בעולם

"אפרטהייד ופשעי מלחמה": איגוד המורים של לוס אנג'לס מאמץ את עקרונות ה-BDS

האיגוד, שממונה בין היתר על חינוך עשרות אלפי יהודים, צפוי לקבל שורה של החלטות אנטי-ישראליות. הפדרציה היהודית: "בלתי מתקבל על הדעת שהאיגוד יקדם עמדה חד צדדית בנושא גיאו-פוליטי מורכב"

הפגנה נגד ישראל
צילום: Melanie Fidler /Flash90

הלם בקהילה היהודית והישראלית בעיר המלאכים: איגוד המורים של לוס אנג'לס (UTLA), האמון בין היתר על חינוכם של עשרות אלפי ילדים יהודים בעיר, קורא לממשלת ארה"ב "לעצור את הסיוע הכלכלי למדינת ישראל" - כך על פי דיווח שמתפרסם באתר Hebrew News.

על פי אותו דיווח, חברים באיגוד שאמור להיות גוף א-פוליטי מבקשים בנוסף להביע הזדהות עם העם הפלסטיני ולאמץ את הקמפיין הבינלאומי להחרמות, סילוק וסנקציות נגד האפרטהייד בישראל (BDS).

בנוסח ההחלטה שהודלף לתקשורת על ידי גורמים בלתי רשמיים בתוך הנהגת איגוד המורים נכתב עוד כי "כמחנכים בבתי ספר ציבוריים בארצות הברית, יש לנו אחריות מיוחדת להפגין סולידריות עם העם הפלסטיני בגלל 3.8 מיליארד דולר מדי שנה שממשלת ארה"ב מעניקה לישראל, ישירות מהמס שלנו למימון פשעי אפרטהייד ופשעי מלחמה".

נוסח ההחלטה דלף לתקשורת על ידי גורמים בלתי רשמיים בתוך הנהגת איגוד המורים שהניחה את ההחלטה על השולחן בתאריך ה-19 במאי. על פי כללי האיגוד, החלטה שאושרה בישיבת האיגוד ביום 19 במאי צפויה להתקבל אישור סופי מגוף קבלת ההחלטות הגבוה ביותר בחודש ספטמבר.

ההחלטה החד-צדדית מעוררת סערה גדולה בקרב הקהילה היהודית והישראלית בעיר. "לא ראוי ובלתי מתקבל על הדעת שאיגוד המורים יקדם עמדה חד צדדית בנושא גיאו-פוליטי מורכב שנמצא רחוק מההשכלה הציבורית היום-יומית בבתי הספר שלנו, בקרב מורינו, תלמידינו ובני משפחותיהם", נכתב בהודעה מטעם הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס. "ההחלטה מדירה ביודעין אוכלוסייה שלמה וגורמת בכוונה לכל בתי הספר של האיגוד להפוך ללא בטוחים עבור רוב היהודים ובעלי בריתם". הפדרציה הוסיפה ושיבחה מורים באיגוד שפועלים לביטול ההחלטה המבישה.

הודעת הגינוי של הפדרציה היהודית
הודעת הגינוי של הפדרציה היהודית

בהצהרה אחרת, מטעם הליגה נגד השמצה, נכתב "ברקע הגידול המדאיג בפשעי שנאה ובאנטישמיות ברחבי העולם, כולל כאן בלוס אנג'לס, נקווה שאיגוד המורים ימשיך להיות רווחת הצוות, התלמידים, החברים והשכנים שלהם".

בתגובה לכך, נמסר מאיגוד המורים כי "ויכוח ומחלוקת חיוניים לדמוקרטיה לאיגוד ולאיחוד שלנו, גם כאשר ישנם רגשות עמוקים וסותרים משני הצדדים.

"כמחנכים, תפקידנו ליצור סביבות מטפחת ובטוחה לכל התלמידים שלנו ולכן אנו נגד גזענות, סקסיזם, אנטישמיות, שנאת זרים, הומופוביה, איסלאמופוביה ודיכוי בכל צורה שהיא. אנו גם נגד שנאה ואלימות נגד יהודים ונגד שנאה ואלימות נגד ערבים בכל מקום בו הם מתרחשים, ומוקיעים את ההתקפות האחרונות על העם היהודי בלוס אנג'לס", לשון ההודעה.

בתוך כך, נזכיר כי הסתדרות המורים של סן פרנסיסקו אימצה עמדה פרו-פלסטינית בחודש מאי האחרון תוך קריאה זהה להטלת סנקציות נגד ישראל.

באופן לא מפתיע, דובר של 'תנועת הנוער הפלסטינית' בלוס אנג'לס כינה את ההחלטה "היסטורית" וברך על החלטת האיגוד לנקוט "עמדה מוסרית ברורה ונחרצת נגד הטיהור האתני שישראל מבצעת בעם הפלסטיני", לשון ההודעה.

תגובות