בארץ

"ג' סיימה בהצלחה רבה את לימודיה במגמת פיזיקה – בכיתה שכולה בנים"

גילה פינקלשטיין מספרת על תלמידתה, שתתמנה בקרוב לסגנית מפקד יחידת 8200

סא"ל ג'
צילום: דובר צה"ל

"זכור לי היטב הבוקר בו ג' הגיעה לחדרי, ואמרה לי שברצונה ללמוד במגמת פיזיקה, אלא שכל תלמידי המגמה הם בנים, בתיכון הדתי בו הכיתות נפרדות. השבתי לה שאין בעיה: את תלמדי במגמה הנחשקת בה בחרת, גם אם תהיי הבת היחידה בכיתה. ג' סיימה בהצלחה רבה את לימודיה במגמת הפיזיקה בביה"ס".

כך מספרת ל'מצב הרוח' ח"כ לשעבר גילה פינקלשטיין, מנהלת ביה"ס התיכון עירוני ב'-ג' 'צייטלין', שהיתה מורתה של סא"ל ג', האישה הראשונה בצה"ל שמתמנה לתפקיד בכיר ביותר ביחידת הסייבר העילית 8200 – סגנית מפקד היחידה.

מדובר ביחידה המובחרת, הידועה כ'גאונים בלבד'. שמה הרשמי הוא יחידת האיסוף המרכזית, הכפופה לאמ"ן. תפקידה הוא לאסוף מודיעין אותות (סיגינט) ולפענח צפנים. היחידה משתמשת בטכנולוגיות סוּפר-מתקדמות, מהמובילות בעולם, ורבים מיוצאיה מאיישים את צמרת ההיי-טק בישראל ובעולם. המצאות טכנולוגיות בינלאומיות רבות, נבטו במוחם של בוגריה. סא"ל ג' שתועלה לדרגת אל"מ עם כניסתה לתפקיד החדש, תוביל את מהפכת העליונות במידע והבינה המלאכותית באגף המודיעין.  

"אני מודה למפקדיי על האמון בי וביכולותיי, זכיתי לשרת ביחידה", אמרה בהיוודע דבר מינויה לתפקיד הרם.

גילה פינקלשטיין מספרת על סא"ל ג', "שהייתה תלמידה מצטיינת בביה"ס התיכון צייטלין אותו ניהלתי. היכרתי היטב את הבית ממנו צמחה ג'", היא מספרת, "ואני קשורה למשפחה גם כיום, שנים אחרי שג' סיימה את לימודיה. משפחה דתית-לאומית, שורשית, מסורה ופעילה, שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ".

גילה פינקלשטיין מספרת כי ג' היתה פעילה מרכזית במועצת התלמידים, תלמידה כישרונית, פעילה ואחראית מאוד. "עקבתי בהנאה ובגאווה אחר התקדמותה העקבית בתפקידיה, ואני שותפה לשמחה על התפקיד המאתגר אליו הגיעה בזכות כישוריה, התמדתה והשקעתה הבלתי נלאית".

חברתה לספסל הלימודים בתיכון דתי צייטלין סיפרה: "ג' היתה תמיד גאון. מתימטיקה ופיזיקה נחשבו אצלה משחק ילדים. גם באוניברסיטה היתה כזו. מה שהתרשמנו, התלמידות, כבר אז ממנה, היה מידת רצינותה בשמירת תורה ומצוות. תמיד הקפידה לקיים מצוות, להקפיד על מזון כשר, לברך לפני ואחרי המזון וגם להתפלל עם שחרית. וגם היתה חברתית מאוד – בני עקיבא, התנדבויות. רצינית וחברתית. כזו היתה וכזו נשארה עד היום".

נשים בתפקידים בכירים בצה"ל

סא"ל ג', בת 39, נשואה ואם לילדים, חובשת כיסוי ראש, החלה בשירותה ביחידה כבר בימי השירות הסדיר, לפני כמעט 20 שנה.

בהתמדה ובכישרון רב היא טיפסה במגוון רחב של תפקידים בעולמות הסייבר, המודיעין והמטה.

בזירות המודיעין בצה"ל משרתות עוד נשים בתפקידים בכירים, לרבות קצינות בכירות ששימשו ראשי זירות מבצעיות וראשי תחום בעולמות הסייבר ועוד. במבצע שומר החומות פיקדה על הזירה העזתית ב-8200, קצינה בדרגת סגן-אלוף.

קידומה של סא"ל ג' לתפקיד החדש, נתפס – לטוב ולמוטב – כחלק מהמהפכה הפמיניסטית של צה"ל, שבמסגרתה מועלות נשים קצינות לתפקידים בכירים. לא מכבר קודמו אל"מ ר' ראשת מערך ביטחון מידע, אל"מ נ' קמ"נית פיקוד המרכז, וראשת זירת עומק בחטיבת ההפעלה של האגף, ועוד. לאחת מהן הוענק רק בשבוע שעבר פרס ביטחון ישראל.

בנוסף תמונה תא"ל יפעת תומר ירושלמי, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם), לתפקיד הפרקליטה הצבאית הראשית במקום אלוף שרון אפק. תומר תועלה לדרגת אלוף ותהיה לאלופה השנייה בתולדות צה"ל. 

בגל המינויים החדשים בצמרת צה"ל בשבוע שעבר, קודמו גם מספר קצינים בכירים שומרי מצוות לתפקידים חדשים בצה"ל: תא"ל שי קלפר, תושב לשם, ימונה לתפקיד מפקד עוצבת הגליל; תא"ל רמי אבודרהם, בוגר הישיבה התיכונית בטבריה, ימונה ראש החטיבה הטכנולוגית ליבשה; תא"ל דדו בר-כליפא, בוגר הפנימיה הצבאית אור עציון בראשות הרב חיים דרוקמן והמכינה הקדם צבאית בפדואל, ימונה למפקד עוצבת געש; תא"ל רומן גופמן, בוגר המכינה הקדם צבאית בעלי בראשות הרב אלי סדן, ימונה לתפקיד מפקד המרכז לאימונים ביבשה. לאחרונה נכנס לתפקיד מפקד חטיבת גבעתי אל"מ אליעד מאור, בן היישוב אלקנה.

תגובות