בארץ

"הכאב הפרטי מתערבב בהיבט הציבורי": אימו של הנשיא הובאה למנוחות

מאות אזרחים, פוליטיקאים, אנשי דת, צבא וביטחון ליוו את אורה הרצוג ז"ל בדרכה האחרונה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. הנשיא ספד לה: "אהבתך הייתה נתונה למדינת ישראל"

הנשיא הרצוג סופד לאימו
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

אורה הרצוג ז"ל, אימו של הנשיא הרצוג, אשתו של הנשיא לשעבר חיים הרצוג, ואשת עשייה ציבורית, חברתית וסביבתית, הובאה היום בצהריים (רביעי) לקבורה. הנשיא ספד בכאב: "היו לך שלוש אהבות עצומות בחייך: לאבא ולמשפחה, למדינת ישראל ולהבנת העולם הגדול".

מוקדם יותר היום הוצב ארונה של הרצוג בבית הנשיא, שם הציבור, הנשיא ומשפחתו עברו וחלקו לה כבוד. בהמשך התקיימה הלוויה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, אותה הנחה החזן הראשי לצה"ל, שי אברהמסון - שאמר דברים לזכרה של הרצוג. בטקס השתתפו מאות אזרחים, בכירים ואישי ציבור, בהם ראש הממשלה נפתלי בנט ורעייתו, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ורעייתו, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראשי המוסד והשב"כ, שרים, חברי כנסת בהווה ובעבר, שגרירים, אנשי רוח, אמנות ודת.

הנשיא ורעייתו ליד ארונה של אימו ז"ל בבית הנשיא
הנשיא ורעייתו ליד ארונה של אימו ז"ל בבית הנשיא
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

במהלך הטקס נשאו הספדים: הנשיא יצחק הרצוג, שגריר ישראל בארה"ב ואחיו של הנשיא, מייק הרצוג, נכדה ונכדתה של אורה ז"ל, נעם הרצוג ומעיין ברונסקי והרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו.

בפתח דבריו הודה הנשיא למבקרים והמנחמים מרחוק ומקרוב. "מכובדיי וחבריי, אני ניצב פה קודם כל כבן המתאבל על מותה של אמו", פתח הנשיא. "הסיטואציה הזו, בה הכאב הפרטי מתערבב בהיבט הציבורי, אינה פשוטה, אף שהיא בעצם מנת חלקינו מזה כמה דורות. אני בטוח שאני מייצג פה את אחיי ואחותי - יואל, מיכאל ורונית, ובני המשפחה כולם, כשאני אומר שאמא שלנו, אורה, ידעה לעמוד במורכבות הזו כל חייה ולהתמודד איתה בשום שכל, וממנה אנו שואבים את כוחנו ומקור השראתנו.

"אמא אהובה ויקרה, כעת אנו מלווים אותך למנוחת עולמים, כאן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים, צמודה לאהוב חייך, אבינו חיים הרצוג זכרו לברכה - ויויאן שלך. ולא משנה באיזה גיל נפרדים, תמיד זה קשה וכואב.

"אמא, היו לך שלוש אהבות עצומות בחייך: קודם כל אהבה לאבא ולמשפחה. את היית מקור הכוח והשותפה שלו למסע חייו הבלתי רגיל. כמה דקות לאחר שנכנסנו לבית הנשיא עם תחילת כהונתי כנשיא המדינה, פנתה אליי מיכל ואמרה לי: 'תמיד הערצתי את אמא שלך, עכשיו אני מעריצה אפילו יותר'.

"את היית לכולנו אמא אוהבת מאד, מקור כוח ומקור עוצמה, מנוע עם אנרגיות אדירות – לא תמיד פשוטות וקלות, אך תמיד מלאות אהבה, עוצמה, השראה ועקרונות. לי הענקת את הכינוי בוז'י, כביטוי של אהבת אם אמיתית. ובשנים מאוחרות יותר, רווית נחת מנכדייך והענקת גם להם אהבת סבתא שאינה תלויה בדבר.

"אהבתך השנייה הייתה נתונה למדינת ישראל - זו שלמען תקומתה עלית ממצרים - שם נולדת, למענה נפצעת קשה בתש"ח, ולמען הצלחתה ושגשוגה פעלת כל חייך בתחומים רבים ומגוונים. תמיד ביקשת שיזכרו אותך כהוגת חידון התנ"ך במסגרת חגיגות העשור למדינה שאותן ריכזת- חידון ממנו אנחנו כל כך נהנים מדי שנה. אך נדמה לי שהיום, בעידן משבר האקלים העולמי, ראוי הוא לציין במיוחד את היותך מחלוצות המאבק הירוק. אהבת ליפות את הארץ שלנו וליצור בה פינות חמד, כפי שהשארת גם בבית הנשיא ואפילו בחלקה זו. נאבקת בזיהום האוויר והסביבה כשרבים חשבו שאת נודניקית. הגית רעיונות חדשניים שהפכו למוסכמה.

ראש הממשלה ורעייתו גילת סמוך לקברה של אורה ז"ל
ראש הממשלה ורעייתו גילת סמוך לקברה של אורה ז"ל
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

"אהבתך השלישית הייתה לטעם הטוב, לאסתטיקה, לאירוח חם ואיכותי, לקבלת הפנים הלבבית, להבנת העולם הגדול. כל אלה עיבדת לספר רב מכר שלימד דורות של ישראלים איך להתנהל בעולם של קודים מורכבים, של תרבות עשירה, של אירוח, לבוש, נימוסים והליכות, עשרות שנים לפני תכניות ריאליטי ולייף סטייל של היום.

"אמא יקרה, השנים האחרונות היו לא פשוטות. אנחנו, צאצאייך ובני משפחתך, מודים מעומק הלב לכל מי שטיפל וסייע לנו לשמור עלייך. בשם כל משפחתנו לדורותיה אנו מודים לך, אמא, על כל מה שהענקת לאבא ולנו.

"היום, כעבור כחצי יובל, את מתאחדת עם אבא, אביר חייך. אני מקווה ומאמין שיחדיו, אתם שם למעלה רווים נחת מכך שאנו כאן ממשיכים את השליחות הגדולה שלכם, למען עם ישראל ומדינת ישראל. תהא נשמתך הגדולה והברוכה צרורה בצרור החיים. אמן".

תגובות