בעולם

יו"ר קק"ל בריטניה: "חלק מהדורשים שאתפטר - אמרו קדיש על מחבלים שרצחו יהודים"

שמואל חייק
צילום: JNF UK

"חלק מאלה התובעים את פיטורי מתפקידי כיושב ראש JNF UK (קק"ל בריטניה), משום שאמרתי שגידול ניכר בקהילה המוסלמית העוינת את היהודים וישראל עלול להביא לפירוקה של הקהילה היהודית בבריטניה, אמרו בזמנו קדיש על מחבלים שנהרגו בעת שרצחו יהודים בטקס שערכו בלונדון". כך אמר השבוע שמואל חייק, יו"ר JNF UK, בריאיון בלעדי ל'מצב הרוח'.

לאחר שחייק התייחס בריאיון שנתן לפני כחודש לעיתון הישראלי באנגלית ג'רוסלם פוסט, לגבי עתידה של יהדות בריטניה, פרסמו 46 חברים של ה'בורד אוף דפיוטיס' (הגוף המייצג את הארגונים היהודיים ובתי הכנסת הגדולים בבריטניה), מכתב להנהלת JNF UK בתביעה שתאלץ את חייק לפרוש מתפקידו כיו"ר הארגון הבריטי העצמאי התומך ביישוב ארץ ישראל ובסיוע למוסדות חינוכיים וארגונים שונים בארץ.

אנשי השמאל אינם מסתפקים בתביעה לפטר את חייק, אלא דורשים מיהודי בריטניה לנתק כל קשר עם קרן הקיימת הבריטית ולהפסיק לתרום לה כספים. כמו כן הם תובעים למנוע מבני נוער וגם מבוגרים יהודיים להשתתף בפעילות החינוכית שהארגון מקיים, כולל ביקורים חינוכיים בישראל. כל זאת עד שחייק יתפטר מהנהגת הארגון.

חייק אמר ל'מצב הרוח', שהרוב המוחלט של החותמים על המכתב משתייכים לארגוני היהדות הליברלית, דהיינו ארגונים הנקראים היהדות הרפורמית, הליברלית, והמסורתית (המקבילים לקונסרבטיבים בארה"ב) וגם 3-2 נציגים של בתי הכנסת המשתייכים לאורתודוקסים. גם נציג איחוד הסטודנטים היהודיים חתם על המכתב, ובסך הכל 46 נציגים, המהווים בסך הכל כ-15% מכלל כ-300 חברי ה'בורד'.

עוד אמר חייק בשיחה עימו: "כיצד יכולים המתלוננים על דברי להתעלם מהגידול העצום של פעילות אנטישמית הכוללת תקיפות, השמצות וניבול פה נגד יהודים, כולל אלימות פיזית, פעילות המתבצעת כמעט כולה, אם לא כולה, על ידי מוסלמים שונאי ישראל והעם היהודי. איך יכולים הם להתעלם מהמעשים האנטישמיים, כולל רצח של יהודים על ידי רבים מהקהילות המוסלמיות, ההולכות וגדלות בצרפת, בלגיה ודנמרק?"

חייק הדגיש עם זאת שהוא מתנגד עקרונית למעשי גזענות ואין לו דבר נגד מוסלמים בבריטניה המקיימים יחסי שיתוף פעולה כנים, ויש לא מעטים כאלה, עם הקהילה היהודית. להיפך, את אלה הוא משבח בכל הזדמנות, אבל אין לעבור לסדר היום לגבי כל אותם מוסלמים המפיצים שנאה כלפי ישראל והעם היהודי.

עם זאת הדגיש חייק בשיחה אתי שלמרות שהוא מכהן כיו"ר JNF UK, הדברים שאמר בקשר לסכנת הגידול ההולך ומתרבה של הקהילה המוסלמית בבריטניה נאמרו על דעתו האישית ואין הם מייצגים את דעת הארגון שבראשו הוא עומד.

יצויין כי נשיאת ועד שליחי הקהילות היהודיות (ה'בורד'), מארי ואן דר זיל, הביעה התנגדות לדבריו של חייק. 

שמואל חייק היה ידוע כמקורב לאביגדור ליברמן מצד אחד ולבנימין נתניהו מצד שני. הוא נחשב לאיש ימין מובהק בדעותיו ובפעילותו. בטקס באזור חלוצה שבו התיישבו עקורי גוש קטיף הוא התקבל בברכה, בעקבות העזרה הרבה שארגונו נתן למתיישבים ולמוסדות החינוך שהוקמו שם.

תגובות