בארץ

הפייסבוק של המחבל מירושלים: השראה מהאב הרוחני של הג'יהאד העולמי

הצצה ברשתות החברתיות של המחבל פאדי אבו שחידם, שביצע את הפיגוע בעיר העתיקה, מגלה כי הם כללו תכנים שהושפעו בין היתר מעבדאללה עזאם

צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק

פאדי אבו שח'ידם, המחבל שביצע השבוע את פיגוע הירי ליד הכותל המערבי בירושלים בו נרצח אלי קיי הי"ד ונפצעו ארבעה, הושפע גם מהג'יהאד העולמי ומנהיגו בן-לאדן.

מעקב אחר חשבון הפייסבוק של אבו שח'ידם אף חושף כי הוא היה מושפע מעבדאללה עזאם, איש אחים מוסלמים ממוצא פלסטיני שנהרג בפקיסטן ב-1989 ואשר ידוע כאב הרוחני של תנועת הג'יהאד העולמי ואוסאמה בן לאדן. הן תמונת הפרופיל והן תמונת הרקע בחשבון הפייסבוק של אבו שח'ידם בשנת 2013 היו תמונותיו של עזאם.

מכון המחקר 'ממרי' חשף כי אבו שח'ידם ששימש בין היתר כמטיף, היה פעיל ברשתות החברתיות השונות כדוגמת פייסבוק ויוטיוב, וחשבונותיו כללו דרשות רבות שלו. תמונת פרופיל שלו משנת 2012 כללה קולאז' של פניו, מסגד אל-אקצא ופעיל חמוש בזרוע הצבאית של חמאס תחת הכותרת 'הו ירושלים, אנו באים'.

בדרשת יום שישי ב-2020, שהופיעה בעמוד פייסבוק בשם 'פארס אל-פווארס', הוא אמר כי "אדוני הכפירה היהודים והנוצרים", הם חלק מהמאמץ להילחם בחוקי השריעה ולהפיץ אי-צדק. לדבריו, הם ותומכיהם, וכן אוייבים אחרים של השריעה, נוהים אחרי השטן, ונהנים מ"כסף מזוהם" שמספקים להם ה'בדואים' של איחוד האמירויות.

שח'ידם השתייך לתנועת חמאס, אשר לקחה מיד אחריות על המעשה ופרסמה כמה הודעות בהן ציינה כי היא "מלווה לחתונתו את בנה השהיד הגיבור", 'בכיר' בתנועה. זאת בהתאם למסורת המוסלמית כי השהיד מתחתן עם 72 בתולות גן העדן. עוד נכתב כי העם הפלסטיני ימשיך בג'יהאד וכן בהתנגדות המזויינת. סאלח אל-עארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, אמר כי התנועה גאה בפעולתו של אבו שח'ידם וכי יש להקריב למען אל-אקצא.

תגובות