בעולם

באיחור של שנה: מועמד מוביל לראשות העיר רומא התנצל על מאמר אנטישמי שכתב

מועמד המרכז-ימין לראשות העיר רומא, הביע חרטה על דברים שכתב בעבר נגד העם היהודי. נציגי הקהילה היהודית: "מסוכן ובעל דעות קדומות"

אנריקו מיצ'טי
צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק

אנריקו מיצ'טי, המועמד המוביל לראשות העיר רומא, התנצל בתחילת השבוע בפני הקהילה היהודית על מאמר שפרסם בשנה שעברה ובו כתב שקורבנות רצח עם שאינם יהודים לא זוכים לתשומת לב עולמית בגלל "שאין בבעלותם בנקים".

מיצ'טי, מנחה תכנית רדיו ומועמד קואליציית המרכז-ימין לבחירות לראשות העיר שיתקיימו ב-17 וב-18 באוקטובר, קיבל למעלה מ-30% מהקולות בסיבוב הראשון של הבחירות בתחילת החודש - יותר מכל מועמד אחר.

"מדי שנה מצולמים 40 סרטים הקשורים לשואה, ממומנים טיולים ויוזמות תרבותיות מכל הסוגים להנציח את הרדיפה הנוראה הזאת, ועד כאן, אין לי מה להגיד", כתב מיצ'טי באתר תחנת הרדיו שבה הוא מועסק. "אבל אני תוהה מדוע לא מפגינים את אותם רחמים ומעניקים את אותה ההתייחסות למעשי הטבח בפייב [של איטלקים על ידי פרטיזנים יוגוסלבים], במחנות הפליטים, וברציחות ההמוניות שעדיין מתרחשות בעולם?".

בין התשובות שהציע: "אולי כי לא היו בבעלותם בנקים, אולי כי הם לא השתייכו ללובי המסוגל להחליט על גורל כדור הארץ".

האמירות האנטישמיות, שזוהו ושותפו השבוע לראשונה על ידי עיתון השמאל 'איל מניפסט', הדהדו שוב את הדימוי האנטישמי שיהודים שולטים בכלכלה העולמית, ומנהיגים יהודים מיהרו לגנות את מיצ'טי.

"המחשבה שמוסדות העיר שלנו עשויים להיות מובלים על ידי אנשים עם דעות קדומות גורמת לנו לרעוד", אמרה נעמי די סגני, נשיאת איגוד הקהילות היהודיות באיטליה. "תרבות הדיאלוג והחינוך על הזיכרון של מה שהיה הפשיזם הם נקודות מפתח גם בבסיס הבחירות האלקטורליות של אנשים".

נשיאת הקהילה היהודית ברומא, רות דורוג'לו, גינתה את דברי המועמד לראשות העיר. "כשאנחנו מבקשים לזכור את השואה, אנחנו לא עושים את זה בשבילנו היהודים, אנחנו עושים את זה כי השואה היא הפרדיגמה של הרוע, ועל הרע יש להילחם ללא כל עמימות", צייצה והוסיפה "דבריו של מיצ'טי מסוכנים ומסתירים דעה קדומה מטרידה".

מיצ'טי לא טרח לתנצל מיד על דבריו, אם כי ציין בפני עיתונאים כי הוא מתנגד לאנטישמיות. "השואה הייתה ייחודית בחוסר האנושיות שלה, היא הייתה הנקודה הנמוכה ביותר בהיסטוריה", אמר מיצ'טי. "אנו צריכים את הערנות והאחדות המוחלטת של כולם נגד כל צורות האנטישמיות".

ביום ראשון האחרון הוא עשה צעד נוסף והביע חרטה. "אני מתנצל בכנות על כך שפגעתי ברגשות הקהילה היהודית, שכמו כל האיטלקים אני מעריך אותם", אמר מיצ'טי, כך לפי פרסום בעיתון האיטלקי 'לה רפובליקה'.

תגובות