בעולם

המגיפה הבאה? מאות אמריקאים נחשפו לנגיף "אבעבועות הקוף"

אמריקאי שחזר מניגריה אובחן עם וירוס נדיר שמקורו במושבות קופים. 200 איש שהיו במגע איתו נמצאים כעת תחת מעקב

אילוסטרציה
צילום: משה שי, פלאש 90

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) עוקב בימים אלו בדאגה רבה אחרי למעלה מ-200 גברים ונשים ב-27 מדינות ברחבי ארצות הברית, שבאו במגע עם גבר שחזר לארה"ב מניגריה ואובחן כחולה במחלה הנדירה של "אבעבועות הקוף".

"מדובר בהרבה אנשים", אמרה אנדראה מקולום, אפידמיולוגית במרכז הלאומי למחלות זיהומיות. "אנו נמצאים במסגרת הזמן שבו אנו בהחלט צריכים לעקוב מקרוב אחרי אנשים".

הגבר החולה חזר בתחילת החודש מלגוס, בירת ניגריה, לטקסס עם עצירת ביניים באטלנטה. ב-15 ביולי, כשבוע לאחר שנחת בארה"ב, הוא פנה לטיפול בחדר המיון של בית חולים בדאלאס ושם אובחן כחולה בווירוס הנדיר.

האנשים שנמצאים כעת במעקב רפואי הם אלו שישבו במרחק של מטר וחצי מהחולה בטיסה הארוכה מלגוס לאטלנטה, אלו שהשתמשו באותו תא השירותים בטיסה, עובדי חברת התעופה שניקו את השירותים לאחר הטיסה, צוות הטיסה וכן בני משפחה שפגשו אותו.

ככל הידוע, תקופת הדגירה של נגיף אבעבועות הקוף נעה בין 3 ל-17 ימים, והוא מתפשט במספר דרכים: באמצעות הדבקה טיפתית (בדומה לנגיף הקורונה), אבל גם באמצעות מגע עם מצעים או פריטים אחרים ששימשו את האדם שאומת כחיובי לנגיף.

כיוון שכך, מומחי ה-CDC ביקשו להרחיב את טווח הפיקוח על חולים פוטנציאליים ל-21 יום - עד לסוף חודש יולי.

נוסיף ונציין כי מדובר במחלה קשה עם שיעור מתים של 10%, ובאחת המחלות המדבקות ביותר בהיסטוריה שזוהתה כבר בשנת 1958 במושבות של קופים במערב אפריקה.

עם זאת, היא קשה פחות ממחלת האבעבועות השחורות שהוכחדה ב-1980 הודות לפיתוח חיסון יעיל, ונחשבת נדירה מחוץ ליבשת אפריקה.

תגיות:

תגובות