בארץ

תשעה באב: המשטרה תרחיב את סדרי ביקורי היהודים בהר הבית בכדי למנוע הישנות אירועי יום ירושלים

תשעה באב בהר הבית: המשטרה תגדיל את מספר היהודים בקבוצות המאובטחות ותכניס קבוצות בתדירות גבוהה יותר, למנוע הישנות אירועי יום ירושלים

יהודים על הר הבית בט' באב (ארכיון)
צילום: חגי הוברמן

משטרת ישראל מתכננת לנקוט בתשעה באב במספר פעולות במקביל בעליית יהודים להר הבית, כדי למנוע את הישנות אירועי יום ירושלים.

כך סוכם בפגישת עבודה שקיימו לקראת תשעה באב בין צוות ההיגוי של מינהלת הר הבית, עם פיקוד המשטרה.

המשטרה מתכננת בין היתר להגדיל את מספר היהודים בקבוצות המאובטחות, להכניס קבוצות בתדירות גבוהה יותר, להגדיל את הכוח המשטרתי בכניסה ובהר, ולאפשר זרימה חלקה של קשישים ותינוקות במעבר נוסף ויעודי בעליה לשער המוגרבים.

פעולות נוספות, חלקם חסויות, כוללות כנראה מעצר מתפרעים מוסלמים והרחקתם מהר הבית מבעוד מועד, ומעצרים שכבר החלו.

מצידם של עולי הר הבית השתתפו בפגישה ראש מינהלת הר הבית הרב שמשון אלבוים, הרב אליהו וובר מרבני העיר העתיקה, אסף פריד דובר מטה ארגוני המקדש, אילה בן גביר ואביה פרנקל. מצד המשטרה השתתפו מפקדי המשטרה בכל הדרגים של מרחב העיר העתיקה: הממ"ר בפועל יובל ראובן, מפקד המקומות הקדושים דני מזרחי, מפקד הר הבית שי פוזמנטיר ומפקדת מערך העליות להר הבית יפה אסמרה (המסיימת את תפקידה ועוברת לתפקיד אחר, למגינת ליבם של פעילי הר הבית).

נציגי העולים טענו כי הזינוק הדרמטי במספר העולים להר הבית מחייב היערכות שונה ומותאמת לאירוע של אלפים. הסד"כ והפתרונות שהיו נכונות לשנים עברו, כבר לא רלוונטיים בימינו.

בפגישה העלו נציגי העולים להר הבית את הקשיים הרבים ביום ירושלים, והציעו מגוון פתרונות למנוע את הישנותם בתשעה באב. 

נציגי העולים תיארו את הקשיים בתור ביום ירושלים, ההפרעות החוזרות של המתפרעות המוסלמיות, העובדה שכל מי שהגיעו בצהריים הוכנסו להצצה קצרה בלבד, והתלוננו על סגירת הר הבית לפני שעת הסגירה הקבועה כאשר מאות יהודים המתינו עדיין בתור לעליה, חלקם במשך שעות.

המפקדים הביעו שוב את מחוייבות המשטרה לאפשר לכל יהודי שחפץ בכך לעלות להר הבית בשעות הפתיחה. "זו תפקידה וכך היא מונחית", הסבירו.

לדבריהם, ביום ירושלים הצטברו להם מספר חריגות יחדיו. כאשר בתחילת התמודדה המשטרה עם ההתבצרות המוסלמית שמנעה את הכניסה עד לנטרולה, כדי שחלילה לא ייפגע אף יהודי בהר הבית. קבוצות העלייה הוגבלו בהתאם לסד"כ ואילוצי האבטחה, ואי לכך מספר היהודים שהגיעו להר הבית גדל יותר מהר ממספר הנכנסים. העקיפות בתור גרמו להמתנה מרובה של חלק מהעולים, בעוד אחרים נכנסו להם מיד עם הגעתם. במספר מקרים הם אף גרמו לדוחק שעורר סיכון. קבוצות מאורגנות שהפרו את כללי העליה וריתקו את השוטרים לפעולה, גרמו לסגירת הר הבית עד לסיום הטיפול בהם.

נציגי העולים הביעו את הערכתם לפעילותם המסורה של השוטרים בהר הבית יום יום תוך סיכונים אישיים. "זה מוכח במספר העולים להר הבית המזנק מדי יום, כתוצאה של השקט, הביטחון והאדיבות שעולי הר הבית זוכים להם יום יום".

נציגי העולים העניקו תעודת הוקרה למפקדת מערך העליות יפה אסמרה, לרגל פרישתה בתום 7 שנות שירות במקום. "את אחת האחראים המרכזיים למהפך החיובי שמתחולל כאן כבר שבע שנים ברציפות", שיבחו אותה העולים. הם הזכירו את המהפך החיובי שהמשטרה מחוללת בהר הבית בשבע השנים האחרונות. החל מימיו של דורון תורג'מן כמפקד המרחב שגייס את אסמרה כדי לשפר את השירות לעולים, ועד לימיו אלו כמפקד מחוז שלא מפספס שום חג, ויורד לשטח לבחון את ההתנהלות וחיפוש אפשרויות נוספות לייעול.

 

 

תגובות