בעולם

בצל המהומות: אלפי יהודי קזחסטאן מסתגרים בבתיהם

הרב ישעיה כהן, מנהל מרכז חב"ד בקזחסטאן, אמר כי כל מוסדות הקהילה ובתי הכנסת בעיר הגדולה נסגרו, אבל 11 שליחי חב"ד ברחבי המדינה פועלים על מנת למצוא את הדרכים לתקשר עם אלפי היהודים

קזחסטאן (ארכיון)
צילום: Nursultan from Pexels

על רקע המהומות בקזחסטאן, אלפי היהודים במדינה מסתגרים בבתיהם ויוצאים רק לצרכים הדחופים ביותר. כ-170 הרוגים כבר נרשמו במהומות שהחלו במדינת קזחסטאן האסייתית לפני כשבועיים. אולם לבד מקרבן אחד לא היו נפגעים בקרב הקהילה היהודית.

זאב לוין ראש המחקר של יהדות בוכרה ב'יד בן צבי' אמר לכתב JTA שאין כמעט חשש לחי היהודים במקום. "בזמני שלום האנטישמיות במדינה, שבה רוב מוחלט של האוכלוסייה - המונה 19 מיליון נפש - היא מוסלמית, כמעט ולא קיימת. יש הטוענים שהמהומות שהחלו אמנם עם עליית מחירי הדלק, מאורגנים על ידי תושבי חוץ והקזחים אינם חשודים בדרך כלל כבוזזים שלל או כשודדי חנויות. 

הקורבן האחד, כפי שכבר דווח, הוא ליבן קוגשוילי בן ה-21, שהתגורר בשנים האחרונות בישראל והיה בביקור בעיר הגדולה אלמאתי. הוא נורה במקרה, כאשר נסע במכוניתו במרכז העיר. הכתבים מדווחים משם, כי כל מי שיוצא מביתו מסכן את חייו, היות וחלק ממארגני המהומות יורים ללא הרף וללא מטרה מסוימת. 

מנדל סופר, כתב האתר CHABAD ORG, דיווח באמצע השבוע שהמדינה למעשה סגורה ומסוגרת, והוא הצליח בקושי להשיג קשר טלפוני עם הרב הראשי הרב ישעיה כהן, שהוא גם מנהל מרכז חב"ד במדינה. הרב דיווח לו שגופת ההרוג הייתה אותה שעה בידי חברה קדישא, בהמתנה לקבלת רשות לגייס מטוס להטסת גופת המנוח לקבורה בישראל.

אך לפי שעה אין כלל טיסות יוצאות או נכנסות למדינה. כאמור, גם קשר טלפוני כמעט לא פועל, וקשר האינטרנט מנותק. כותב השורות האלה ניסה במשך יומיים ליצור קשר באמצעות האינטרנט עם הרב כהן, המוּכּר לנו זה שנים, אך ללא הצלחה.

הרב ברל לאזר רבה הראשי של רוסיה ומי שעומד בראש תנועת חב"ד בכל רחבי ברית המועצות לשעבר, אמר לכנען ליפשיץ, כתב JTA באירופה, שהקהילה היהודית העיקרית והגדולה ובית הכנסת של חב"ד בעיר אלמאטי, מצויים הרחק ממרכז העיר והרחק מהמהומות. בזכות זה, לא הייתה פגיעה בקהילה ולא באנשיה, מלבד התייר היהודי שביקר בעיר ולא היה מעורב כלל במהומות ונהרג כאמור מיריות אקראיות וללא אזהרה. אנשי החברה קדישא יצאו מבתיהם פעמיים רק על מנת לקבור שני יהודים שנפטרו ללא קשר למהומות.

הרב ישעיה כהן אמר שכל מוסדות הקהילה ובתי הכנסת בעיר הגדולה נסגרו, אבל 11 שליחי חב"ד ברחבי המדינה מוצאים את הדרכים לעמוד בקשר עם אלפי היהודים במטרה לעודד אותם. בחלק מהערים המהומות רגועות יותר.

הרב ישעיהו כהן המשמש כשליח חב"ד שם כבר משנת 1994, אמר: "מעולם לא נתקלנו כאן במצב כזה ובמהומות כאלה בעיר החשובה לנו מאד, שבה שוכן מקום מנוחתו של אביו של הרבי מליובאוויטש רבי לוי יצחק שניאורסון זצ"ל. בימים כתיקונם מושכת אליה העיר יהודים רבים הבאים להשתטח על קברו, אבל לא בימים קשים אלה".

תגובות