בעולם

התנועה הרפורמית בארה"ב חוקרת חשדות על הטרדות נשים שביצעו אישים בתנועה

לאחר שורה של גילויים מרעישים על התנהגות בלתי הולמת בשורותיה, יזמה התנועה שלוש חקירות עצמאיות ונפרדות לבירור הדברים

צילום: Lum3n from Pexels

לאחר שורה של גילויים מרעישים על התנהגות בלתי הולמת בשורותיה, בעניינים שבינו לבינה, יזמה התנועה הרפורמית בארה"ב, הזרם היהודי הגדול בעולם, שלוש חקירות עצמאיות ונפרדות כדי לבדוק את התמודדות התנועה עם טענות על ניצול לרעה.

אתר JTA  מדווח כי בצעד חסר תקדים, בית המדרש הרבני, האגודה הרבנית, ורשת בתי הכנסת של התנועה הרפורמית שכרו כל אחד בנפרד את שירותיהם של משרדי עורכי דין, כדי לחקור טענות על מקרים של הטרדה והתעללות תוך התמקדות במדיניות ובשיטות עבודה שכשלו בהבטחת אחריותיות.

רבנים, חזנים, חברי קהילת בתי כנסת, תלמידי רבנות וכל מי שיש לו מידע רלוונטי נקראו להתייצב ולדבר עם עורכי דין שהוכשרו במיוחד, תוך הבטחה לשמור על חשאיות ולגלות רגישות.

"משהו היסטורי קורה", אמרה ה'רבה' מרי זמורה, שלחצה על התנועה לבצע שינויים. "אף פעם לא חשבתי שאזכה לראות את היום הזה".

החקירות עשויות לשפוך אור על התנהגות בלתי הולמת שהוסתרה זמן רב ולשנות את מדיניות התנועה לגבי טיפול בתלונות נגד רבניה ועובדיה.

לדברי זמורה, רבות מכ-600 רבּות ברשת שלה היו עדות משך עשרות שנים למדיניות של התעלמות או ביטול של ניצולים שהתלוננו בערוצים הרשמיים. היא מאמינה שאם יתייצבו כעת וישתתפו בחקירות, הם יזכו ליחס אחר.

"כל שלושת המוסדות באמת התחייבו לחקירות עצמאיות שיבוצעו על ידי משרדי עורכי דין איכותיים הבקיאים בתחום הטראומה", אמרה זמורה, שפעלה כיועצת בלתי רשמית למנהיגים רפורמים במאמצם לקדם את החקירה. "כולם העידו כי יעסקו בתהליך של הכאה על חטא ובחקיקת שינויים״.

"המנגנונים הפנימיים כשלו"

אתר JTA מדווח כי הגל הנוכחי של חשבון הנפש החל בסוף אפריל ובתחילת מאי, לאחר שהתפרסמו דיווחים על התעללות מינית שבוצעה על ידי הרב שלדון צימרמן, שהיה נשיא בית הספר הרבני הרפורמי בין השנים 1996 ל-2000, לפני שהתפטר בפתאומיות. הדיווחים על התנהגותו הפסולה החלו עוד בתקופה בה שימש רב בבתי כנסת בשנות ה-70 וה-80.

העבירות שהובילו להתפטרותו של צימרמן לא נחשפו במלואן בזמנו, ומשקיפים רבים נותרו תחת הרושם שהוא אשם בלא יותר מקיום פרשיות אהבים בהסכמה. למעשה, חקירה פנימית של התנועה הרפורמית מצאה דפוס של התנהגות בלתי הולמת, שכללה בין היתר נגיעות  בנערה בניגוד לרצונה.

בשעה שממצאים אלה הוסתרו מעין הציבור, המשיך צימרמן ושימש כסגן נשיא פרויקט 'תגלית', וכרב המרכז היהודי בהמפטונס. ממצאי החקירה לא נחשפו עד לשנה זו, כשבית הכנסת המרכזי של ניו יורק, שבו שירת צימרמן כרב בין השנים 1972-1985, החל לחקור את טענות מן העבר.

הגילוי עורר זעם והמריץ פעילים בתנועה הרפורמית לדרוש פעולה בנושא.

"המנגנונים הפנימיים כשלו כשלון חרוץ בעשיית צדק ומתן סיוע לקרבנות רבים כל כך ואחריותיות לקהילה הרפורמית היהודית", נמסר בהודעה של 'רשת נשים רבּות' של זמורה ב-28 באפריל.

בתוך ימים, הודיעו הארגונים הראשיים בתנועה כי הם שוכרים משרדי עורכי דין חיצוניים.

בנוסף, שתי קהילות רפורמיות גדולות אחרות, בית הכנסת עמנו-אל בדאלאס – בו כיהן צימרמן כרב בכיר בשנים 1985 עד 1996 – ובית הכנסת סטפן וייז בלוס אנג'לס, פתחו מאז בחקירה פנימית.

"כל מוסד פעל על דעת עצמו אך כל שלוש קבוצות התנועה הגיבו לאותן חדשות", אמר הרב ריק ג'ייקובס, נשיא האיחוד ליהדות רפורמית המייצג כ-850 בתי כנסת בארצות הברית ולמעלה משני מיליון חברי קהילה.

תגובות