אמנם "ליבנו במזרח" ללא כל ספק, אך לאור המדיניות הנוכחית של הממשלה, אנו נשארים "בסוף מערב", בלי היכולת לבקר בארץ, לחגוג את שמחותנו בארץ ולהישאר בקשר עם קרובינו וחברינו שגרים בארץ. אנו המשפחה שלכם, ואנו רוצים לבקר את "משפחתנו" בארץ.

אנו מוקירים את מאמצי ממשלתך לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל, אבל כמו שאמרת כשר התפוצות - הקשר בין יהודי התפוצות לישראל הוא ייחודי. עבורנו, ישראל איננה יעד תיירותי. היא ביתנו. מניעת גישה לביתנו היא עניין מכאיב, אבל מעבר לכך היא מהווה סכנה שבני קהילותינו יתרגלו לחגוג חגים ושמחות מחוץ למולדת. קהילותינו, ועצם הקשר שלנו לישראל, נמצאים במצוקה.

אנו מודים על השינויים - המתוכננים לחול בשבוע הבא - שיתירו למחוסנים ולמחלימים ממדינות מסוימות להיכנס למדינה. למרות שינוי המדיניות, מיליוני יהודים עדיין יישארו נעולים מחוץ למדינה. אנו מתחננים אליך: עשה כל מה שביכולתך כדי להשאיר את שערי ישראל פתוחים ליהודים מכל העולם.

אנו מאמינים ברגולציה קפדנית של בדיקות וחיסונים כדי לאפשר כניסה, ובתחום זה קהילותינו מהוות דוגמא בארצות שלנו. אנו שומרים על ההנחיות לבדיקות, על עטיית מסכות כשצריך, ועל ריחוק חברתי ועל בידוד - לפי ההנחיות של משרדי הבריאות המקומיים ועצתם של רשויות הרפואה העולמיות. וכך ננהג גם בארץ, בהיענות לכל הנחיות משרד הבריאות.

אנא, שקול את הנזק העלול להיגרם בקשר של הדור הזה והדורות הבאים עם ישראל, כתוצאה מסגירת שערים בטווח הארוך. אנו מבקשים שתפעל בכל יכולתך כדי לפתוח מחדש את השערים למולדתנו המשותפת בהקדם.

תודה,

תגובות