בארץ

הנשיא בביקור באלקנה בשומרון: אתם פניה היפות של המדינה

נשיא המדינה נושא דברים באלקנה
צילום: חגי הוברמן

"אנחנו כידוע בעיצומה של שנת שמיטה. כמו שאתם הוכחתם כל חייכם, למי שעוסק בהתיישבות אין שנת שמיטה לעולם. מעבר לכל מחלוקת, כל ביקור בשומרון הוא צלילה לעומק ההיסטוריה שלנו, לאבני היסוד של תולדות העם. עבר והווה מקופלים כאן בין ההרים והגאיות".

כך אמר נשיא המדינה יצחק הרצוג בביקור שערך השבוע ביישוב אלקנה בשומרון, ביום בו חגג היישוב 45 שנים להקמתו. במהלך הביקור, חנך הנשיא, יחד עם ראש המועצה אסף מינצר, מבנה באולפנת השומרון - אורט אלקנה על שמו של הנשיא השישי, חיים הרצוג ז"ל.

בנאום בפני ראשי היישוב אמר הנשיא: "כשנמצאים כאן, אין מי שיחלוק על היופי המדהים של היישוב, הנוף והאנשים, בניו ובנותיו של השומרון. אנשים מסורים וערכיים, מלאי טוב, אוהבי אדם ואדמה. אתם פניה היפות של המדינה.

"אני רוצה להודות לכל אחד ואחת מכם, מקימי היישוב שבנו וייצרו את ההתיישבות באלקנה ובשומרון. עשיתם עבודה יוצאת מהכלל, בראש וראשונה בחינוך לערכים ולאהבת הארץ, והדור השני והשלישי מוכיחים זאת".

במפגש עם בנות האולפנה והנהלתה אמר הנשיא: ״הדרך לכאן בכבישי השומרון היא קצת כמו מסע במכונת זמן. מסע שעובר בין שכבות של עבר, הווה ועתיד בנסיעה קצרה אחת. אתן, שגרות ולומדות כאן, ודאי מרגישות את זה על בסיס יומיומי, אבל גם אני, אורח לרגע, חש באיכות המיוחדת הזאת בקלות. כי כזה הוא חבל הארץ הזה: עתיק, ומתחדש, עם הפנים אל העתיד ואולי זה מה שהופך אותו לעוצמתי וחי כל כך.

״העבר הנוכח מאד, בארכיאולוגיה ובסיפורי התנ"ך שקמים כאן לתחיה, ההווה מלא הצמיחה והתנופה, והעתיד, שאותו אפשר לראות בעיקר דרך פניכן, פני הדור הבא, מתחברים כאן זה עם זה בחיבור טבעי וחזק״.

"כל ביקור בשומרון הוא צלילה לעומק ההיסטוריה שלנו. עבר והווה מקופלים כאן בין ההרים והגאיות"

במהלך הביקור צפה הנשיא בסרט שהציג את ביקורו של אביו, הנשיא השישי חיים הרצוג ז"ל באלקנה לפני 32 שנה, בשנת הבר-מצווה לאלקנה.

הנשיא נפגש גם עם ותיקי היישוב, חברי המועצה בעבר ובהווה וראשי רשויות שכנות, באולם ׳צביה׳, על שם אימו של ראש המועצה צביה מינצר ז״ל.

במהלך הביקור באלקנה נפגש הנשיא גם עם בני משפחת שופנדר, יזמי הדיור המוגן הראשון בשומרון ובעלי רשת 'פרוטיאה'. יהושוע שפונדר שיוזם בימים אלה את הקמת 'פרוטיאה באלקנה', בית דיור מוגן ראשון בשומרון, אמר להרצוג: "בשומרון חיים אלפי זוגות שהגיעו ליישב את הארץ לפני עשרות שנים והיו חלוצים של התיישבות ובניין הארץ וכעת, כשהם בגיל הזהב הם מעוניינים להמשיך ולחיות בשומרון שאותו הפריחו. בדיוק עבורם אנו מקימים את פרוטיאה באלקנה שתאפשר לאותם מתיישבים הזדמנות להתגורר בחיי קהילה שוקקים לצד כל השירותים הנדרשים בגיל השלישי בתחומי הפנאי התרבות, הרפואה והביטחון".

תגובות