בארץ

גונבים את ההיסטוריה - בחסות המלחמה: שוד עתיקות נרחב בשומרון העתיקה

בור שוד שנחפר בסבסטיה, היא שומרון העתיקה'
צילום: 'שומרים על הנצח'

אתרי המורשת ביהודה ושומרון נמצאים מאז תחילת המלחמה תחת הרס חסר תקדים בהיקפו. אחרי החשיפה ב'מצב הרוח' כי פלשתינים הפכו אתר ארכיאולוגי בצפון השומרון המתוארך לימי המשנה והתלמוד למגרש חניה, מתברר כי בחסות המלחמה נעשה שוד עתיקות רחב באחד המקומות החשובים להיסטוריה היהודית ובוודאי של עשרת השבטים: הגן הלאומי שומרון העתיקה הכולל בתוכו את שרידי העיר שומרון, בירת ממלכת ישראל, ואת שרידיה המרהיבים של העיר סבסטיה – העיר שייסד הורדוס בתקופה הרומית והפכה לאחת הערים החשובות בארץ ישראל.

עד כה היה ארמון מלכי ישראל שנמצא במרכז הגן הלאומי הישראלי שמור באופן יחסי, אך לאחרונה גילו סיירי מועצה אזורית שומרון וסיירי 'שומרים על הנצח', כי בחסות המלחמה חפרו שודדים פלשתינים בחודשים האחרונים בורות שוד בהיקף גדול בכדי לשדוד ממצאים ארכיאולוגים מאתר מלכי ישראל שטרם נחפר.

השודדים בזזו ממצאים ארכיאולוגים מתוך הבורות, אולם לא ניתן להעריך את היקף הנזק. זאת משום שמדובר באתר שטרם נחפר ולא ניתן לדעת אילו ממצאים מתקופת מלכי ישראל ובכלל, נשדדו מהמקום.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן: "הרס הגן הלאומי שומרון העתיקה הוא אולי מהחמורים שידענו. גן לאומי, שנמצא בידי מדינת ישראל בשטח c, והמדינה לא מצליחה להגן על אתר היסטורי כל כך חשוב בן אלפי שנים, שריד יחיד למלכות ישראל הקדומה. לא רק שלא בוצעו חפירות הצלה כראוי במקום, אלא שמתאפשרת ביזת הממצאים יקרי הערך שנמצאים שם, מתחת לאף של כולנו.  ובנוסף מתקיים תהליך של מחיקת הקשר של עם ישראל למקום ע"י האו"ם, שזה דבר שאין לו מקום במשפחת העמים. ממשלת ישראל החליטה להשקיע עשרות מיליוני שקלים בהצלת המקום והגיע הזמן לעבור לעשייתה ולהציל את האתר לפני שיהיה מאוחר מדי לא רק להיסטוריה של עם ישראל אלא להיסטוריה האנושית כולה". 

גם בעבר ביצעה עיריית סבסטיה בצורה בוטה ולאור יום פגיעות קשות באתר, תוך כדי צילום המעשים הנפשעים לצורך הצגתן לגאווה ברשתות. בין היתר מדובר בפריצת דרך תוך פגיעה קשה בחומה מימי בית שני, שוד מערות קבורה, ושוד פריטים ארכיאולוגיים והעברתם מהשטח הישראלי לשטח הפלשתיני.

תגובות