עמיעד טאוב
מצב הרוח

רעה חולה

הרבה רעות חולות קיימות במערכת הבריאות הישראלית. תנאי העבודה של המתמחים, הרופאים ואנשי הצוותים הסיעודיים, הינם מהמחלות הקשות

  • פורסם 13/10/21
  • 22:35
  • עודכן 13/10/21
מחאת המתמחים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרבה רעות חולות קיימות במערכת הבריאות הישראלית. תנאי העבודה של המתמחים, הרופאים ואנשי הצוותים הסיעודיים, הינם מהמחלות הקשות.

מגיפת הקורונה העלתה במעט את קרנו של משרד הבריאות העבש שלנו. נדמה היה כי יחול שינוי בתקצוב ובניהול של המערכת שאמונה על החיים של כולנו. אך בפועל מה שהיה הוא שיהיה: המחסור הכרוני בתקציבים וכוח אדם נותר, מרבית התקציבים החדשים הופנו למטושים וטיפול במגיפה, ואילו בתי החולים עצמם נותרו עם אותן ההתמודדויות בעוד שהעומס רק הוכפל.

המתמחים כמשל

לפני מספר שבועות מצאתי את עצמי בשעת לילה מאוחרת בתחנת המשטרה במודיעין. מנהיגת מאבק המתמחים ד''ר ריי ביטון האמיצה, ביקשה כי אנסה לסייע לשחרר מתמחים שנעצרו בהפגנת מחאה אל מול משרד הבריאות.

על מדרגות התחנה פגשתי רופאים מרוטים ונחושים, אשר עם סיום המשמרות המתישות בבתי החולים, כתבו שלטים ויצאו למחות ולחסום כבישים על מנת לקבל תנאי עבודה בסיסיים.

ביטון וחבריה תיארו בפניי בקצרה את שגרת היום יום שלהם. זו הכוללת עייפות כרונית, בגין משמרות של 26 שעות ברציפות, בהן הם נאלצים לטפל ברכבת של חולים, ללא רגע דל, כולל אבחון, בדיקות, ניתוח תוצאות מעבדה וצילומים, טיפולים וביצוע ניתוחים דחופים, תוך כדי שהם מותקפים ע"י חולים מיואשים ומתקשים לפנות זמן לאוכל ואפילו להליכה לשירותים.

כל המחקרים העוסקים בקשר שבין תפקוד למספר שעות העבודה, מעידים כי שעות עבודה רבות ורציפות מובילות תמיד לירידה בתפקוד, כמו גם מגדילות משמעותית את הסיכון  ללקות במחלות.

לבריאות שלנו

באף מקצוע לא צריכים לעבוד 26 שעות ברציפות, בוודאי לא במקצוע בו כל טעות הינה הרת גורל. כשעיתונאי  עושה טעות,  מתקנים אותה ומפרסמים מחדש. כשפקיד בבנק מעביר סכום שגוי, מתקנים את ההעברה. אבל כאשר מתמחה שעובד במשך שעות במחלקה צפופה המדיפה ריחות לא נעימים, לצד התמודדות עם העצבים של החולה הישראלי, והוא בטעות כורת את היד הלא נכונה בשל העייפות, או מזריק מינון לא נכון של אנטיביוטיקה, למשגים האלה  אין תיקון.

כמו בחזית שדה הקרב, גם בבתי החולים, האינטרס שלנו הוא שמי שיעמוד בחזית המאבק, יהיה הטוב, המקצועי והאנושי ביותר. בשביל עצמנו, בעבור הורינו, בעבור ילדינו ולמען מערכת הבריאות בישראל.

כולנו חייבים להתגייס למאבק המתמחים, להכיר ולהוקיר את פועלם, ולדרוש עבורם ועבורנו תנאים ראויים ומשכורות הגונות. אין מאבק צודק יותר ממאבק המתמחים. כי מתמחים מתוסכלים ועייפים העובדים בתת תנאים, אינם מוסיפים  לבריאות שלנו.

תגובות