נחמן שפירא
מצב הרוח

גל האומיקרון: הממשלה ידעה ועדיין הופתעה

מישהו מאמין לבנט כי הרווחנו שבועות ארוכים והתכוננו לגל הזה? מישהו מרגיש שבבתי הספר והגנים היו מוכנים? האם מדינת ישראל נערכה ודאגה לכמות מספקת של בדיקות קורונה?

  • פורסם 12/01/22
  • 14:01
  • עודכן 12/01/22
בנט במסיבת עיתונאים, השבוע
צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט, כנראה הִפנים את הביקורת שאנו ורבים אחרים מתחו עליו, ולכן השבוע הוא שינה ממנהגו וכינס מסיבת עיתונאים עם הצהרה דרמטית בשעה 18:15. כן, כן, זו לא טעות. בנט הפנים את הביקורת ושינה את דרכו. כל הכבוד. רק חבל שהוא הפנים את הביקורת רק לגבי הדבר הקטן הזה, ולא לגבי יתר הדברים החשובים יותר. 

בנט נראה השבוע אובד עצות. האיש שטען כי יש לו את כל התשובות, לא יודע מה לעשות. בשבוע שעבר הוא התנהג במליאת הכנסת כאחרון האוהדים במגרשי הכדורגל, וקם ממקומו בכדי לריב עם חברי האופוזיציה. את ח"כ אורית סטרוק שניגשה לשוחח איתו, הוא גירש מעליו וצעק עליה: "תעופי לי מהעיניים".

מאוחר יותר טען כי היא הייתה בלי מסכה, והעיפה עליו נגיפי אומיקרון, אך מצלמות הכנסת הוכיחו כי היא דווקא עטתה מסכה, ומי שלא היה עם מסכה והעיף נגיפים על חברי הכנסת בצעקותיו, היה דווקא הוא. ואם כבר לדאוג ממישהו, הוא היה צריך לדאוג מחברו יאיר לפיד, שאובחן השבוע כמאומת קורונה ונשלח לביתו לבידוד.

קמפיין סטייל הפקת שמינית בחודש אדר

אם נתעלם לשנייה ממחדל הבדיקות, ונסתכל על המספרים, הרי שבאמצע השבוע עמד מספר המאומתים היומי על כארבעים אלף איש. מספר החולים הקשים התחיל לזנק השבוע והוא צפוי להמשיך ולזנק ולהגיע לכאלפיים איש לפי ההערכות. זה נכון שרוב אלו שמצבם הופך לקשה הם אנשים שלא התחסנו. זה נכון, אבל עדיין זה לא מצדיק את המצב שהגענו אליו עם אוזלת היד שהייתה בשבועות האחרונים בהתמודדות עם האומיקרון. 

בנט לא הצליח לשכנע את הבלתי מחוסנים ללכת ולהתחסן. הוא נכשל בכך. השבוע הוא שחרר סרטון שנדמה שנערך בהפקת שמיניסטים בחודש אדר, לאירוע ההכתרה. בנט הלך לביתו של איש ימינה עמיעד טאוב, במודיעין, שהוא איש יקר ללא ספק, בכדי לשכנע לכאורה את בתו של טאוב ללכת ולהתחסן. אך זה לא מה שיעזור. זה לא מה שישכנע את הבלתי מחוסנים ללכת ולהתחסן. 

מה שהיה יכול לשכנע ולעזור, היה אילו בנט נלחם בכל הפייק ניוז, שהפיצו וממשיכים להפיץ מזה חודשים ארוכים, מתנגדי החיסונים. אם המשטרה ומערכת המשפט היו פועלות כנגד האלימות המילולית שלהם כנגד כל מי שקורא ללכת ולהתחסן; אם בנט היה מיישם באמת את מדיניות התו הירוק, ובכך מאלץ את הפוחדים להתחסן רק מחמת הפחדות המתנגדים, ואת המתנגדים ללכת ולהתחסן. אך אנו זוכרים שהוא לא עשה כך, ואלו שלא התחסנו יכלו להמשיך בחייהם כמעט באין מפריע ולכן לא התחסנו.

בנט טען השבוע כי זהו המצב בכל העולם ולכן לכאורה אין לנו מה לבוא בטענות כלפיו. בנט תקף את התקשורת, ואמר: "אותם אולפנים שעכשיו משדרים היסטריה מוחלטת, קראו לי היסטרי לפני כמה שבועות, כשאמרתי בדיוק מה הולך לקרות וכשהכנו את המדינה". בנט נתן סקירה עולמית: "בכל העולם מתמודדים - בבוסטון עומדים שעות בטמפרטורה של מתחת ל-0 בתורים, בלונדון הפסיקו PCR למאומתי אנטיגן, באוסטריה מקבלים תשובות PCR אחרי שבוע, בניו יורק אחרי חמישה ימים. התחלואה בעולם היא במיליונים, וגם פה, נגיע לכמה מיליוני נדבקים".

בנט ניסה לטעון כי הממשלה מנהלת את המצב ואמר: "אנו מנהלים את המשבר הזה בעקביות, לאור שלושה עקרונות יסוד: המשק פתוח ככל שניתן והכלכלה ממשיכה לתפקד. תסתכלו החוצה. אנחנו מנסים לקיים את הכלכלה ככל שאפשר. בנוסף, אנחנו מגנים על הפגיעים ביותר. והעיקרון השלישי, שומרים על הילדים שלנו, גם אם זה קשה".

כישלון בזיהוי

לא אלאה אתכם בכל מה שבנט טען, אבל באמת איפה הבושה? בנט שב וטוען כי הוא "הראשון שזיהה" לפני שבועות, כשאמר שיהיה גל גדול, וטען כי אנחנו התכוננו אליו והרווחנו שבועות לפני שהוא הגיע. תגידו לי ביושר, ימין או שמאל, ביבי או עבאס, זה לא משנה: מישהו במדינה הזו היום מאמין לבנט כי הרווחנו שבועות ארוכים והתכוננו לגל הזה? מישהו מרגיש שהיינו מוכנים? בתי הספר והגנים היו מוכנים? משרד האוצר ומשרד הכלכלה היו מוכנים? מישהו מבעלי העסקים הרבים שאין להם כעת פרנסה, ומעשרות אלפי האנשים היושבים בבתיהם בבידוד, מישהו קיבל הכנה למצב? האם מדינת ישראל נערכה ודאגה לכמות מספקת של בדיקות קורונה? 

כל מי שחיפש בשבוע שעבר ובתחילת השבוע בדיקות מהירות ברשתות הפארם, יודע שמדובר בבדיחה. כל מי שהלך ועמד שעות בתור לבדיקת קורונה, יודע שבנט משקר. איפה היה התכנון? עזבו את זה שחסמו את הגישה לבדיקות PCR לרוב אזרחי המדינה, ונתנו להם להיבדק רק בבדיקות מהירות שהמומחים טענו כי טווח הסטייה שלהן הוא כמעט 50%. 

לא סתם עשה השבוע רה"מ לשעבר בנימין נתניהו סרטון עץ או פלי, ובדק אם עוזרו חולה או לא. מומחים רבים טענו כי אלו הם האחוזים, גם בבדיקה המהירה. אבל עזבו את זה, איפה שלושת העקרונות מסייעים לציבור? איפה השבועות שהרווחנו לפני בוא הגל? מה עשיתם בשבועות הללו מר בנט? את זה אנחנו נשמח לשמוע ממך במסיבת עיתונאים. לא את ההבטחות והשקרים הרגילים. בנט טוען כי הוא היה בעבר בעל עסק ולכן הוא שומר על העסקים פתוחים. האם הוא הסתובב ברחבי הארץ לאחרונה? או שהוא מאמין לחברו אביגדור ליברמן שגם היה במודיעין וטען שבתי הקפה מלאים, ולכן אין צורך במתן פיצויים. איפה הבושה שלהם? איך הם לא מתביישים?

תגובות