בעולם

יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל ל'מצב הרוח': "אחרי המלחמה אנחנו מצפים לגידול של פי שלושה בעליה לישראל מרחבי העולם"

צילום: אופק אבשלום

"עם סיום המלחמה הנוכחית בע"ה, אנחנו מצפים לגידול של פי שלושה לעומת העבר בהיקף העליה לישראל מרחבי העולם". כך אמר השבוע יעקב חגואל, יושב ראש ההסתדרות הציונית בריאיון ל'מצב הרוח'. חגואל אמר את הדברים בעקבות ביקור קצר שקיים בתחילת השבוע בלונדון כחלק ממבצע להגברת העליה מאנגליה.

חגואל אמר עוד, שמאז תחילת המלחמה בשמחת תורה השנה, עלו כבר ארצה מכל העולם 18 אלף עולים, מספר המהווה גידול ניכר לעומת היקף העליה בשנים האחרונות. "בוודאי שלגל האנטישמיות העצום מאז תחילת המלחמה , שאנחנו עדים לו באנגליה ובעולם כולו, יש השפעה ניכרת על הגידול בעליה, גידול שילך ויתרחב להערכתי בחודשים הקרובים ויגיע לממדים ניכרים עוד יותר עם סיומה של המלחמה".

בלונדון השתתף חגואל בקונצרט של הזמר הידוע מתיסיהו, וכן ביריד מיוחד לסטודנטים על אפשרויות הלימודים במכללות בארץ, והסיוע הכספי שהסטודנטים יקבלו מהמדינה, ובהכרה בלימודיהם עד כה בחוץ לארץ. יו"ר ההסתדרות הציונית אמר גלויות בהופיעו באירוע בלונדון שברור שאין זה קל למשפחות מבוגרות להעתיק את עצמם ממדינה אחרת לישראל, אבל כאשר משפחה צעירה יחסית עולה לארץ הדבר קל במידה רבה, ומשפחה כזאת מסוגלת גם להתערות בארץ תוך תקופה קצרה של שנה או שנתיים.

משמאל לימין: יעקב חגואל, ציפי חוטובלי, מתיסיהו ומתן בר נוי. צילום: אופק אבשלום

באירועים בלונדון השתתפו גם שגרירת ישראל בבריטניה ציפי חוטובלי וראש משלחת ההסתדרות הציונית לאירופה מתן בר נוי. כתב הג'ואיש כרוניקל בלונדון סימון רוקר, ציטט את בר נוי: "עד כה ניסינו לעודד את העליה לישראל על ידי תערוכות שקיימנו, אבל המועמדים הפוטנציאליים לעליה לא באו לתערוכות אלה. כתוצאה מכך החלטנו על שינוי קו וקיימנו לדוגמה את האירוע התרבותי עם מתיסיהו. ציפינו לבואם של כ-300 איש והופתענו משבאו למעלה מ-700. ככל הנראה נמשיך בדרך זו בשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית והפדרציה הציונית של בריטניה".

רוקר ציין עוד שמשפחתו של חגואל נפגעה אישית במלחמה, כאשר אחיה של אשתו, אסף שלזינגר הי"ד, שהיה חובש באירוע המוזיקלי בנובה, נפל במתקפה הרצחנית של החמאס יחד עם רבים אחרים.

תגובות