צפון קוריאה זה כאן

  • פורסם 23/06/22
  • 09:36
  • עודכן 23/06/22
אילוסטרציה
צילום: James Timothy Peters from Pixabay

בשעה שאתם קוראים שבועון זה, לאחר סעודת שבת, מתרווחים על הספה ומפצחים גרעינים, יש נער בן 19, אמנם עם פאות ושנראה כמו נער גבעות, אבל סוף סוף מדובר בבן אדם, ביהודי, שיושב בתא אפל במגרש הרוסים בירושלים. כבר חודשיים הוא שם. בטח הוא עשה משהו נורא, אתם אומרים לעצמכם. אולי הוא העז לרסס כתובת גרפיטי, או שהוא הוריד ברוב חוצפתו דגל אש"ף. אז זהו, שלא. הוא לא עשה את הדברים 'הנוראיים' האלה. חודשיים הוא יושב בתא מעצר קטן במגרש הרוסים. הוא אינו זכאי לשיחות טלפון, הוא לא מקבל תנאים כמו אסירי החמאס, לא טורטית ולא בשר כבש, לא לימודים ולא כדורגל. הוא לא יכול להתפלל במניין, והוא יכול להיפגש עם בני משפחה מדרגה ראשונה בלבד, וגם זאת רק פעם בשבועיים. 

על מה הוא יושב, אתם שואלים? שאלה מצויינת. אפילו הוא לא יודע. זה מה שנקרא 'מעצר מינהלי'. על המעצר המנהלי חתם בני גנץ, אותו אחד שהזמין לביתו את אבו-מאזן ושרוצה להוציא מחוץ לחוק את ארגון להב"ה. הוא חתם על צו מעצר מינהלי לשלושה חודשים לאותו בחור. את המעצר המינהלי אפשר להאריך לנצח נצחים, כל עוד שר הביטחון חותם על הצו. העצור אינו יודע על מה הוא יושב, ואין לו שום אפשרות להתגונן כנגד הראיות שמביאים נגדו, וזאת מהסיבה הפשוטה שהוא פשוט לא יודע מה הן. יותר מכך, מספיק ששר הבטחון מרגיש שהאיש 'מסוכן', גם מבלי שעשה משהו, כדי להכניס אותו למעצר מינהלי... גם אני 'זכיתי' לשבת במעצר מינהלי לאחר הרצח של ברוך גולדשטיין. אני וחברי ישבנו חצי שנה, ורק בעקבות לחץ ציבורי כבד, השתחררנו, ועד היום אף אחד לא גילה לנו על מה ישבנו בכלא.

הסיבה שהוא יושב במעצר מינהלי היא למנוע שלא יעשה משהו בעתיד, והתנאים שלו גרועים בהרבה מאלו של הנבלות שרצחו באלעד

לנער הזה קוראים אברהם יאיר ירד. לפני המעצר המינהלי הוא ישב בכלא שנה, ריצה את עונשו והשתחרר, ולאחר מכן קיבל צו מעצר מינהלי. בסיבות לצו נכתב: "עקב תקופת הרמדאן והפיגועים שיתרחשו בתקופה זו, יש להשאיר אותו מאחורי הסורגים, כי לפי המידע המודיעיני מדובר ביהודי שיוביל פעולות תגמול בערבים במסגרת פעילות תג מחיר". והנה הרמדאן חלף הלך לו, כ-20 יהודים הי"ד נרצחו ברמדאן (והממשלה הרופסת עוד רואה בזה 'הישג'), אבל אותו נער עדיין יושב במעצר מינהלי.

כפי שכתבתי, התנאים שלו במעצר המינהלי גרועים בהרבה משל כל אסיר או עציר אחר, פלילי או לאומני. הרי הוא אינו חשוד במשהו. הסיבה שהוא יושב במעצר מינהלי היא למנוע שלא יעשה משהו בעתיד, והתנאים שלו גרועים בהרבה מאלו של הנבלות שרצחו באלעד.

אסור לנו לשתוק על העוולה הזאת. במדינה דמוקרטית אסור להפעיל מעצר מינהלי כנגד יהודים משמאל או מימין. אם יש ראיות - תעמידו לדין. אם אין ראיות - תתאמצו עוד קצת. אבל למעצר מינהלי אין מקום במדינה דמוקרטית. האמת, שלדעתי גם כלפי ערבים אין מקום למעצר מינהלי. כל ערבי שתומך בארגון טרור צריך להיות מגורש מהארץ או בכלא. חברות בארגון טרור או תמיכה בארגון טרור שמטרתו להרוג יהודים היא סיבה מספקת למאסר. אבל כנגד יהודים אין שום מקום לכלי הנורא הזה.

אסור לנו לשתוק כאשר נעשה כזה עוול. בקרוב נצא למחאה גדולה בנושא. כל מי שיכול להיות שותף ושמוכן לעזור מוזמן לכתוב לי במייל - benzion444@gmail.com.

תגיות:

תגובות