בעולם

טקסס: נדון למוות יהודי יזכה למשפט חוזר בגלל שופט אנטישמי

רנדי הלפרין, שנדון למוות בגין מעורבותו ברצח שוטר ב-2000, יזכה למשפט חוזר כי השופט שגזר את דינו היה אנטישמי ו"בעל דעות קדומות"

רנדי הלפרין
צילום: צילום מסך מתוך יוטיוב

18 שנים אחרי שנידון למוות בשל מעורבותו ברצח שוטר במהלך בריחה מהכלא, רנדי הלפרין, יהודי בן 44, יזכה למשפט חוזר בשל העובדה שהשופט שגזר את דינו הוא אנטישמי, כך קבע השבוע (שני) בית משפט בדאלאס.

בשנת 2000, הורשע רנדי הלפרין בהתעללות קשה בפעוט בן שנה וחצי ונשלח למאסר. ב-13 בדצמבר 2000, הלפרין ושישה אסירים נוספים הצליחו לברוח מבית הכלא, וכעבור 11 ימים, הם שדדו חנות לציוד ספורט בדאלאס. במהלך מרדף אחריהם, הם ירו למוות בשוטר אוברי הוקינס.

לימים, האסירים שנמלטו מהכלא קיבלו את הכינוי "הטקסס 7", ועד סוף חודש ינואר נעצרו 6 מתוכם (אחד מהם התאבד כשהבין כי הוא עומד להיתפס). מאז, ארבעה מהנמלטים הוצאו להורג ושניים נוספים ממתינים לביצוע גזר הדין, אחד מהם הוא הלפרין.

על פי דיווח ב'דאלאס מורנינג ניוז', השוטר הוקינס נורה 11 פעמים ונדרס עם מכונית האסירים. הלפרין טוען כי לא ירה באקדח, אך הורשע בגין תפקידו בשוד בכפוף לחוק מקומי שקובע כי כל המעורבים בפשע ישאו באותה מידה של אשמה ויוצאו להורג.

לאורך השנים, טענו הלפרין ועורכי דינו כי השופט שגזר עליו גזר דין מוות, ויקרס קנינגהאם, הפנה אליו במהלך המשפט אמירות מעוררות מחלוקת, לרבות התבטאויות אנטישמיות.

השבוע קבעה השופטת ליילה מייז, כי יש אמת בדבריו וכי "שופט מחוז המדינה ויקרס קנינגהאם היה בעל דעות קדומות נגד רנדי הלפרין בשל היותו יהודי וכי הדעות האנטישמיות של קניגהאם היטו את המשפט לרעה ובאופן בלתי נסבל".

מייז הוסיפה וציינה את מעורבותו הרבה של קנינגהם במשפט ובגזר הדין, והוסיפה, "ההטיה של השופט קנינגהאם כלפי הלפרין לא רק פגעה בו, אלא גם ערערה את אמון הציבור בצדק הפלילי שאמור להיות ללא משוא פנים".

ה'דאלאס מורנינג ניוז' חשף בנוסף כי במהלך המשפט השופט קנינגהאם השתמש שוב ושוב בביטוי "יהודים מ$%^&", ואף הקים קרן נאמנות לילדיו והתנה את משיכת הכספים ממנה במחויבות שלהם להתחתן אך ורק עם אנשים לבנים ונוצרים.  

"בניגוד למה שאמרה המדינה, החוקה מגנה על אזרחי המדינה מפני קנאות דתית במערכת המשפט הפלילית", אמר אחד מעורכי דינו של הלפרין. "אנו בטוחים שבית המשפט לערעורים פליליים יגיע לאותה מסקנה ויזמין משפט הוגן חדש לרנדי הלפרין".

עוד נטען ע"י עורכי דינו של הלפרין כי לשופט קנינגהאם רקורד עשיר של התבטאויות גזעניות גם כלפי אפרו-אמריקאים והיספאנים, וכי בעבר איים שלא לשלם עבור לימודי המשפטים של בתו אם לא תיפרד מבן זוגה היהודי.

קנינגהאם מצדו כינה את הטענות "המצאות" והסביר כי דעותיו בנוגע לנישואי תערובת השתנו מאז 2010.

 

תגובות