בארץ

ראש עיריית לוד: "חודש לפני הפרעות התרעתי בפני הח"כים שמשהו הולך לקרות"

בכנס השנתי של תנועת 'אם תרצו' שהתקיים בלוד, חשף יאיר רביבו כי חזה את הפרעות שבועות לפני שהחלו: "הילדים שלי פתחו לי טיקטוק. כל סרטון שלישי היה לאומני של ערבים"

מתן פלג, יו"ר אם תרצו, ומאיר ליוש, פעיל ויזם חברתי בלוד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"30 יום לפני הפרעות עשיתי כנס חירום עם חברי כנסת. הרגשתי שמשהו רע הולך לקרות". כך גילה ראש עיריית לוד יאיר רביבו בכנס השנתי של תנועת 'אם תרצו' אשר התקיים בלוד ביום חמישי שעבר, בהובלת יו"ר התנועה מתן פלג. מעל 400 איש השתתפו באירוע שהתקיים בהיכל התרבות העירוני. 

רביבו סיפר כי "ב-10 באפריל ישבתי כאן באולם בלוד, 30 יום לפני הפרעות. הבאתי לכאן 30 חברי כנסת. עשינו כנס חירום. אמרתי להם: אני מרגיש שמשהו רע עומד לקרות. אם לא תעשו משהו, בעוד 30 יום אני סוגר את העיר, אעשה שביתה כללית. אחרי 30 יום העיר הייתה באמת סגורה – בגלל הפרעות".

רביבו הוסיף: "שאלו אותי, איך חזית את זה? אמרתי, קודם כל הילדים שלי פתחו לי טיקטוק. ושמתי לב שכל סרטון שלישי הוא סרטון לאומני של צעירים ערבים. כל פוסט שלישי היה פלסטין, אל אקצא".

את הערב הנחתה הדר מילר, תושבת לוד ומגישה בערוץ 20, אשר שיתפה את הנוכחים בסיפורה האישי כיצד ניצלה מירי חי בידי המחבלים בזמן שומר החומות.

מתן פלג, יו"ר אם תרצו, ומאיר ליוש, פעיל ויזם חברתי בלוד
מתן פלג, יו"ר אם תרצו, ומאיר ליוש, פעיל ויזם חברתי בלוד
צילום: קובי דוברז

ג'וש בריינר, כתב הארץ, תקף בחריפות את כוחות הביטחון ואמר: "שומר חומות היה סטירת לחי מצלצלת לכל כוחות הביטחון. איפה היה השב"כ? איפה היו כוחות הביטחון האחרים במשך 48 שעות? בלוד הייתה מלחמה, בעכו הייתה מלחמה ולא היו פה שוטרים. אני חושב שהמשטרה עד היום לא הבינה שגם בעימות הבא הקרב יהיה בעיקר בערים המעורבות".

בריינר גם הפתיע ואמר: "מי שמחבר בין הפרעות לבין הגרעינים התורניים פשוט עושה שקר בנפשו, זהו שקר גס".

הדר מילר, מגישה בערוץ 20 ותושבת העיר, סיפרה: ‏"בלילה הראשון, הפרעות הדירו שינה מעינינו. בבוקר שלאחר מכן, ירו עליי ברחוב ממרחק של 20 מטרים. ירי ישיר, שהיה מכוון ישר אליי. הגעתי לרכב וניסיתי לברוח, אבל נתקענו מאחורי מחסום של רכבים שרופים. עברתי בין שתי שריפות צמודות, מתפללת שהרכב לא יעלה באש".

הפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, יוסי יהושע, התריע והזהיר כי המלחמה הבאה מול לבנון "תתפוס את כל אזרחי ישראל בהפתעה גמורה": "לפני מלחמת לבנון השנייה אחת הטענות כלפי התקשורת הייתה שהכתבים לא התריעו. היום חלק מהכתבים יותר ביקורתיים. הבעיה היא שיש לנו דילמה. האם לכתוב על בעיית החימושים והמיירטים? כשאתה כותב על הדברים האלה, אתה יודע שסינוואר ונסראללה קוראים אותו".

סיכם מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו: "לנוכח המצב הפוליטי הנוכחי וההתקוטטויות בין נבחרי הציבור שלנו, האחריות המוטלת עלינו כבדה יותר. עלינו להפיח תקווה. אני באמת מאמין שישנה מאסה קריטית של ישראלים שאכפת להם. אסור לנו לשתוק. אנחנו חייבים להשמיע את הקול שלנו. יש לי רק בקשה אחת. כל אחד שנמצא פה שישאל את עצמו: איך אני לוקח חלק? איך אני מוביל? כל אחד ואחת מאיתנו צריכים וחייבים לעשות. זה אם תרצו, זו הציונות. האחריות היא עלינו".

תגובות