נחמן שפירא
מצב הרוח

הצביעות חוגגת

אני לא מפסיק לחשוב השבוע מה היה קורה לחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לו הוא היה מודיע כי הוא גרס תלונות אנונימיות. אני בטוח כי עשרות רבות של חברי כנסת וכן ארגוני נשים למיניהם היו מוציאים הודעות מבוקר עד ערב עד אשר היו רואים את סמוטריץ' על חבל התלייה

  • פורסם 13/10/21
  • 16:56
  • עודכן 13/10/21
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

1. בשבוע שעבר הייתה ידיעה שעברה מתחת לרדאר התקשורתי. הידיעה בישרה על כוונתו של שר הביטחון בני גנץ להגדיל את מספר האישורים לפועלים פלשתינאים מעזה בכמה אלפים. כיום ל-7,000 פועלים פלשתינים תושבי עזה יש אישור כניסה לעבודה בישראל, גנץ רוצה להעלות את מספרם. מישהו שאל אותו מדוע? האם זה החלום שלו להיות יצחק רבין עליו סיפר ליו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן בפגישתם לפני חודש וחצי?

בנוסף התבשרנו השבוע על מתן אישור ל-442 משפחות פלשתיניות להירשם כתושבי הרשות. המדובר הוא בתושבים אשר הגיעו ממדינות ערב. האם עדיין כולם יעצמו את עיניהם? וכיצד זה שהממשלה וראש הממשלה אשר מקפיד להצטלם בלשכתו כאשר תמונתם של הדר גולדין ואורון שאול ניצבת מאחוריו, מסכים להעלאת מספר הפועלים מעזה כאשר לפחות באופן גלוי אין עדיין שום חדש לגבי החזרת החיילים?

משפחת גולדין גם טענה השבוע כי הפעם האחרונה בה הם נפגשו עם ראש הממשלה בנט הייתה בתאריך ה-15 ביולי, לפני שלושה חודשים. מאז הפגישה טוען פרופ' שמחה גולדין כי לשכת בנט ממדרת אותו. רעייתו לאה טענה כי הם פגשו את בנט לאחר מבצע 'שומר החומות'. בפגישה הם שרטטו לו דרכי פעולה למען החזרת הבנים, הוא לקח את הפתק אך מאז הם לא רואים שום התקדמות. הגיע הזמן שהממשלה החדשה שעד כה ממשיכה להפר את הבטחותיה תעמוד לפחות בהבטחה אחת ותפעל להחזיר את הבנים הביתה.

שר הביטחון גנץ
שר הביטחון גנץ
צילום: אלעד מלכה

זיהה את השריפה והבעיר מדורה

2. השבוע עלה לכותרות הקרב על ראשות הסוכנות. הסוכנות היהודית שהיא חלק מהמוסדות הלאומיים, למרות שתפקידה ההיסטורי בהעלאת יהודים הוא לא מרכזי כיום כפי שהיה בעבר עדיין מהווה אטרקציה רבה לפוליטיקאים רבים. עד כה נרשמה התעניינות במועמדות של כעשרה מועמדים.

ביניהם דני דנון, עוזי דיין, תהילה פרידמן, רעייתו של ח"כ יולי אדלשטיין, אירינה נבזלין, מייקל אורן, עומר ינקלביץ, יו"ר ו"תת לשעבר פרו' יפה זילברשץ וכמובן אלעזר שטרן. שטרן, שהדיל אותו רקחו בקואליציה כדי שהשר אלי אבידר יהיה מרוצה, כלל את מינויו לתפקיד יו"ר הסוכנות על מנת שיפנה את תפקיד שר המודיעין לאבידר, כבר לא יהיה יו"ר הסוכנות.

שטרן, שהיו לו מירב הסיכויים לזכות בתפקיד, הרס לעצמו השבוע את המינוי, בראיון זחוח ברדיו 103 FM . שטרן, הידוע כאחד שמתנגד לתלונות אנונימיות, עלה לדבר על מינויו של רונן בר לתפקיד ראש השב"כ, לאחר שכנגד האחרון התקבל מכתב אנונימי שטען כי נהג באורח לא ראוי. שטרן אמר כי במהלך תפקידו בצה"ל בתפקיד ראש אכ"א גרס תלונות אנונימיות רבות שהגיעו אליו. לפי החוק תלונות אנונימיות על מקרים של הטרדות מיניות חייבות להיבדק.

3. שטרן שזיהה את השריפה שעשה בהמשך היום ניסה לכבותה, והגיע לראיון בערוץ 12 במהדורה המרכזית, אך בכך רק הבעיר את המדורה יותר. לפיד הוציא הודעת גיבוי יום למחרת בו טען כי שטרן לא גרס תלונות כנגד הטרדה מינית. אך בהמשך השבוע שטרן הודיע כי הוא מסיר את מועמדותו.

ולמה אני מספר את הסיפור הזה? כי למעט מספר בודד של חברות כנסת, הרוב הגדול קולם נדם. חלק מהם אף הגדילו לעשות וטענו כי הם מכירות אותו וכי הוא לא גרס תלונות כנגד הטרדות. סיפור זה מצטרף לראיון של ח"כ לשעבר קולט אביטל מיום שישי שעבר לעיתון הארץ בו טענה כי שמעון פרס ז"ל הטריד אותה. מעטות הן אלו בפוליטיקה שהוציאו הודעת תמיכה בה. ח"כ מיכל רוזין ממרצ אף הגדילה לעשות ואמרה כי הם לא יחרימו את הטקס לזכרו כפי שהן מחרימים את הטקס לזכרו של גנדי. רוזין תירצה זאת כי אי אפשר לשכוח את כל מה שעשה לטובת מדינת ישראל, עמדותיו הנכונות והחזון שלו אנחנו לא מוחקים הכל. מעניין כי את תרומתו של גנדי הם דווקא כן מחקו. כנראה בגלל שלא היו לו העמדות הנכונות.

אני לא מפסיק לחשוב השבוע מה היה קורה לחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לו הוא היה מודיע כי הוא גרס תלונות אנונימיות. אני בטוח כי עשרות רבות של חברי כנסת וכן ארגוני נשים למיניהם היו מוציאים הודעות מבוקר עד ערב עד אשר היו רואים את סמוטריץ' על חבל התלייה. השבוע האחרון הוכיח את מה שרבים בימין כבר יודעים. לשמאל לא אכפת ממעשים גרועים ככל שיהיו העיקר שיהיו לך העמדות הנכונות.

4. בשבוע שעבר כתבתי בטור זה כי אחרי החגים הגיע אבל אין בשורות. בן דודי, מהנדס בכיר בהייטק, לוחם במילואים, מלח הארץ, הגיב לי ואמר כי יש בשורה והיא סוף הגל הרביעי של הקורונה. אם כן האם הוא צודק? לפי הנתונים השבוע ביום שלישי פורסם כי היו 2,323 מאומתים חדשים בקורונה, מספר החולים קשה ירד ל-427 ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 2% בלבד. האם בשורה? באותו יום ממש הודיעו ממשרד החינוך כי 85,867 תלמידים נעדרים השבוע ממוסדות הלימוד. 13,093 הם חולים פעילים, ו-72,774 בבידוד. שיעור הבדיקות החיוביות במערכת החינוך עמד על 3%.

כשרואים את הנתונים הללו הבשורה קצת פחות מרשימה, למרות הניסיון לבטל את הבידודים במערכת החינוך ע"י בדיקות. המצב שם עדיין לא מזהיר. תחשבו על זה בכמעט 100,000 משפחות, אחד מההורים לא היה יכול ללכת לעבודה השבוע בכדי לשהות בביית עם ילדיו המבודדים.

אם נסתכל על מספר המתים הרי ששם בטח אין בשורות. אנחנו עומדים כמעט על 1,600 מתים מהקורונה בגל הרביעי. זו לא בשורה. אם בהמשך ימי הממשלה לקראת הגל החמישי שכנראה יבוא יתמודדו בממשלה טוב יותר מהר יותר נכון יותר ויחסכו חיי אדם יהיה ניתן לדבר על בשורות.

5. גם השבוע הותקפו אזרחים יהודים ברחובות ירושלים ע"י פורעים ערבים בבית חנינא, שרי הממשלה לא מיהרו לגנות את התקיפה כי התוקפים הם לא נערי גבעות. חיכיתי ממושכות לתגובתו של השר לביטחון פנים עמר בר לב לתקיפה, אך היא לא הגיעה. התגובה היחידה שהגיעה באותו ערב הייתה על תקיפה של חיילי מג"ב ע"י מתנחלים (כך במקור),"אין שום הבדל בין מיליציות של חוליגנים יהודיים שתוקפות ופוצעות שוטרי מג"ב ביצהר לבין כאלו ערביות שתוקפות בכפר קאסם... צריך לטפל בנחישות חסרת פשרות באותם מתנחלים שמטרתם לערער על המשילות". נגיד זאת מראש כדי שלא יהיה פה קושי בהבנה לאף אחד. אני מגנה כל תקיפה של חיילים או שוטרים, לא משנה ע"י מי, לא משנה אם יהודי או ערבי תקף אותם. תקיפה של חיילים היא חמורה והפורעים צריכים לשבת בבית הסוהר ולהרבה זמן. אבל מדוע השר לא מוציא הודעה כנגד התוקפים הערבים שתוקפים את חיילי מג"ב בעיר העתיקה פעמים רבות (גם השבוע)? מדוע לא הוציא הודעה כנגד התוקפים הערבים בבית חנינא? מדוע לא הוציא הודעה על הירי ברמלה? אולי זה קשור לקמפיין של ארגוני השמאל ביניהם שוברים שתיקה ושלום עכשיו כנגד "אלימות מתנחלים" כלשונם. האם בר לב מנסה בסך הכל למצוא חן בעיני ארגוני השמאל?

אדלשטיין לא יהיה יו"ר הליכוד

6. סוף סוף השבוע הייתה קורת רוח לעורך העיתון חגי הוברמן. לאחר שנתיים בהם טען באוזניי כי בסופו של דבר אדלשטיין או אחד מיתר בכירי הליכוד ייצא כנגד נתניהו חוצץ, הודיע אדלשטיין כי הוא מתמודד לראשות הליכוד, וכי זמנו של נתניהו הגיע לסיומו בתור יו"ר התנועה. עוד הוסיף כי ארבע פעמים הוביל נתניהו את התנועה לבחירות וארבע פעמים לא הצליח להקים ממשלה, ולכן הוא, אדלשטיין, צריך להחליפו, וניתן להקים ממשלה אפילו בלי בחירות.

ח"כ יולי אדלשטיין
ח"כ יולי אדלשטיין
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

אדלשטיין הצהיר כי הבחירה היא לא בינו לבין נתניהו אלא בינו לבין לפיד והממשלה הרעה שיש כיום. הוא גם עקץ את נתניהו ואמר שהליכוד בראשותו לא יהיה שלטון יחיד. רבים לא הבינו את התזמון בהודעתו של אדלשטיין: אין באופק פריימריז בליכוד, ברקת וכ"ץ מחכים שלנתניהו יימאס מהשהות באופוזיציה, ואולי גם מחכים שבנט יעשה בשבילם את העבודה ויחוקק את חוקי אנטי נתניהו. אם כן מה בער לאדלשטיין לצאת בהכרזה? והיכן היה עד היום?

יש לי ספויילר בשבילכם, אדלשטיין לא יהיה יו"ר הליכוד, הוא לא ינצח את נתניהו. הוא גם לא ינצח את ברקת וכ"ץ. גורמים בליכוד ניסו לטעון כי מטרתו לקרוץ לבנט ולפיד שיפעלו למינויה של אשתו לתפקיד יו"ר הסוכנות, אני לא מאמין בכך. אולי הוא חשב שאם הוא יהיה הראשון זה ייתן לו יתרון בהמשך. ספויילר: זה לא ייתן לו.

אבל העיקר שכל מחנה רק לא ביבי חגג השבוע שמישהו מהליכוד יצא כנגדו.

7. מילה על כלכלה ומשבר הדיור. שר האוצר ליברמן, שרת הפנים שקד ושר הבינוי אלקין הודיעו כי בקרוב הם יפרסמו תוכנית לפתרון משבר הדיור. השבוע הודלפו מספר חלקים, שהראו שפתרון ממש לא הולך להיות פה. המשכנתאות ממשיכות לשבור שיאים ומחירי הדיור ממשיכים לעלות, אולי זה קשור לכך שרבים משרי הממשלה מתגוררים בבתים צמודי קרקע, שעולים הרבה כסף. נקודה למחשבה.

תגובות